Je technika správná? (strana: 33) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 33)

02.01.2020 16:02:06 #961 

jurol

>> #830, Harry, 31. 12. 2019 09:41:11

V skratke, ja tvrdim ze tento CPZ, za spadnicou,ak je jazdec dostatocne trenovany a pripravovany na situacie/primarne sa bavim o SL/ cize 3/4 az 4/4 obluku,cize v ukonceni, ak dokaze pridat a porusit v zavere obluku predozadne centralny stav/rovnovahu / a dokaze ju ustat bez nekontrolovatelneho „vykopnutia lyzi“ ,tak taki v tom ukonceni zberaju tie centimetre ktore v zavere jazdy postavia jazdca do cela.

Harry, máš úplnú pravdu že po A) Ak „kontrolovane vykopneš lyže vpred“, teda presunieš ťažisko viac dozadu lyže zrýchliš. Lenže je to aj B) Tie lyže musíš opäť dohnať, dostať ťažisko na správne miesto. No a tu tú rýchlosť znova stratíš. Zákon akcie a reakcia funguje rovnako pri oboch pohyboch.

02.01.2020 19:17:01 #962 

Filip-SL

>> #939, Harry, 01. 01. 2020 20:14:02

Cau,hele dneska mi ten smýkaný nevyšel,potkal jsem se s klubem na sousku,tak jsme hodně dlouho tlachali,já si párkrát zajel trať a pak mi zbylo jen krapet času.

02.01.2020 19:35:32 #963 

Harry žena

>> #962, Filip-SL, 02. 01. 2020 19:17:01

Bud v klude a neponahlaj.

A nemaj strach ze to hned zvladnes.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.01.2020 19:45:00 #964 

Harry žena

>> #961, jurol, 02. 01. 2020 16:02:06

Duri, tie veci nie su jednoduche, ono ani formulacia o vykopnuti lyze vpred nie je az tak presna.

V ukonceni,ked sa blizi odlahcenie lyzi a" blizis sa k vrstevnici", vyuzivas sily ktorym proste pomozes a kontrolovane ich vyuzijes. Kedze telo nejde s nohami, ten navrat nad lyze nie je tak ze stiahnem nohy spet, tam ide o vratenie taziska voci noham dopredu inym systemom a vo faze odlahcenych lyzi kym zacnes dalsi obluk. To je ta narocna faza na rovnovazne stavy.

Nieco uz naznacil o tej faze aj Mski, som zvedavy ako 3Ickovi upresni svoj vyrok, lebo ja sa v napisanom tiez hladam, ale asi tusim o com pise.

Stale pisem o SL obluku v plnej palbe. Max. ucinnom a efektivnom. V spickovom prevedeni kde to gyroskopovanie uz je vymakane.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.01.2020 20:41:22 #966 

Filip-SL

>> #963, Harry, 02. 01. 2020 19:35:32

To nemám,mám i video z těch pokusů z dneška,ale přišlo mi to spiš jako jízda šusem než hezké smýkané obloučky:)

03.01.2020 07:59:39 #967 

IIIvan muž

Martin1978:

Editujem dodatočne vetu „Vnútornú sa snaž miernou silou odtláčať ku svahu(ale neprenes na ňu moc váhy), pre zrovnanie holení(=bez A).“

Uvedené „vnútornú“ je myslené „koleno vnútornej“, niekto by to mohol nespráne pochopiť predtým (treba exaktné vyjadrovanie). To len pre poriadok :)

03.01.2020 08:16:44 #968 

IIIvan muž

>> #961, jurol, 02. 01. 2020 16:02:06

>> #964, Harry, 02. 01. 2020 19:45:00

Harry, Juro ti to píše správne. Ide o to že aj keď lyže necháš ujsť, tak CELKOVÁ rýchlosť sústavy(lyže+ly­žiar) nikdy nebude väčšia. A môžeš to využiť len ako situačné riešenie, nie na každý oblúk pre zrýchlenie celkového času. Resp. častejšie sa skôr jedná o vynútenú situáciu(že predošlý oblúk „nevydalo“ a lyže „ušli“).

Druhá vec, na nejaké dodatočné „hodenie ťažiska“ potrebuješ oporu z ktorej sa odrazíš, aby si teda telom dobehol tie ujdené lyže. Lenže tú oporu (už vtedy)nemáš, resp. nie je dostatočná, lebo tá opora pre telo sú lyže(a tie si nechal ujsť). V rovnovážnom CPZ máš lyže pod ťažiskom, takže tam oporu máš(a vieš použiť silu svalov vo výhodnej pozícii ťaisko versus opora).

Takže pri tvojom „urýchľovaní“ funguje hlavne zotrvačnosť tela a to ide v daný moment pomalšie ako už ujdené lyže a vo výsledku si (keby si to robil cielene v každom oblúku) budeš pomalší(čo dosvedčujú aj borci z EC – btw. najlepší 1–2 z nich jazdili aj WC vtedy, takže nehľadaj nejakú ideu, že by to v EC platilo a vo WC už nie – to že je čo najdokonalejší CPZ presnejší = rýchlejší čas).

03.01.2020 09:10:53 #969 

orim muž

>> #968, IIIvan, 03. 01. 2020 08:16:44

Harry, Juro ti to píše správne. Ide o to že aj keď lyže necháš ujsť, tak CELKOVÁ rýchlosť sústavy(lyže+ly­žiar) nikdy nebude väčšia.

Nechcem sa pliesť do výsostne odborno-teoretickej diskusii, no nedá mi napísať svoj (možnože úplne zlý) názor. Pri slalome, v prechode niektorých brán keď to sklon trate dovoľuje, ak telo pôsobí ako určité kyvadlo (predo-zadný pohyb) sa rýchlosť lyžiara zvýši. Či?

03.01.2020 09:28:59 #970 

IIIvan muž

>> #969, orim, 03. 01. 2020 09:10:53

No dobre, ale kde je práve vtedy(v Harrym popisovanom ukončovaní oblúku keď lyže nechá utiecť vpred) stred otáčania kyvadla a čo je jeho koniec? A kam smeruje zotrvačnosť tela lyžiara a kam lyží? A čo tieto rozdielne smery spôsobia následne po danom ujdení lyží s telom a čo s lyžami? :-)

03.01.2020 10:17:34 #971 

MPS

>> #964, Harry, 02. 01. 2020 19:45:00

>> #968, IIIvan, 03. 01. 2020 08:16:44

Hoši je toto to o čem se tu bavite jakožto výchozí / požadovaný stav- nulový stav /spadnice ?

Fotky

03.01.2020 10:28:36 #972 

Harry žena

>> #970, IIIvan, 03. 01. 2020 09:28:59

3icko, uz niekedy pred osmymi rokmi som to nazval ze lyziar na prudkych pasazach nezrychluje, ale snazi sa udrzat a kontrolovat rychlost. Dost mi pomohlo to CPZ a rozmyslanie nad nim, niecoho sa dobereme, viem asi ako na to.

A na rovinatych pasazach,tak ako pise Orim, jazdu jednoznacne urychlujes.

Impulzami jazdca. V takom Levi, ak prva trojka urci zhruba casy, zene hlasim vopred kto na co ma, dokonca sa triafam na 1 desatinu do medzicasu v polke.

A vychadzam z presnosti a mnozstva predozadne odvedenej prace ako meritka.

Dobra debata, ked sa k tomu dostanem, skusim zas nieco naformulovat z mojho pohladu.

V hre je mnozstvo premennych. Ale niekde sa hybeme.

Stale treba mat na zreteli ze mi ide o SL obluk. Obrakovy vyzaduje nieco ine, ale predozadna praca, skrytejsia, v nom tiez je.

caute Harry

P.S. Pre to som znovu linkol toho Henrika, tam je trafeny ten princip pri tom smykanom toho „vytlacenia“ a tej prace lyziara. Neviem ci najdem lepsie video, ale ten Henrikov drill je presne taky ako ho potrebuje jazdit,presne viem co nim sleduje a preco musi byt v takej forme.

03.01.2020 10:36:31 #973 

jurol

Bez trenia predozadný pohyb ťažiska voči opore o podložku neumožňuje pohyb. Je jedno či chôdzou, skokmi či na lyžiach. Harry, orin, postavte sa na lyžiach na rovinu a pokúste sa pohnúť vpred predozadným pohybom ťažiska.

Jediný spôsob ako dosiahnuť pohyb tela pohybom ťažiska vpred a vzad je toto kombinovať so zmenou zaťaženia lyže (vertikálnym pohybom ťažiska) čo zmení trenie medzi lyžou a podložku:

1. Ak vykonáme dostatočne dôrazný pohyb ťažiska vpred s odľahčením v dobe jeho ukončenia (aby ste v tomto okamihu znížili trenie a lyže nasledovali pohyb ťažiska) pohneme sa vpred. Následne môžeme vrátiť na zaťažených lyžiach ťažisko späť. Je to vlastne obdoba skoku vpred.
  2. Opakom je predkopnutie lyže pred seba. Pohybom ťažiska vzad na odľahčených lyžiach dostaneme lyže pred ťažisko a následne sme schopný pri zaťažených lyžiach dostať ťažisko späť bez pohybu lyže vzad.

Druhý „postup“ je jednoduchšie realizovateľný pri pohybe dole svahom, kde lyže majú tendenciu predbiehať lyžiara.

Myslíte si, že takto získané centimetre sú vzhľadom na vynaloženú námahu efektívne? A navyše v časoch v SL oblúku?

Osobne si myslím, že oveľa efektívnejšie je využitie opory o hranu čo sa deje pri korčuľovaní alebo v aktívnom carvingovom oblúku „záberom“ o vonkajšiu nohu.

03.01.2020 10:37:55 #974 

orim muž

No dobre, ale kde je práve vtedy(v Harrym popisovanom ukončovaní oblúku keď lyže nechá utiecť vpred)

No on si tie lyže nenechá utiecť vpred zlou technikou jazdy (v tom prípade máš pravdu a pre rýchlosť jazdy je to v „prdeli“ ako vravia bratia Česi) v tom je ten háčik. Podľa mňa je to cielený pohyb (Harryho predo-zadný) pod kontrolou lyžiara.

03.01.2020 10:39:23 #975 

IIIvan muž

>> #971, MPS, 03. 01. 2020 10:17:34

Harry píše o vedomom porušovaní predozadnej rovnováhy v úplnom závere oblúku. Že jazdec „urýchli“ nasledovný oblúk tým, že v tejto fáze ukončenia predošlého „vykopne“ lyže vpred, tj. tesen pred vrstevnicou, resp. v nej(ak ho dobre chápem).

03.01.2020 11:55:25 #976 

IIIvan muž

>> #972, Harry, 03. 01. 2020 10:28:36

lyziar na prudkych pasazach nezrychluje, ale snazi sa udrzat a kontrolovat rychlost

Lyžiar vo všetkých pasážach sa snaží minimalizovať brzdenie, aby kládol „motoru“(tj. gravitácia) čo najmenší odpor v rámci daných podmienok a komplikácii(povrch, brány…).

Na plochých pasážach môže „urýchľovať“ vertikálnou prácou(ako píše jurol – zmena zaťaženie lyží), čo je ale zase len optimalizácia podmienok predošlej vety, aby si čo najmenej brzdil(tj. na plochej časti obmedzoval vplyv trenia).

Ale ak nájdeš momentku z konkrétnej jazdy, kde urýchľuje sériu 3 oblúkov za sebou tou tvojou metódou v tej poslednej štvrtine vykopnutím lyží(okrem vlásenky), tak sa možno pohneme. A nepoužívajme prosím vety typu „áno, všetci na plochých pasážach urýchľujú“, ale bavme sa o tom konkrétnom tvojom spôsobe X v nejakej danej situácii…

>> #974, orim, 03. 01. 2020 10:37:55

Počkáme na Harryho sekvenciu 3 urýchlených oblúkov za sebou(jeho „vykopávaním“), lebo môžeme každý myslieť niečo iné, ok? :-)

03.01.2020 12:22:42 #977 

Harry žena

>> #976, IIIvan, 03. 01. 2020 11:55:25

Lyžiar vo všetkých pasážach sa snaží minimalizovať brzdenie, aby kládol „motoru“(tj. gravitácia) čo najmenší odpor v rámci daných podmienok a komplikácii(povrch, brány…).Na plochých pasážach môže „urýchľovať“ vertikálnou prácou(ako píše jurol – zmena zaťaženie lyží), čo je ale zase len optimalizácia podmienok predošlej vety, aby si čo najmenej brzdil(tj. na plochej časti obmedzoval vplyv trenia).

Ano, a takto nejak budem musiet na to ist.

je dost mozne, az vysoko pravdepodobne, ze to „porusovanie rovnovaznych stavov“ , cize oscilovanie okolo C vedeneho PZ postoja je len snaha jazdca sa do toho CPZ dostavat, ze je velmi tazke udrzovat pocas obluku gyroskopovanim v" predozadnej rovine" jeho stav, a ze jazdec tym mojim"vykopnutim" uvolnenim lyzi a doslednym pohybom vpred len ten CPZ dohana, nie predhana.

Len v branach je problem s tym, ze to CPZ je kua tazke dodrzat a jazdec si pomaha tym vedomym pohybom a snahou co najmenej smykat lyzu a co najdokonalejsie prehybat bez strat a brzdenia.

Ze ta vedoma kontrola obluku a co najvetsia snaha dostavat nohy vpred, je snaha nahanat CPZ.

Preto sa ta 3Icko pytam, ako mame posudzovat „na oko“ postoj Henrika a postoj Davea pocas toho smykaneho obluku, ktory sa blizi idealu CPZ.

Bez dat kde sa mozem zorientovat, je to velmi tazke urcit, preto som hladal nejaku obezlicku jak s tym vybabrat a nejak to nasrobovat na ten stav komplikovanych premennych.

Fyziku neojebabres, ovsem obluk v branach je hra s tolkymi silami a premennymi/pevna paka, uvolnenie lyzi, dosledny pohyb vpred noh pre dodrzanie CPZ, prechodova faza s navratom sustavy jazdca k tazisku a k CPZ.

Tie dve veci jak to nazyvam, panvove dno ako jeden bod v suvstahu k tazisku a stred noh na slape ako druhy nepracuju uplne v korelacii, napr. niekto jazdi viac vzadu, /Ivanskiho zaklon/ , ale dokaze predozadnou kontrolou noh ten obluk kontrolovat a manazovat. Pre mna je takym prikladom Kostelic, ktory aj v naoko postaveni panvoveho dna v zadu, dokazal spickovo podla mna jemne chybny postoj korigovat pracou noh.

Snad som zrozumitelny, ale myslim ze sme , hlavne ja, na dobrej ceste. Konecne sa z toho dostat von a mat presne nazvy dejov v SL obluku.

caute Harry

03.01.2020 12:30:17 #978 

Harry žena

>> #973, jurol, 03. 01. 2020 10:36:31

Celkom dobre. Porozmyslam.Ale sme na dobrej ceste.

Myslíte si, že takto získané centimetre sú vzhľadom na vynaloženú námahu efektívne? A navyše v časoch v SL oblúku?

Ano. Myslim si ze v prvej dvadsiatke WC toto hra klucovu ulohu.

Tam su jazdci uz namakani,ide o drobnosti, spravne natriafat svoje pohyby do sil s ktorymi „bojujem“ . Spickove lyzovanie je drina.

caute Harry

03.01.2020 12:33:43 #979 

Harry žena

>> #975, IIIvan, 03. 01. 2020 10:39:23

Že jazdec „urýchli“ nasledovný oblúk tým, že v tejto fáze ukončenia predošlého „vykopne“ lyže vpred, tj. tesen pred vrstevnicou, resp. v nej(ak ho dobre chápem).

Nie, nemyslim to tak ze urychli nasledovny obluk. Kazdy obluk je jeden celok, od zahajenia az po prechodovu fazu.Dokonca mozno neurychli ten jeden, ale snazi sa ho nespomalit. A tym aj celu jazdu.

A z mnozstva tychto celkov vyskladavas celkovy cas jazdy.

caute Harry

03.01.2020 12:48:28 #980 

MPS

>> #979, Harry, 03. 01. 2020 12:33:43

Harry a je možné to co myslíš provést jen v crossunder ne do i v crossover ?

03.01.2020 13:01:03 #981 

Harry žena

>> #980, MPS, 03. 01. 2020 12:48:28

V SL myslim ze len crossunder , z casovych dovodov, preto je aj ten pohyb na tom obvode obluku vpred vyraznejsi a ucinnejsi.

A dobra otazka, zas na debatu. teda aspon pre mna a moj pohlad na raceski.

caute Harry

P.S. Ked budem mat viac casu, pozrem tie tvoje dve fotky. Vidim ze nad tym dost uvazujes, zabojujeme. Lebo aj pri tvojom obluku v tom videu mam urcitu teoriu o nom,nebolo by spatne vediet ake lyze mas na nohach, ci su meksie v priehybe.

03.01.2020 13:10:22 #982 

IIIvan muž

>> #977, Harry, 03. 01. 2020 12:22:42

je dost mozne, az vysoko pravdepodobne, ze to „porusovanie rovnovaznych stavov“ , cize oscilovanie okolo C vedeneho PZ postoja je len snaha jazdca sa do toho CPZ dostavat, ze je velmi tazke udrzovat pocas obluku gyroskopovanim v" predozadnej rovine" jeho stav, a ze jazdec tym mojim"vykopnutim" uvolnenim lyzi a doslednym pohybom vpred len ten CPZ dohana, nie predhana.

S úvodom súhlas, jazdec sa má snažiť udržiavať čo najviac vyvážený. Lenže porkačuješ tým, že by mal tým vykopnutím v závere oblúku ten CPZ doháňať – lenže to je práve tá chyba/nedorozu­menie! Pohyb lyží vpred(relatívny posun voči ťažisku) ten CPZ porušuješ.

ako mame posudzovat „na oko“ postoj Henrika a postoj Davea pocas toho smykaneho obluku, ktory sa blizi idealu CPZ.

Áno, blíži sa ideálu, jednoducho preto im to tak pekne zatočí „na mieste“, lebo rovnomerne vyvážený lyžiar môže ľahšie pivotovať v tom šmýkanom oblúku. Len stále nechápem súvislosť týchto dvoch rozcvičovacích jázd v šmýkanom oblúku, kde sú jazdci centrálne vyvážení – súvislosť s tvojim vykopávaním a porušovaním centrálneho vyváženia v SL jazde v bránach.

A panvové dno tu radšej nepleť, aby sa debata nezvrhla už úplne :-)

>> #978, Harry, 03. 01. 2020 12:30:17

Lenže tie centimetre získajú len lyže, nie telo lyžiara a to telo potom musí(v nevýhodnej pozícii, okrem situačných riešení) tie lyže zase dobiehať. A podstatná je celková trasa a čas celej sústavy.

A mimochodom, predbehnutím lyží(od ťažiska dopredu) ich prehneš viac vzadu(za pätou), čo pri snahe o dobré zahájenie nasledujúceho oblúku(rovnomerne od špičky atď.) moc nesvedčí tomu budúcemu oblúku.

03.01.2020 13:15:12 #983 

IIIvan muž

>> #981, Harry, 03. 01. 2020 13:01:03

vrátme sa ale najskôr k presnejšej definícii toho pohybu čo myslíš! :-)

Pred časom si napísal, že sa jedná o „vykopnutie“ lyží vpred v „4. štvrtine oblúku“, a že týmto urýchliš daný oblúk. Je to tak?

03.01.2020 14:23:55 #984 

MPS

>> #981, Harry, 03. 01. 2020 13:01:03

165/R15 mekšie v prehybe s neagresivním kontaktním bodem špice a patky

Tak mám pocit že to tvé zrychlení je zatim stále chápáno tak že de o nějaké zrychlení pohybující se hmoty lyžaře a ono je to v podstatě tak že tento pohyb zrychlí těleso tak že zkrátí jeho dráhu od bodu A bodu B…a umožní to ještě jeden zrychlující efekt který ovšem vznikne jako vyvolaný důsledek tohoto pohybu že ? a to nejen co se týče zvýšení rychlosti ale i něco dalšího to zrychlí…

PS: v podstatě by to šlo říct i tak že tento pohyb nevytváří zrychlení ale podmínky pro zrychlení…

03.01.2020 15:13:34 #985 

oblouk

Ale chlapci… – hlavně Harry a IIIvan ale i Orim, Jurol a MPS… Pořád se motáte v oblasti předozadního pohybu těžiště a to je slepá cesta pro urychlení oblouku. Když už jste se do toho pustili, doporučuju abyste si vzali do ruky tuřku a papír a namalovali si oblouk a v jeho cca první třetině, v polovině a ve dvou třetinách si namalovali vektory sil a provedli jejich součet. To vám něco řekne o různých velikostech a směrech sil při průjezdu těmito částmi oblouku bez aktivního vynaložení vnitřních sil. Pak do toho přičtěte aktivní vyvození síly lyžařem. No a budete mít základ pro opravdu objektivní posouzení kdy a jak působit na lyže. Až tohle vyřešíte, půjdeme dál. (IIIvan bude brzdit – on ví),

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

03.01.2020 15:21:28 #986 

MPS

>> #985, oblouk, 03. 01. 2020 15:13:34

No tak si teda ještě jednou přečti co píšu výše ???

03.01.2020 15:38:06 #987 

oblouk

>> #986, MPS, 03. 01. 2020 15:21:28

Jo – naznačils cestu… – ale přeskočil jsi „pasivní silové dění“ při víceméně rovnoměrném pohybu po víceméně zařivené (polokruhové) dráze… – pak je teprve třeba uvažovat o působení sil (což v závěru nabízím tzeprve jako pokračování).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

03.01.2020 15:49:24 #988 

MPS

>> #987, oblouk, 03. 01. 2020 15:38:06

No v podstatě muj pohled na tuto problematiku sem napsal hned na začátku této polemiky jestli si pamatuješ navíc pořád se tu řeší zrychlení tělesa ve své dráze což je podle mě blbě......zrychlit de ale v podstatě spousta věcí a výsledkem pak bude že lyžař bude dole dřív je ale potřeba popsat nějakou reakci na něco a dál co je příčina a co důsledek.

03.01.2020 16:06:58 #989 

IIIvan muž

>> #987, oblouk, 03. 01. 2020 15:38:06

>> #988, MPS, 03. 01. 2020 15:49:24

Páni, teraz už nie je debata o celkovom riešení oblúku a všetkých možných vplyvoch, ale o konkrétnom JEDNOM pohybe čo Harry tvrdí, že urýchli čas daného oblúku a to o „vykopnutí“ lyží/chodidiel vpred v poslednej cca štvrtine oblúku!

To len aby debata nebola „ja o koze a ty o voze“ ako sa hovorí :-) A to, čo tu postol Milan pravdepodobne podľa popisu vôbec nemá nič s tým Harryho predozadným pohybom/vykopnutím…

03.01.2020 16:13:25 #990 

M.art.in muž

Navrhuji toto vlákno přejmenovat na UVTL.NP tj. Ústav pro výzkum teorie lyžování nepřenositelné do praxe :-) Sorry, nic ve zlém, jen jsem si vzpoměl na film Tankový prapor, jak borec vypočítával dráhy a náměry…a mezi tím to koupil a bylo po něm :)

Rock 'n' Roll Forever...

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy