Je technika správná? (strana: 35) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Je technika správná?

Je technika správná? (strana: 35)

04.01.2020 13:13:15 #1021 

IIIvan muž

>> #1001, Harry, 03. 01. 2020 19:50:45

Harry, ale pre posúdenie vplyvu na priehyb lyží a podobne je úplne jedno, či posúvaš nohy/lyže(dopredu), alebo ťažisko/telo(do­zadu), podstatná je ich vzájomná zmena voči sebe a výsledok je v obcoh prípadoch rovnaký(posun ťažiska za to optimum CPZ). A my tu hádam posudzujeme, či je ten posun vhodný alebo nie(resp. aký to má vplyv na rýchlosť oblúku).

04.01.2020 13:15:59 #1022 

IIIvan muž

>> #1007, oblouk, 04. 01. 2020 08:46:30

Tými všetkými bodmi sa už dostávame do tvorby encyklopédie :-) Veď len pozri, koľko textu je ohľadom ťažiska v predozadnej rovine, aj to ešte nie je tuším definitívne pochopené a akceptované…

Bez pekných obrázkov to nejde, lenže ja nie som dobrý kreslič a navyše nemám čas a chuť :-)

04.01.2020 13:21:32 #1023 

IIIvan muž

>> #1012, johnycek, 04. 01. 2020 10:29:50

Já si myslím, že by každého mělo spíše zajímat, jak v té rychlosti točit než nezrychlovat

Presne tak, to je hlavný rozdiel medzi „carvermi“ a serióznym oblúkom po hrane :-)

>> #1014, MPS, 04. 01. 2020 10:37:29

Bohužel i rychlost versus toceni má své limity… zkus udělat sl oblouk třeba v 60km/h

Viem, vyskúšal som si minulý rok náhodne SG trať na r17. Dá sa to, len človek nesmie moc hraniť, ale aspoň ostatnú pekné momentky na videu :-)

04.01.2020 13:48:51 #1024 

oblouk

>> #1022, IIIvan, 04. 01. 2020 13:15:59

Však já nechci diskusi rozpliznout na xx problémů. Tím NEÚPLNÝM výčtem otázek upozorňuji na celou řadu problémů, jejichž řešení není vůbec nijak ovlivněno nějakým právě platným „módním stylem“. Jsou to většinou otázky poukazující na trvale platné fyzikální zákony (především Newtonovy pohybové) – nikoli na to jak jezdí Hirscher nebo Ligety, nebo Shiffrinová…

Ty otázky, to je doporučení každému lyžaři aby se pokusil najít SVOJE odpovědi – neboť: Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat, každý se to musí naučit sám.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

04.01.2020 14:14:44 #1025 

adam 1

>> #1024, oblouk, 04. 01. 2020 13:48:51

“Ty otázky, to je doporučení každému lyžaři aby se pokusil najít SVOJE odpovědi – neboť: Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat, každý se to musí naučit sám”

I tak bych ti byl osobně vděčný jestli by jsi prosím tě popsal /odpověděl na tebou poležené otázky/9bodů ,stačí ke každému heslovitě Dík moc

04.01.2020 14:19:12 #1026 

M.art.in muž

>> #1020, IIIvan, 04. 01. 2020 13:06:45

Jen pro doplnění co se sil týče. Často se hovoří o odstředivé síle, ale už méně často o síle dostředivé. Nějak si to dokážu představit, ale neumím to odborně popsat. Jak to tedy je?

Rock 'n' Roll Forever...

04.01.2020 14:27:14 #1027 

oblouk

>> #1025, adam 1, 04. 01. 2020 14:14:44

Odpovím (možná) za pár dní, Smysl má přemýšlení – diskuse, Zatím čekám hlavně na reakce na post #985…- to opravdu hodně pomůže v úvahách kdy a za jakých podmínek se s carvingovejma lyžema lyžař „pere“ (vyvíjí plno zbytečné síly, ztrácí na rychlosti…) a kdy jejich vlastnosti může překvapivě účinně využívat…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

04.01.2020 14:34:19 #1028 

adam 1

>> #1027, oblouk, 04. 01. 2020 14:27:14

Dík ,budu čekat .Samozřejmě i přemýšlím ,ale budou tam chyby ;-)

04.01.2020 15:05:52 #1029 

oblouk

>> #1028, adam 1, 04. 01. 2020 14:34:19

Jedině po chybách vede cesta kupředu.

Ale tady by se chyby vyskytovat nemusely -** jde v podstatě o lyžařskou fyziku.** Fyzika stačí ta ze základní školy a lyžařsky jsme tu na tom všichni daleko líp než je třeba ke správné úvaze. Akorát nejsme zvyklí přemýšlet a dávat si tyhle dvě disciplíny dohromady…

04.01.2020 17:23:55 #1030 

HonzA_ muž

>> #1019, jurol, 04. 01. 2020 12:18:29

Juro, a o jakém z těch dvou uvedených tlaků mluvíte? O tom fyzikálním tlaku, který ale až tak přímo s obloukem nesouvisí, a nebo o tom „tlaku“, který tlakem z fyzikálního pohledu není?

Aby to nebylo jeden o voze a druhý o koze…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

04.01.2020 20:17:38 #1031 

IIIvan muž

>> #1026, M.art.in, 04. 01. 2020 14:19:12

Často se hovoří o odstředivé síle, ale už méně často o síle dostředivé. Nějak si to dokážu představit, ale neumím to odborně popsat. Jak to tedy je?

ODstredivá a DOstredivá sila sú dvojčatá – existujú vždy naraz(pri lyžovaní). Vynechám príiš teoretické kecy, aj tak som to už pozabúdal úplne presne.

Odstredivá sila je prejav zotrvačnosti, to si predstaví asi každý – napr. točíš nejaký predmet na šnúrke. Ak tú šnúrku pustíš, tak ten predmet letí po „tečně“ svojho „kruhu“ von. A táto sila závisí od rýchlosti toho kruhového pohybu(tj. pre nás rýchlosť lyžiara) a od polomeru otáčania toho predmetu(=práve prebiehajúci reál rádius).

Sila(čo „ťahá lyžiara po tečně von“) rastie s druhou mocninou rýchlosti – tj. ak pri rovnakom rádiuse ide lyžiar A dvakrát rýchlejšie ako lyžiar B, tak na neho pôsobí 4× vyššia odstredivá sila(=2-násobok rcýhlosti umocnené na druhú). Obdobne, ak lyžiar ide 3× rýchlejšie, tak je odstredivá sila 9× vyššia(3 na druhú je 9) atď.

Sila ale rastie aj so zmenšujúcim sa rádiusom a to nepriamo úmerne – polovičný rádius yžiara A voči lyžiarovi B(pri rovnakej rýchlosti) znamená 2× vyššiu odstredivú silu. Teda viac závisí táto sila od rýchlosti, ale musíme dať bacha aj na rádius.

Pre zjednodušenie teda odstredivá sila ťahá lyžiara von z oblúku, ok? To znamená, že lyžiar pôsobí danou silou do snehovej podložky – a podľa okolností(pozícia lyží a lyžiara, kvalita podložky, aktuálna fáza oblúku…) sa lyža buď zareže, šmykne, alebo stočí(pivotuje). Proste tá sila idúca z lyžiara nejako deformuje sneh(ryha alebo iná stopa – vejár, plochá línia…).

Kde som nechal tú druhú silu – dostredivú? Tá je rovnako veľká ako tá prvá a má presne opačný smer ako odstredivá. Je to len jednoduché vyjadrenie Newtonových zákonov, kde jedno teleso(lyžiar) pôsobí na druhé teleso(sneh) rovnakou silou ako pôsobí druhé teleso na to prvé.

Tj, nás lyžiarov to znamená, že v tom oblúku pôsobí svah/podložka rovnakou silou na lyžiara ako on pôsobí na podoložku! Tj. ten svah pôsobí presne naproti tej odstredivke a má snahu deformovať telo lyžiara!

V praxi to znamené, že v „ostrejšom“ oblúku je vyššia odstredivá sila, ale reakcia svahu je taká, že na stehná apod. pôsobí „tlak“(v tom laickom slova zmysle) a musíme riadne napínať nohy, aby nás tá sila nepremohla.

Obidve tieto sily sú sily „vonkajšie“ – proste sú tam bez toho, či sa to lyžiarovi páči alebo nie a ich veľkosť závisí výhradne od rýchlosti a rádiusu.

Ale lyžiar vie vyvinúť aj sily „vnútorné“ a to svalovou prácou(viditeľný pohyb) alebo svalovou „snahou“(izometria bez viditeľného pohybu). A jeho aktivitou vie tým vonkajším silám odolávať(napr. aby „nekľakol“ pri moc veľkej odstredivke).

A celá metodika tvorby oblúku v race je potom hľadať ako čo najlepšie a efektívne má lyžiar „pracovať“, aby využil tie vonkajšie sily vo svoj prospech a nebojoval zbytočne proti nim nevhodne.

04.01.2020 20:57:14 #1032 

oblouk

>> #1031, IIIvan, 04. 01. 2020 20:17:38

… dík – jsi výbornej napovídač. A jsme o velikánskej kus dál – blíž, že chlspci?

04.01.2020 21:10:36 #1033 

orim muž

>> #1032, oblouk, 04. 01. 2020 20:57:14

Honzík, Ty si ako lyžiarsky šaman. Navádzač na ťažké uvažovanie o teórii lyžovania. Celkom sa mi tento Tvoj post páči.

Páni, teraz na odľahčenie – pekné video.

https://www.youtube.com/watch?…

04.01.2020 23:17:11 #1034 

jurol

>> #1030, HonzA_, 04. 01. 2020 17:23:55

V tomto prípade je správne hovoriť o sile, ktorou lyžiar pôsobí na lyžu. Je daná súčtom gravitačnej sily, odstredivej sily a sily určenej zrýchlením ťažiska lyžiara v smere kolmom k lyži.

Odstredivú silu tu dostatočne objasnil IIIvan.

Tiahová sila ako aj odstredivá sila (za istých zjednodušení) je rozobratá tu: https://snow.cz/…trni-nohy/10#…

04.01.2020 23:23:56 #1035 

jurol

Ešte video špeciálne pre Harryho: Trable s Harrym

Teda nie že by som Harrymu niečo také želal, práve naopak, želám ti veľa najazdených lyžokilometrov.

05.01.2020 04:56:38 #1036 

HonzA_ muž

>> #1034, jurol, 04. 01. 2020 23:17:11

Souhlasím. Jde sílu působící do lyže.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

05.01.2020 06:48:03 #1037 

IIIvan muž

>> #1033, orim, 04. 01. 2020 21:10:36

Mirko, naopak, to video si hodil veľmi vhodne, nielen na odľahčenie :-) Kto si ho pozrie pozorne, priebežne sa zamyslí nad jednotlivými porovnaniami
a prečíta si aj diskusiu pod ním(na youtube), tak sa dostane ku tým zdanlivo nepodstatným detailom.

Ako napr. časovanie „tlaku“ čo sme preberali rozdiel „inštruktorský vs race oblúk“ alebo orientácia trupu…zvlášť podstatné sú príspevky od Rasmusa Windingstada(10mi­esto GS WC) a od „Tous Ensemble“…možno z toho videa a komentov spravím tu nejaký výcuc, bude dobre na jednom mieste video a ukázanie prečo tie detaily nie sú len detaily, ale podstata! Síce zase ma možno niekto zdrbe o príišnom teoretizovaní…

>> #1034, jurol, 04. 01. 2020 23:17:11

Ten príspevok od Ivana Sosnu by si mal teraz prečítať aspoň 2× každý čo tu má ešte nejasno ako povinné čítanie Anny Kareniny v škole(ale na rozdiel od Anny toto poriadne)…

A hej, dá sa to tu občas nazvať ako trable s Harrym :-)

05.01.2020 08:37:09 #1038 

IIIvan muž

https://www.youtube.com/watch?…

Orim tu hodil veľmi dobré video, tak vzhľadom na trochu času dávam koment.

1. časť:

V čase od 1:11 idú obaja jazdci akoby vedľa seba, tj. je možné vidieť pohyby, pozície a hlavne časovanie. Nasledovný koment je len rýchly výcuc, nerobí si nárok na úplnosť a vysvetlenie všetkých príčin a následkov, ale pre ďalšiu debatu:

1. HK má vyšší nájazd do oblúku, Chris ide blízko tyče, čas 1:36
  2. HK má trup vystretý a bez výrazného predklonu(Chris sa hrbí a predkláňa), čas 1:46

Toto naznačuje aj panvu viac vzadu u Chrisa.

3. HK zahajuje s výraznou inklináciou celého tela(ale primerane zalomený v panve), neutrálne celé telo(do smeru jazdy). Chris zahajuje primárne zahranením od kolien(knee angulation), trup je v protirotácii, plus u oboch bod 2(má vplyv na predozadné vyváženie – doplním), čas 1:51

4. Čas 2:16 znázorňuje postavenie tela v prechodovej fáze: HK je stále v „neutrále“ celým telom, Chris je výrazne „prednatočený“ trupom do stredu budúceho oblúku(dolu kopcom)

5. Čas 2:44: pivot/drift, HK viac kĺže pozdĺžne, len s nevyhnutne potrebnou mierou vzpriečenia lyží, Chris ich vzprieči zjavne príliš, čo ho brzdí viac ako treba. Zaujímavý je rozdiel v „práci“ trupu – HK rotuje vnútorným ramenom, Chris opačne!

6. Čas 4:55, výjazd zo spádnice, HK je primerane zalomený von z oblúku, Chris je „padnutý“ do oblúku celým telom(rozdielny pomer váhy vonkajšia/vnútorná)

7. 5:05 sme pri prechodovej fáze a znovu vidno pekne rozdiely v postoji(viď bod 2) a zahájenie(viď bod 3). Tu píše autor o „taktickom rozhodnutí“ u Chrisa(o spôsobe prechodu), ale podľa mňa je to úplne nevhodne použitie „crossunder“ za každú cenu, čo má za následok nevycentrovaný postoj(CPZ) a odľahčenie špičiek lyží – a následnú nevýhodnú pozíciu pre zahájenie(preto musí Chris furt hraniť kolenami!).

Asi je to spôsobené „inštruktorskou mantrou“ o tomto spôsobe prehranenia(roz­šírenou celým svetom a uplatňovanou až dogmaticky), pričom sa zabúda na riziká spočívajúce hlavne v tom, že lyžiar lyže prehadzuje PRED sebou(=je vzadu) a nie POD sebou(je CPZ).

05.01.2020 08:40:51 #1039 

IIIvan muž

2. časť:

Ďalšou mantrou je „hranenie čo najskôr a čo najviac“, ktoré na predošlé nadväzuje. Len ako som už písal, zabúda sa na nepevnosť/pružnosť sústavy kĺbov a svalov a potrebu smerovať odstredivú silu(výslednicu) čo najviac po priamke cez kosti dolnej končatiny, nie cez skrútené kolená! Tu je všeobecné nepochopenie práve tej fyziky a biomechaniky o ktorej píšem(e) tu vo vlákne(okrem mňa hlavne asi MPS – dávkovanie tlaku apod.).

Ak si všimneme HK, tak on má spočiatku menší uhol hranenia v úvode ako Chris. Prečo teda zatočí na r30–35m lyžiach taký ostrý oblúk keď junior má točivejšie lyže? Odpoveď je práve v tej fyzike, „nestrácaní tlaku“ a jeho časovaní, práve v tom zahájení ktoré je kľúčové.

V diskusii má k tomuto Rasmus Windigstad koment „toto je ten kľúčový rozdiel medzi TOP10 vo WC a ostatnými“! Ďalší(nejaký frantík z prostredia repre) k tomu dodal „menší uhol v zahranení v zahájení prevedený týmto spôsobom u HK mu vytvorí väčší uhol práve tam, kde ho z hľadiska oblúku treba – v apexe“.

A ja by som ku nim dodal, že tento spôsob(odstredivá sila ide cez kosti vonkajšej nohy hlavne) prehne vo výsledku viac lyže ako samotné extrémne hranenie kolenami u Chrisa! A len na okraj, ušetrí mu aj kolená…plus nejdem teraz rozoberať protirotácie, countery a anticipácie a podobne čo ešte rieši autor videa.

Inými slovami, Chrisove hranenie kolenami úplne na maximum na začiatku mu rozhodí správne časovanie v druhej časti oblúku a tým sa dostane v prechode dozadu(čo mu zrovna moc nepomôže pre ďalší oblúk) a vzniká začarovaný kruh.

Preto komentár autora „very similar“ nezohľadňuje realitu, je tam podstatný rozdiel v technike, majúci vplyv na rýchlosť a točenie v jazde. V čase 5:28 si (to už len na okraj) všimnime u Chrisa zjavne skorší švih vonkajšou rukou za účelom „dotiahnutia“ oblúku(macher je v tomto Ligety, ten švihá hodne) – lenže časovanie má HK inak a „asi“ to má nejaký dôvod…

Zhrnutie pre kolegov hobbíkov:

na videu a obrázkoch bude snáď jasnejšie o čom tu točíme my niektorí pacienti a čo tá fuj fyzika a podobné kraviny znamenajú. Nie je dôležitá taká sila alebo onaká alebo jej presný názov, ale pochopenie tej podstaty, že kam tá sila pôsobí(a že existuje nezávisle od vôle jazdca a drepovania) a čo spôsobí tá sila pre ovládanie lyží(napr. „tu pred spádnicou narastá tlak, tak musím napnúť nohu, aby bola reakcia lyže na sneh taká a hentaká“).

Preto to Henrikovi tak dobre ide aj oproti juniorskému závodníkovi – robí niektoré veci úplne inak(čo je v tej rýchlosti podstatné to správne aj načasovať), nie je to len „veľmi podobne“! Ale nie je to len o závodníkoch, aj pre nás sa snaha o aplikáciu princípov/rozdielov z tohto rozboru môže hodiť…

05.01.2020 09:27:15 #1040 

Harry žena

Fuha.

Tu sa deje veci.

Chalani, co by ste si Vy bez trojkarov pocali.Velmi,velmi dobre vlakno.

3Ickovi straveny cas nejak vynahradim.:}

Harry, ale pre posúdenie vplyvu na priehyb lyží a podobne je úplne jedno, či posúvaš nohy/lyže(dopredu), alebo ťažisko/telo(do­zadu), podstatná je ich vzájomná zmena voči sebe a výsledok je v obcoh prípadoch rovnaký(posun ťažiska za to optimum CPZ). A my tu hádam posudzujeme, či je ten posun vhodný alebo nie(resp. aký to má vplyv na rýchlosť oblúku).

Ano, z pohladu CPZ a taziska ako je fyzikalne dane.

Ovsem, v minulych debatach sme sa snazili to tazisko pricapit niekde do sustavy lyziara, teda aspon ja, lebo „naoko“ vediet kedy ide jazdec zhruba centralne zrovnany je takmer nemozne.

Preto som pohyb noh vpred sa snazil posudzovat voci panve. A tak som vzdy aj predozadny pohyb prezentoval.

Nic, idem citat, ale dobreee vlakno. Hlavne vdaka mne.:}}

caute Harry

P.S. Tusim budem musiet kavu zaplatit a pozvat na nu viacerych.Krucinal, lepsie nic nevediet a po nicom nepatrat…

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

05.01.2020 09:30:31 #1041 

Harry žena

>> #1035, jurol, 04. 01. 2020 23:23:56

J.j.

Duri, nenapasujem si to podla seba ani bohovi.Aj ked sa budem krutit ako had.

A dik za doplnanie medzier.

caute Harry

P.S. 3Icko, prosimta ta „studia EC“ sa robila na akom obluku. GS,SG,SL?

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

05.01.2020 09:55:28 #1042 

IIIvan muž

>> #1041, Harry, 05. 01. 2020 09:30:31

Tá nórska štúdia bola v slalomovej trati. Ale tá druhá z US,čo som len zmienil popritom bola v GS a tá riešila distribúciu „priemetu“ ťažiska 3D – do chodidla. Tj. tam bolo vidno aj strnový aj predozadný posun a repre mali výrazne menší „rozptyl“(menšiu časť chodidla) ako lokálni závodníci.

06.01.2020 11:53:36 #1043 

M.art.in muž

Tak o toto se musím podělit… Google překladač (jo občas jsem líný) vypustil krásnou perlu a nevědomky tak odpověděl na otázku race techniky :-)

“Nestrávím 100% svého času v branách, takže dává smysl, aby toaleta byla nadměrná”

Není WC, jako WC :-)

Rock 'n' Roll Forever...

06.01.2020 13:29:32 #1044 

valerius

>> #1042, IIIvan, 05. 01. 2020 09:55:28

Toto zbesile prchajici vlakno jsem nestihal podrobne sledovat a ma nasledujici otazka tedy muze byt uz zodpovezena: Jsou tam dalsi rozdily krom rozptylu? Napada me treba misto pusobeni, tj jakasi stredni hodnota mista ci smeru pusobeni.

06.01.2020 15:53:20 #1045 

IIIvan muž

>> #1043, M.art.in, 06. 01. 2020 11:53:36

Asi ten obvyklý „WC posed“ na našich svahoch bude tým, že všetci študujú zahraničné zdroje a prekladajú googlom a preto čítajú pokyn „jazdi v postoji ako WC jazdec“ touto špcifickou formou :-)

>> #1044, valerius, 06. 01. 2020 13:29:32

sou tam dalsi rozdily krom rozptylu? Napada me treba misto pusobeni, tj jakasi stredni hodnota mista ci smeru pusobeni

Hm to uz si presne nepamatam, ale asi ani nie – bolo to u všetkých dakde na „břiškách“ prstov(2.-4– metatars?), len u pomalších(na­tional pohár) to bolo napr. 3 × 6 cm tá elipsa(taký tvar to cca bol asi) a u repre to bolo 1,5(predozadne) x 4cm(stranovo)…tj. plocha rozptylu je ceôkom zaujímavá – 18 cm2 versus 6 cm2(obrazne – ale moc sa asi nemýlim v tom pomere, mohlo to byť 3× menej u repre).

06.01.2020 15:58:23 #1046 

M.art.in muž

Rock 'n' Roll Forever...

09.01.2020 10:49:55 #1047 

IIIvan muž

>> #1041, Harry, 05. 01. 2020 09:30:31

Dám to tu, aby som nez..l iné vlákno…

kyvanie sa jazdca ma asi vecsie benefity aj ked jednym smerom sustavu zrychluje a pri spetnom pohybe spomaluje?

No práveže o tom pochybujem keď vidím tie časy jazdcov WC/EC v tých štúdiach. Furt mi to vychádza teoreticky aj prakticky, že priorita by mala byť čo najviac vyvážený postoj predozadne počas celého oblúku – minimálna oscilácia…

09.01.2020 11:00:49 #1048 

Harry žena

>> #1047, IIIvan, 09. 01. 2020 10:49:55

Rozumiem. Je to aj logicke a podlozene.

Ale aj tak tam vidim tie veci o ktorych pisem, neriesme uz ze ten pohyb nazyvam predozadny, aj ked v smere spadnice a pri zarovnavani/ gyroskopovani/ CPZ ten pohyb v tom smere neviem inak nazvat.

A myslim, ze aj Kurfurst a Kral ak hovoria nieco o predozadnom pohybe jazdca myslia to co ja.

Neboj, ak si najdeme cas, volacoho sa dobereme. Ja uz armady preskupujem, snazim sa veci vnimat tak ako ich prezentujete, je to pre mna ak chcem citat z videa a nazyvat javy podstatne komplikovanejsie, ale volajako to zlatame.

Takze k tej minikare.

Ked ma ako maleho zabaka chytila mania a spravil som si drevenu minikaru, mal som kamosa co ju mal ozajstnu a jazdil zavodne.

Vsetci do jedneho takto rozbiehali v preteku do urcitej rychlosti kary.Vcera som nahodou na to video co som linkol narazil, tak som si spomenul. Inak, o podobnom principe sme o urychlovani a praci s taziskom v predozadnej rovine uz pisali pri bikoch v downhill a parkoch.

Nemusis hned odpisovat, skus porozmyslat a daj tomu cas nech ma niekde dovedes.

Mas toho kopu, aj tak Ta obdivujem co stihas.

caute Harry

09.01.2020 13:46:01 #1049 

IIIvan muž

>> #1048, Harry, 09. 01. 2020 11:00:49

Nemusis hned odpisovat, skus porozmyslat a daj tomu cas nech ma niekde dovedes.

Veď ja rozmýšľam furt – nad Tvojimi príspevkami a o technike všeobecne(a hlavne prenose do praxe pre seba aj druhých), až neviem, či sa mi viac práši z hlavy, alebo za mnou na svahu :-)

Niekedy už sme na rovnakej vlne a potom mi zase kdesi utečieš nejakým vyjadrením. Berieš to niekedy moc komplikovane to čo je jednoduché a naopak, niekedy moc jednoducho berieš to čo je komplikované :-)

09.01.2020 14:16:58 #1050 

TNS muž

>> #1049, IIIvan, 09. 01. 2020 13:46:01

„Berieš to niekedy moc komplikovane to čo je jednoduché a naopak, niekedy moc jednoducho berieš to čo je komplikované :-)

S dovolením sa prihováram za ponechanie tejto superužitočnej­repretrénerskej vlastnosti. ;-)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy