Na hrudi obra obláček zlatý (strana: 4) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda Na hrudi obra obláček zlatý

Na hrudi obra obláček zlatý (strana: 4)

27.03.2012 09:54:32 #91 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #90, milan2, 27. 03. 2012 08:46:18

Nechci mluvit za Kraba, ale neni to totez. Ale jeste na uvod: jak chceš hranit lyži bez vyklonění pánve do strany? Jedině že by jsi prohnul nohu v koleni. To vypada, ze ty za vykloneni panve do strany beres nakloneni celeho cloveka(tak zataci vetsina lyzaru). To, co mysli (zrejme) Krab a to, o co se snazi spousta sportaku a zavodaku je aby osa panve(cert vi, jak se zove…to, co jde kolmo k panvi mezi nohama) nemirila mezi lyze(urcite tu nekdo zna spravnou a trefnou formulaci. At me prosim opravi). To je to zalomeni a dosahnes tam vyssiho zahraneni pri stejne poloze teziste. Ostatne, Krab to zminuje nést pánev mimo lyže.

A ted k tomu puvodnimu: Jde o casovani(to je ten rozdil, co zminuje Krab). Kdyz dokazes dostat panev mimo lyze(opravdu mimo), tak to je fajn. Ale je to ciste staticka zalezitost. Proste zvysis uhel zahraneni pri zachovani polohy teziste. Jenze kdyz to jeste udelas ve spravy cas, tak se k tlaku do lyzi prida (zaporne)zrychleni, kdy brzdis onen zalamujici pohyb(ergo muzes snizit teziste, ergo budes vic hranit, ergo budes vic zatacet, ergo budes mit vetsi odstredivou silu, ergo jeste snizis teziste…).

Pokud je to s tim zrychlenim nesrozumitelne, tak si to vyzkousej. Postav na vahu a zacni delat drepy. A uvidis, ze vaha bude chvili ukazovat nizsi vahu, nez v klidu a pak zase vyssi :)

27.03.2012 14:39:59 #92 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #91, valerius, 27. 03. 2012 09:54:32
Nemusíš mluvit za mě, za sebe to celkem zvládáš :-D

Díky za náměty k zamyšlení, vždycky je dobré podívat se na věc cizíma očima (třeba po dědečkovi). Myslím, že sekvence pohybů musí být taková, aby vůbec umožnila Tebou zmiňované vazbení. A protože se o sníh opírám (vnější) lyží, vztahoval bych své snahy a popisy logicky k ní.

>> #90, milan2, 27. 03. 2012 08:46:18
Pokud za vyklonění pánve považuješ i její pohyb, při kterém se zvedne jeden bok a pánev v podstatě rotuje kolem těžiště těla ve frontální rovině, tak s tebou souhlasím.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.03.2012 15:40:45 #93 

Příspěvků: 326

vašek2

>> #92, ˘Ö˘Krabaťour, 27. 03. 2012 14:39:59 Ještě bych zkrátil panáčkovi vpravo tu nožičku vlevo :-)

27.03.2012 17:10:14 #94 

Příspěvků: 173

alv

>> #92, ˘Ö˘Krabaťour, 27. 03. 2012 14:39:59

ja se o sníh opírám maximalně hůlkama a nekdy i břichem. někde jsem viděl některé jedince, kteří se opírali o lopatu nebo krumpáč, ale z toho bych měl obavy, že by to bylo moc nebezpečné a nezvládl bych to.

27.03.2012 17:10:15 #95 

Příspěvků: 173

alv

>> #92, ˘Ö˘Krabaťour, 27. 03. 2012 14:39:59

ja se o sníh opírám maximalně hůlkama a nekdy i břichem. někde jsem viděl některé jedince, kteří se opírali o lopatu nebo krumpáč, ale z toho bych měl obavy, že by to bylo moc nebezpečné a nezvládl bych to.

01.04.2012 12:44:32 #96 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž


„… Přitom nejlépe aktivizují celou společnost – i v totalitních poměrech – ti, kteří rozvíjejí své já na veřejnosti a činí z něj základnu k jednání a spolupráci více lidí.“

(CIT: Amitai Etzioni in Zdeněk Zacpal: Žijeme pod knutou McJoba, Víkend MF Dnes, 31.března 2012)

Přijde mi, že tento sociolog, zabývající se komunitarismem, vystihl mnohé, co zdobilo a zdobí tuto diskuzi, co ji pohání vpřed.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

01.04.2012 22:17:16 #97 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

Tak mi to nakonec nedalo a vykuchal jsem videa, která nabídl Muhe k rozboru. Už v prvním jeho vláknu jsem si trochu přisadil, teď se však scházely tak zajímavé reakce, že jsem si to zase nemohl nechat ujít.

Před pár příspěvky jsem/jsme tady načrtli, bez valné odezvy, nějaký začátek oblouku a jeho základní stavební kameny. Nikomu se nějak extra nechtělo nad tím přemýšlet, nebo, chraňbůh, zveřejňovat nějaké osobní tajné vědět-jak.

Možná je to všem nad slunce jasnější a jenom já jsem nějaký zabržděný. Nebo snad všichni prostě jenom tak stojíme na těch pitomých lyžích, něco děláme a ono to blbuvzdorně zatáčí?
Nechce se mi věřit. Na věci je třeba se dívat politicky, soudruzi. Čo trepem … hlavně exaktně!

Když je video, tak si je pustit zpomaleně, vystříhat momentky, oddělit nahodilé od systémového … a teprve s těmito argumenty jít do mlýnice. Palba od boku nemusí vždycky zasáhnout správný cíl.

Ano, vážení soudruzi, všichni máte v případě Muheho kousek pravdy. Ale myslím, že mu stačí pro začátek ukázat, jak (neodpovídajícně záměru jízdy) stojí na lyžích – a především: že oblouk se zahajuje se zatíženou vnější.

Nebo – jak pravil O.A. Funda: „Když nevíme řešení,alespoň pojmenujme problém.“

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 00:25:19 #98 

Příspěvků: 326

vašek2

>> #97, ˘Ö˘Krabaťour, 01. 04. 2012 22:17:16

Ahoj Krabe, v případě mé „rady“ směrem k Muhe jsem klidný, protože jsem mu snad nic neporadil a pouze popsal děj v jedné výseči oblouku. Nicméně tvoje pedagogické doporučení má hlavu a patu.

„Nebo snad všichni prostě jenom tak stojíme na těch pitomých lyžích, něco děláme a ono to blbuvzdorně zatáčí? Nechce se mi věřit. Na věci je třeba se dívat politicky, soudruzi. Čo trepem … hlavně exaktně!“

Před chvilkou jsem se vrátil z prodlouženého víkendu na prosluněných svazích, během kterého jsem objevil (již jistě stokrát objevený) další díl technické skládačky vhodný pro roubování mého sjíždění. Po několika urputných letech jsem se téměř dopracoval k tomu, že vnější lyži využívám k zatáčení a nikoliv jako těžítko při práci s vnitřní, což se dříve bohužel stávalo i jiným nezkušeným carvingovým nadšencům se zájmem o sportovní jízdu. Pro mě nový důležitý moment spočívá v prokouknutí omezeného významu předozadní souhlasné polohy lyží. Ono zasouvání vnitřní, předsouvání vnější, obojí naráz či pouze jednotlivě, přesně dle chuti každého slovíčkařícího soudruha. Lépe řečeno – je to jistě důležité, avšak nesamospasitelné. Až v kombinaci se shodnou polohou naší oblíbené pánve to začíná dostávat grády…
Tímto se tedy oklikou dostávám k tvému zahájení. Závidím schopnost vkládat obrázky z youtube videí hezky dle potřeby. Kdybych to uměl, tak bych vystříhal pozice v rámci fáze oblouku cca totožné s aktuálním materiálem od Muhe a to z tohoto videíčka: http://www.youtube.com/watch?…
Slečně to tam jde o poznání lépe, že. Zajímavé by bylo srovnání jejich poloh pánve v rámci rotace/protirotace. Na úplném začátku tam Muhe zapomíná „vnější bok“ pouze o pár centimetrů proti našemu ideálu frontálnosti. Slečna (možná pouze méně protirotovaná-prosím neřešit) ho však v této disciplíně poráží o parník. Resp. max. o těch pár „předozadních“ centimetrů, které jsou ale pravděpodobně klíčové. Osobně si myslím, že úspěchy i problémy racecarvingového oblouku začínají právě zde. „Co si člověk nedoveze před spádnicí, jako by neměl.“ Neříkal to tady někdo?
V rámci pokusů jsem vykoumal (radikální změna názoru vyhrazena), že to vlomené koleno u Muhe se dá mnohe lépe zvládat při primárním podchycení ztráty těch několika cm (možná spíš mm ? :-) ) za „tělěm vlající vnější pánve“.
Jak toho dosáhnout? Lze to jednoduše popsat jako předsunutí vnější kyčle hned na začátku našich snah o zatáčení? Lze takto zahajovat oblouk? Lze k tomuto impulsu ještě přiřadit zbylé vnější části těla a vzít je s sebou (včetně toho plápolajícího ramene)? Lze to přirovnat k pohybu golema?

Když si lyžař toto pohlídá, tak se při pokračování oblouku dostává do euforických stavů, kdy mu praskají bedra a kyčle při snaze o řádné zahranění a odklon. Osobně vyzkoušeno. Pak snad už jen podotknout, že připravenost tělesné schránky samozřejmě neumožní výše uvedenou slečnu letos napodobit. Balanční cvičení, protahování atd. jsou asi opravdu nutností…

02.04.2012 07:50:51 #99 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #98, vašek2, 02. 04. 2012 00:25:19
Ahoj, jen pro upřesnění. Šlo mi o to, aby si náhodou nemyslel, že stojí na obou nebo na vnější a pak si teprve stoupne na vnitřní – protože tak to není. Stojí od začátku na vnitřní.

Aby bylo s čím srovnávat, nastříhal jsem odkazované video Káti – viz níže. I v něm se dá najít nesymetrie oblouků a další věci, které by ideálně měly být jinak.

..
… a něco navíc:

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 08:08:20 #100 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #98, vašek2, 02. 04. 2012 00:25:19
„Jak toho dosáhnout? Lze to jednoduše popsat jako předsunutí vnější kyčle hned na začátku našich snah o zatáčení? Lze takto zahajovat oblouk? Lze k tomuto impulsu ještě přiřadit zbylé vnější části těla a vzít je s sebou (včetně toho plápolajícího ramene)? Lze to přirovnat k pohybu golema?“

Podle mého Ti tam v popisu pohybů pánve chybí jedna důležitá věc, a tou je pohyb (nebo nepohyb), který udrží vnitřní bok nezatížený a nahoře. Protože, pokud se oprostím od toho, že při „golemím“ pohybu stojíš na vnitřní, tak při něm zvedáš vnější bok, což by nemuselo být až tak ono ve vztahu k následnému očekávanému zalomení.

„Golemí pohyb“ se dá přirovnat k pohybu dětí, když se učí chodit a nebo k opilecké „chůzi o široké bázi“, což je přirozený sebezáchovný motorický komplex. A to námi prozkoumávaný lyžařský pohyb rozhodně není, ten jde, ve snaze po maximální účelnosti, úplně proti přirozenosti. A právě proto je tak těžko zvladatelný … pro někoho … pro mě …

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 12:32:59 #101 

Příspěvků: 326

vašek2

>> #100, ˘Ö˘Krabaťour, 02. 04. 2012 08:08:20 „Podle mého Ti tam v popisu pohybů pánve chybí jedna důležitá věc, a tou je pohyb (nebo nepohyb), který udrží vnitřní bok nezatížený a nahoře. Protože, pokud se oprostím od toho, že při „golemím“ pohybu stojíš na vnitřní, tak při něm zvedáš vnější bok, což by nemuselo být až tak ono ve vztahu k následnému očekávanému zalomení.“

No, ano. Mnou popisovaným ladíme ten náš wok na následující oblouk pouze v předozadním směru. Společně s nepřirozeným pohybem „vnější kyčle vpřed“ je záhodno tu vnitřní vytahovat vzhůru a to způsobem, který bych popsal jako tahání nohy z medu či bláta. Ještě potřebuji najít dostatečně velkou louži či úl před stáčením, abych mohl potvrdit svou tezi. I takto od klávesnice mám však zato, že všichni v těchto podmínkách nebudou pouze ohýbat končetinu v koleni, ale budou se snažit o námi žádoucí vytažení boku, které bude navíc podpořeno krásným zatížením hypotetické vnější…

02.04.2012 12:52:44 #102 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #101, vašek2, 02. 04. 2012 12:32:59
IMO se už chvíli po přehranění nedá bok nahoru vytáhnout za žádnou cenu (zkoušeli jsme nasucho). Dosáhne se toho třeba tím, že se vnitřní předčasně pokrčí. Přenos sil pánví následně zablokuje klouby v pozici, která je téměř neměnná. Spíš tedy jde o to vůbec bok nenechat spadnout dolů, tj. udržet ho nahoře (= boky přibližně rovnoběžně s podložkou).

To vše navíc v nelehké kombinaci s proměnným předklonem trupu.

P.S.: To s tím taháním nohy z bláta je pěkné. Asi zkusím, pro větší autenticitu, lyžovat v galoších :-D

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 13:32:17 #103 

Příspěvků: 208

MirekP

Pridam co jsem chtel pridat rano. Vlastne se to tyka dost jiste jineho vlakna.

Proc vlastne oboji co rikate neni soucast te rady Muhemu?

Vasku, myslim, ze ano vcetne te vnejsi ruky/ramene (demonstrovane na Krabem vyrizlych fotkach i na te Katje, myslim, ze ona i trochu zataci hlavou na tu asi jeji slabsi stranu do L, :-D) s doplnenim o zmineny vnitrni bok (mozna tez jen jinym pohledem receno a popsano Ivanem, clanek Snow, povoleni vnitrni nebo tak nejak, Vaskovo tahani z medu atd). Osobne si myslim, ze jde o 2 veci spolu souvisejicimi (1/„pridzvedly ""zatazeny"" vnitrni bok“ a 2/„zrelaxovana uvolnena vnitrni noha v jakems pohotovosnte-aktivnim modu“ pekne slozena pod sebou a zahranena ve stejnem uhlu)

Dle meho ten zablokovany vnitrni kycelni je bud hlavni nebo v komplexu (s druhym kycelnim kloubem:-D tim hlavnim problem). Samozrejme nechci podcenit ostatni pro zataceni dulezite kloubni spoje (pater-panev, koleno i kotnik), ale tady je viditelne casty blok. Vysledek je ta pozice a nerovnovaha (vnej x vni) a vse s tim spjate v prujezdu. Z toho plyne horsi koordinace a upevnovani tohoto pak mensi prirozennost na jednu stranu (ok tady jsme asi limitovani hemisferami, nekdo ci v nekterych aktivitach vic ⇒ prostor pro nacvik a boreni rozdilu).

Ve vetsim stranovem rozsahu to krasne citis jak i rezes vnejsi hr vnitrni lyze a pritom na ni nestojis a mas krasne „slozenou/srovnanou pod sebou“

Jeste jedna vec a to je onen uhel vlomeni vnejsi po kratkem rychlem prehraneni.

Kdo jezdi na (alpine) SNB citi ta cista prehraneni jeste lepe, resp lepe si to uvedomuje – je tam tech hran mene.

Vse je casto stejne,jen jinak popsane a opakujici se. Kazdemu mozna pomaha trochu jina rada na co myslet a jak si ten pohyb procitit (to je asi Krabem zminovane vlastni vize kazdeho-plan -atd) jak korigovat (jsme jini a nakonec si ten pohyb musi kazdy najit sam tak jako deti prirozene – jsou-li sikovne).

Vasku jen mi neni jasne, ta snaha o frontalnost lyzi by mela byt preci dana vysledkem frontalnosti a „prirozenym“ srovnanim panve + s tim ruku v ruce kyc. kloubem. Jak si to chapal predtim, ze rikas to o gradech…?Ale to uz zas asi nepatri sem.

Ices, myslim, ze to klidne zjednodusit mohu na ty kloubni segmenty a pohyby v nich (a i tak to bude slozite popisovat a davat do teoreticke podoby az az :-D). To je prece me telo a co jineho se pere s tim kopcem (no snad jeste hlava, ale ta je mozna take ma soucast:-D). Jak jedu vnejsi lyzi je jen vysledek mnou vykonanych pohybu (a zatim se bavime jen o technice a ne jeji aplikaci v podminkach (tj nejde mi o to zda zatocim za roh, ale, ze pouzivam „spravnou“ techniku, ze ten pohyb procitim (jeste lepe delam) na obe stejne spravne, ten jeji rozvoj prichazi az po tom (aplikovano na sklon – rychlost, polomer -branky, s tim pak vetsi, ale adekvatni rozsahy danym situacim…)

Tj i ta nezatizena vnejsi lyze pred spadnici po prehraneni je stale dusledek spatnych pohybu (at uz zpusobenych blokaci ci horsi koordinaci, ci kombinaci mnoha). Ale neb je v kontaktu s podlozkou a zprostredkovava hraneni pak se nedilne promitne do vysledku (pripadne nemam takovou jistotu opory a hraneni ⇒ logicky zatoci hure, to mozna i diky tomu horsimu zaberu v nefrontalnim postaveni atd). Mozna pak take dotycny hleda alternativy vcetne tech pohybovych jak zatocit dostatecne (dotocit) jinak a pak si (je) upevnuje to spatne jako nahradu. A neb take samozrejme vse souvisi se vsim.

Ale mozna je to jen muj jiny pohled.

Maj te sa.

02.04.2012 13:46:39 #104 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #103, MirekP, 02. 04. 2012 13:32:17
Proc vlastne oboji co rikate neni soucast te rady Muhemu?

Třeba proto, že jsme odhadli, že je účelnější dát přehlednou a nepříliš hluboce zdůvodněnou jednoduchou radu, které relativně snadno porozumí. Tady pak hledáme další souvislosti a návaznosti, které jsou přístupné, ale nemusí se jimi zatěžovat.

…snaha o frontalnost lyzi by mela byt preci dana frontalnosti a prirorozny srovnanim panve.

To není bezpodmínečně nutné, děti na nohách napnutých před sebou a s vytrčenou zadnicí mají lyže i pánev frontálně přirozeně srovnané, a přesto to není ten ideál, který hledáme. Stejně tak může být srovnaný funcarver dřepící na vnitřní lyži.

… s takovouhle se propracujeme za čas k tomu, jestli prvotní hranící impuls náhodou nevychází opravdu z kotníku?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 15:04:09 #105 

Příspěvků: 208

MirekP

>> #104, ˘Ö˘Krabaťour, 02. 04. 2012 13:46:39

OK dik za odpoved. Asi mi nerozumis az na ten prvni bod (ani ve vedlejsim vlakne, co sportovni terminy idealni technika, jakokoliv se asi meni v case, tedy ne ze dne na den, stale ma jadro, individualni odlisnosti je treba vyhodnocovat a zjistovat jestli porusuji to dulezite ci ne, nebo dokonce vylepsuji atd). Dle pravidla, ktere tu nekdo uvedl – chyba je na vysilaci to beru na sebe, nema smysl se navzajem trapit:-D.

02.04.2012 17:27:56 #106 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #105, MirekP, 02. 04. 2012 15:04:09
Ještě nepřestávej vysílat, rád bych zjistil, jestli je to pojmová nekompatibilita, odlišné šifrování nebo moje tupost.

S ideální lyžařskou technikou je to velký problém, možná i proto, že do hry zásadním způsobem vstupují, krom jezdce a trati, také různorodé vlastnosti lyží.

[Odbočka: Pamatuji si z plavání, že když člověk doladil třeba 200 m prsa a pocitově mu to plavalo, tak to chtěl ještě zlepšit, zařadil další drobný prvek (nebo stačilo prostě něco málo naposilovat aby se poměry změnily) – a ono se to celé rozpadlo a muselo se začít skládat odznova. S pokračujícím tréninkem to však vždy trvalo kratší a kratší dobu. Ideál nebyl absolutní, spíš se uvažovalo s optimální technikou.
Otázka zní, jestli takovýto drobný prvek, když měl tu moc rozbořit celou techniku, byl či nebyl součástí jádra.]

Ano, ideální lyžařská technika má nepochybně nějaké jádro, ale nikde není uceleně řečeno, jaké. Mám ostatně pocit, že právě na tomto jádru se stále provádějí změny, na všech úrovních a někdy dokonce dost zásadní. Právě zvládnutí/nez­vládnutí jádra (a nikoliv pouhých nuancí) odlišuje v lyžování vítěze od poražených.

Zkus mi, prosím, definovat, které části bys Ty přiřadil k ideálnímu jádru techniky. Předpokládám, že to budou takové prvky, které ve většině situací napomohou /alespoň nebudou překážet/ optimálnímu zvládnutí situace.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 18:42:39 #107 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #98, vašek2, 02. 04. 2012 00:25:19

Ahoj doktore. Len tak na odlahcenie.

*Pak snad už jen podotknout, že připravenost tělesné schránky samozřejmě neumožní výše uvedenou slečnu letos napodobit. *

Vsimni si ,ze skor slecny /ako chlapi/postavia vnutornu do takejto opozicie voci vonkajsej,pricom dost vytlacia bok.

Nebude to tym,ze im na rozdiel od chlapov nic medzi nohami nezavadzia?

To len na margo,aby si si buduci rok napodobnovanim neublizil.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.04.2012 20:00:04 #108 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #107, Harry, 02. 04. 2012 18:42:39

Čau, matně si z hodin antropologie pamatuji základní rozdíly mezi mužskou a ženskou kostrou. Bylo toho víc, většinou se jednalo o rozdíly související s přípravou na těhotenství. Sem patří třeba rozdíly v hrudníku a hlavně v šířce pánve a úhlu uchycení kyčelních kloubů. Krom toho mají ženy volnější a pružnější vazy.

Taktéž ženy používají pohybů boků k lovu a udržení celoživotního sponzora, mají tedy letitý trénink zúročitelný při lyžování. Chůze na vysokých podpatcích je tvrdou zkouškou rovnováhy. Relativně menší osvalení je nutí více cílit na korektní technické provedení, zároveň jim neomezuje kloubní rozsahy. Nemívají zbytnělé ego, nepěstují si lyžařský mačkafaktor (ženská varianta mačofaktoru).

Naštěstí pro nás, muže, jim většinou jen prostý strach brání použít to všechno na svahu. Jinak bychom byli úplně v háji. Nebo to dělají schválně?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 20:55:00 #109 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #108, ˘Ö˘Krabaťour, 02. 04. 2012 20:00:04

**Chůze na vysokých podpatcích je tvrdou zkouškou rovnováhy. **

Tak toto je trefa.Stale rozmyslam ake cviky na leto ohladom rovnovahy.

Kedze dve fitlopty som zene pri pokuse na nich stat uz rozpucil,je jasne ktorym smerom sa vydam.

Zena mi uz minule tvrdila,ze uz mam celkem hezky prsa,brucho v siedmom mesiaci,tak tie nejake elegantne lodicky snad rozdycha.

Takze ak stretnete na ulici chlapa na lodickach,s dvomi nakupnymi taskami,kludne ho pozdravte – cau Harry.

Musim koncit,idem si nejake pekne kupit.

caute Harry.

PS. Krabe ,ale postreh to je bezchybny,ja som si zobral pod patronat kamarata co chce naucit tot ten carving,v uzase som pozoroval ako dokazal predozadne pracovat.A to bol absolutny smykac.O hrane vedel len to ze je na lyzi.

Neslo mi to do hlavy,az ked mi spomenul, ze dlhe roky jazdi na kajaku tak mi zaplo.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.04.2012 21:29:55 #110 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

GLOSÁŘ

>> #96, ˘Ö˘Krabaťour, 01. 04. 2012 12:44:32

„… ti, kteří rozvíjejí své já na veřejnosti a činí z něj základnu k jednání a spolupráci více lidí.“

Záleží na úhlu pohledu. Tím chci říci, že pokud se tady na tu sebranku (sebe v to počítaje), nebudu dívat jako na bandu zapšklých debilů, ghetto nepřizpůsobivých, sektu blouznivců a falešných proroků, ale nahlédnu ji jako velmi volnou komunitu bez dalších omezujících přívlastků, začnou některé věci dávat smysl.

AD INFORMAČNÍ HODNOTA FÓRA
Její kolísání a pokles ve skutečnosti vadí nejvíce těm, kteří k ní sami nijak nepřispívali a nikdy přispět nehodlali. Resp. z hlediska komunity byli pouze konzumenty obsahu. Předpokládám, že své tiché pozorovatelny povětšinou opustili; ti, kteří své znechucení a odchod halasně komentovali, se pravděpodobně už nikdy nevrátí.
To, že sem někdo chodil na čumendu (ale nepsal), ale teď už nechodí, vypovídá víc o něm samém než o informační hodnotě fóra.

Z tohoto pohledu je mnohem horší, že zmizeli někteří, kteří hojně a dobře psali, rozvíjeli zde veřejně své já a pomáhali altruisticky jiným.

AD INSTRUKTOŘI
To je iné kafe. Bylo vůbec možné, aby zde historicky významnou dobu setrvali? Co mohli / byli ochotni udělat pro komunitu? Čím se s ní chtěli identifikovat? Pouhé lyžování, tedy: lyžovat, vědět jak, umět naučit, mít na to glejt, k tomu zjevně nestačí. Chyběla základní potřeba nezištně sdílet a osobně se – prostřednictvím komunity – zdokonalovat, spolupracovat na rozvoji.
Někteří z nich dokonce záměr tohoto nesdílení / nezdokonalování ventilovali otevřeně ve svých příspěvcích. Zůstává mi záhadou, co tady většina z nich vlastně dělala. Ale i to málo, co sem přinesli, fórum něčím obohatilo, minimálně zkušeností.

Co nezabije, to posílí. Proti reklamě se tady vyvinul celkem fungující, spolehlivý a rychle působící mechanismus. Jeho největší a dost exemplární obětí se stalo VL, do značné míry produkt diskuze a druhdy má srdeční záležitost.
Stejný mechanismus asi zafungoval proti některým ostentativním parazitům, kterým na komunitě vlastně nezáleželo, chtěli ji jen použít ke svým vlastním cílům.

Jejich vstup za zvuku fanfár, halasné rozšíření a pozvolné vymření – viděno z dnešního mírného odstupu – přesto ve výsledku fórum dost poškodily, stejně jako osobní invektivy nikým neomezovaného MTS.

Děsím se jednoho. Pokud se nejedná o vymření, ale o pouhou sezónní migraci, na podzim jsou tady instruktoři zpátky v plné síle. Jako kormoráni, lovící v hejnech malé ryby, stahující se v zimě z celé Evropy na naše řeky a rybníky.

Návrhy rybářů a myslivců na způsob eliminace kormoránů nejsou ani v tomto případě použitelné. Jako dílčí řešení proto navrhuji, kvůli lepšímu poznání jejich tahových cest, hnízdišť, úkrytů a zimovišť, začít instruktory hned při podzimním příletu kroužkovat, přesně podle metodiky České společnosti ornitologické. Jen musíme nechat někde vyrobit dostatečně velké kroužky a pevnější a větší sítě. :-D

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 21:41:44 #111 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #109, Harry, 02. 04. 2012 20:55:00
… a také všichni, kdo měli co do činění s tancem, gymnastikou … ale i pokrývači, horolezci, boxeři, aktivní vyznavači bojových sportů …

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.04.2012 23:53:55 #112 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #111, ˘Ö˘Krabaťour, 02. 04. 2012 21:41:44

Soudruhu,jeste jedna kontrolni otazka.Sedel ste uz nekdy v kajaku?

cau Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

03.04.2012 01:58:47 #113 

Příspěvků: 1345

Navvy

>> #110, ˘Ö˘Krabaťour, 02. 04. 2012 21:29:55

To víš, Krabe, je tu jaro a mnozí z nás už přesedli na kolo :-) K mé velké radosti jsem se tu dozvěděl hodně o materiálu, podle zdejší diskuse jsem si koupil boty, ze kterých mám skvělý pocit a něco málo nového jsem pochopil i z techniky (do té nekecám, neb nemám co předat). Hodně toho bylo řečeno už dřív, tak se nové dotazy a postřehy už tak často neobjevují. Takže za sebe zdejší kecárnu hodnotím mimořádně vysoko a na podzim se to tu zase rozjede.

PS: v létě chci jet na kole kolem Mohanu :-)

03.04.2012 06:51:07 #114 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #112, Harry, 02. 04. 2012 23:53:55

Jestli je kajak to, v čem se sedí, je to vratké a máš v rukách dvojpádlo, tak to jsem zkusil. A rád se rychle vrátil do kánohéhy, ve které se klečí, máš jen prosté pádlo a nepřišla mi tolik vratká – ale to bylo věcí zvyku.
Myslím, že klíčem je fakt, že na obou hojně používáš smysl pro rovnováhu a (zvl. na kajaku) vyvažuješ prací trupu proti pánvi a obráceně. Spousta mikropohybů a pohybů, které normálně neděláš.

>> #113, Navvy, 03. 04. 2012 01:58:47
Vlastně o nic nejde. Cože? To už je tu zase to pitomý jaro? … snad abych se kodečdě zbavil dé hrobské rýby a sedl na kolo.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

03.04.2012 09:44:51 #115 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #114, ˘Ö˘Krabaťour, 03. 04. 2012 06:51:07

Presne o toto mi islo.

Tiez som v nom sedel asi tak 4 krat aby som prisiel na to,ze vratky kajak/ktory vyzaduje velky cit pre rovnovahu akurat v oblasti ktora je pre lyziara velmi zaujimava/,pre mna ako maleho chalana nie je to prave/drina a mokro/,tak som sa dal na vodne lyze,to ma bavilo viac.A tiez to bolo pre rovnovahu velmi uzitocne/ale to si uvedomujem az takto spetne/.

Dik za odpoved.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

03.04.2012 20:34:18 #116 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #103, MirekP, 02. 04. 2012 13:32:17
MirekP mi ještě k tématu napsal (a dovolil zveřejnit):

„Myslím, že ta kostra techniky v plavání zrovna celkem funguje (že není všespasitelná je věc druhá – je to stále jen určitý nástroj, logické uvažování je nade vše)“

Zajímavá v tomto kontextu by byla aplikace na lyžování. Když to záměrně trochu přeženu, mohli bychom se bavit o kostře techniky lyžování, tj. (některými nedotknutelných) základních pravidlech, jako o účelovém nástroji ke zvládnutí lyží a oblouků.
[Pro ty, kdo si troufají, pro ty, kteří nehodlají ustrnout a smířit se. Proč také něčemu hned věřit, když se to dá snadno vyzkoušet na sobě? A tam, kde nástroj nevyhovuje dokonale, tam si ho přizpůsobíme…]

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

04.04.2012 09:38:51 #117 

Příspěvků: 180

bonup muž

To Krabatour: No já osobně jsem ztracený případ, ale hodnotím diskuzi také jako pozitivní. Proč:

  1. minimálně jsem si uvědomil, že já jsem mimoň a že děti bych neměl trápit historickou lyžařskou školou tak jak učili mě. U malejch dvojčat ještě včas u většího trochu pozdě.
  2. díky novým lyžím a diskuzi jsem si koupil nové boty. Když jsem teď na konci sezóny jel na Klínovec bez lyží, že jen vyvenčím děti. Těm jsem lyže vzal vejdou se do kufru. Bylo krásně je to 14dnů zpět a měl jsem sjezdovku i vlek jen pro sebe, díky počasí, které bylo nádherné a jezdit na lehko se mi líbí jsem vytáhl staré rovné lyže 195cm. Zjistil jsem že když se postavěj na hrany jedou stále rovně, zvykl jsem si využívat vykrojení lyže pro moje oblouky ačkoli karving to není. Nemaje ani boty vytáhl jsem staré boty (používal jsem je ještě polovinu této sezóny) a zjistil, že opravdu po více než 10letech používání jsou tak vyšláplé, že nohu vůbec nedrží a pochopil jsem, že měnit vybavení je třeba přece jen častěji ten rozdíl je opravdu ohromný. Na lyže si zvyknout jde po pár jízdách, ale přece jen na novech je to snažší a hlavně je to rychlejší a sjezdovka je hned zábavnější. Na volnou nohu v botě se zvyknout nedá. Staré boty už ani nenazuju. Rovné lyže ale nebudu zrovna často vyndávat jen občas z nostalgie
  3. Pořídíl jsem stativ a natáčím jak sebe tak děti prostě spustím kameru a jdu jezdit a pak doma místo stupidní televize koukám na tohle a porovnávám s těmi co to umí. Pomáhá to alespoň vidím co určitě dělám špatně já a děti dokonce i bráchovi poskytuji natočený materiál. Sice nevím jak to udělat abych já jezdil správně. Zákaldem pokroku je však vědět, že je takhle je to špatně ono se to časem podá. Vidím i jak jezděj děti a to rozhodně to není na škodu. Došlo mi, že musím využít všech výhod co skýtá soukromá sjezdovka a že jen se vozit mě už nebavilo. Teď jsem objevil pro mě novou dimenzi lyžování a je to pro mě opět zábava.

Proto celkově mi fóru přineslo hodně poznatků a radosti z lyžování a považuji ho za přínosné. Jen mě mrzí, že nemohu pomoc na oplátku nemaje vědomosti a znalosti. Tak alespoň tímto všem velmi děkuji opravdu mě to vrátilo zpět do lyžování.

04.04.2012 10:53:17 #118 

Příspěvků: 6114

Harry žena

A uz si nas.Vitaj medzi ski sialencami.

Bonupe,velmi dobre sa to cita,mnohi uz Tvoju cestu do tajov ski dlhsie absolvujeme.

Zapametaj si,NIKDY nie je neskoro ,vzdy sa da s lyzovanim nieco urobit.Je dost mozne,ze Ligetyho uz v branach prehanat nebudes,ale radost z lyzovania,z kaz­deho co i len maleho pokroku a zlepsenia,tiez za to stoji.

Tvoj pristup sa mi velmi paci,moc by Ti pomohlo na jeden den keby sa Ti niekto mohol povenovat z chalanov co sem obcas pisu alebo pisali.Alebo aj niekto iny,ktory vie pomoct.

Chystam material ohladom kamarata,co som ho zacal ucit lyzovat.Musim objektivne uznat,ze bol na tom o nieco lepsie ako Ty.Ale sam uvidis co sa da vyrobit z lyziara,ktory novu techniku /carvingovu/ne­ovladal.

Bonupe,ked spominas tie vyhody sukromnej zjazdovky,napisem Ti aj jednu velku nevyhodu.Nemas sa od koho ucit,lebo aj z vleku pri pozerani sa na inych sa da vela veci si v hlave urovnat a pochopit.

Zapametaj si,Snow Ta nenauci lyzovat,ale tuto cestu Ti moze znacne svojimi radami ludi,ktori uz nieco podobne ako Ty absolvovali ,minimalne ulahcit.

Tak na bycikle,rozhybat tela,aby to dalsiu sezonu bolo zas o nieco lepsie.

caute Harry

PS. Velmi sa mi paci Tvoj zaver ohladom lyziarskeho vratenia spet.Presne takto to vyjadrujem aj ja,a dakujem vsetkym co sem prispievaju,ze mi tuto cestu svojimi radami velmi ulahcili.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

04.04.2012 11:20:01 #119 

Příspěvků: 180

bonup muž

>> #118, Harry, 04. 04. 2012 10:53:17 Jasně ono je těch nevýhod mnohem víc. Další velkou nevýhodu je, že se zjezdovka pravidelně neupravuje spíš jen vyjímečně a naše stará Lavina to stejně jen udusá pásama. Jezdíme jen o víkendech takže mezi tím se dokáže i z prašanu stát vata s krustou nahoře. I v tom se dá jezdit, ale neni to opravdu žádnej zázrak. Jinak o tom, že bych se nechal učit jsem uvažoval, ale kde vzít někoho kdo tomu rozumí. Navíc by se hodil Klínovec. Uvažoval jsem zajít do EPK lyž školy, ale má to vůbec cenu? Nevím zda jsou ti praví. Přece jen bych asi potřeboval někoho kdo má nějaké zkušenosti s někým jako já. Lety zažité špatné návyky. Určitě je snažší učit nepopsaný list a navíc je tam vidět zlepšení rychle.

04.04.2012 21:14:42 #120 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #116, ˘Ö˘Krabaťour, 03. 04. 2012 20:34:18

Ahoj Krabe nebo jak se teď jmenuješ?

Jak se vede? Jak jde lyžování? Dost otácek, co? No kromě toho, kolik západoněmeckých soudruhů se vejde do západoněmeckého obrněného transportéru by mne ještě zajímalo, co vlastně myslíš tou kostrou techniky?

I.

www.juniorsports.cz

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy