Sölden - aktuální report z 12. - 19.03.2016 - SNOW.CZ

Sölden | aktuální report z 12. - 19.03.2016

Sölden - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

průměrné hodnocení Sölden:
autor: bronas
hodnocení:
návštěva od: 12.03.2016 do: 19.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko patřící mezi absolutní rakouská top, pyšnící se ojedinělým propojením dvou ledovců s neledovcovou částí a díky tomu nabízející nadprůměrné převýšení. Za návštěvu stojí i na dohled vzdálené „třítisícové“ středisko Obergurgl Hochgurgl, ten si nechváváme na úplný konec a report přijde později.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky začínají ve výšce 1 350 a končí v 3 249 m n.m. Převýšení 1 899 metrů z ledovců až do údolí lze sjet bez sundání lyží a použití lanovek. Středisko lze rozdělit na 3 části, a to Giggijoch, Gaislachkogel a ledovce (Rettenbach a Tiefenbach).

Giggijoch:
Nejméně zajímavá část, většina sjezdovek je mírnějšího sklonu s trasou podél lanovek, nemají tedy ničím zajímavý profil. V této části se kumuluje nejvíce lyžařů, většina jsou začátečníci a rodiny s dětmi. Za povšimnutí zde stojí snad jen červená sjezdovka č. 18 + 11 z vrcholu Rotkogljoch, která spojuje Giggijoch s částí Gaislachkogel. Tato pista má velice proměnlivý sklon, líbivý profil a délku kolem 5 km.

Gaislachkogel:
Zde už se dostáváme do výšky 3 058 metrů. Vrcholová část stanice lanovky spojená s restaurací je moderní architektonické dílo a kdo viděl poslední díl Jamese Bonda, určitě mu bude povědomá. Ranní sjezd z Gaislachkogelu do mezistanice Gaislachkogel Mittelstation bylo asi to nejlepší, co nás mohlo v Söldenu potkat. Hodně točivé sjezdovky sportovního sklonu se linou mezi skalami a jako bonus nabízí parádní výhledy do údolí a na okolní „třítisícovky“. Člověka to neustále nutí zastavovat, rozhlížet se do krajiny a mačkat spoušť fotoaparátu. Skvělý zážitek. V této části jsou ještě zajímavé do údolí vedoucí modrá 3a + 10 a též modrá č. 2, pokračující jako č. 8. Poslední jmenovaný sjezd měří 8 km a vyplatí se jezdit do 11 hodin dopoledne, než sníh v nižších partiích změkne.

Ledovce Rettenbach a Tiefenbach:
Bezkonkurenčně nejlepší kvalita sněhu, celý den se lyžuje na přírodním prašanu. Rozsah sjezdovek je mezi 2 684 a 3 249 metry nadmořské výšky. Obě části ledovce jsou propojeny 167 metrů dlouhým tunelem a zajímavostí je charakteristické mikroklima každého z ledovců. Rettenbach je dosti větrný, neustále se zde honí mraky a často je tu mlha. Na Tiefenbachu bylo po většinu času lepší počasí a často zde svítilo sluníčko. Pro oba ledovce platí extrémně proměnlivé počasí, kdy i během 5 minut může nastat taková mlha, že nejde vidět na krok a za dalších 5 minut se může člověk mazat opalovacím krémem. Sjezdovky jsou zde většinou pohodové modré a jak se na ledovec sluší, mají šířku několik set metrů. Výjimkou je závodní černá č. 31 na Rettenbachu, která svým sklonem vyděsí nejednoho méně zkušeného lyžaře. Každý rok koncem října se zde koná první závod Světového poháru v obřím slalomu a bylo pro nás velkým zážitkem vyzkoušet si tuto trať. Všechny sjezdovky byly každé ráno vzorově upravené, občas bylo vidět pracovat rolbu i přes den.

Sněhové podmínky:

V údolí kolem půl metru sněhu, na ledovcích přes 3 metry přírodní sněhové pokrývky. Uprostřed týdne připadlo na ledovcích a v polohách nad 2 500 metrů přes 30 cm nového prašanu, takže se vyskytlo hodně možností jízdy ve volném terénu. Fantastický byl zejména freeride podél závodní černé, který lákal nemálo odvážlivců. Po většinu pobytu svítilo sluníčko, poloha na hranicích s Itálií se zde naplno projevovala.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zde téměř není co zlepšovat. Lanovky svou přepravní kapacitou a komfortem patří ke špičce dnešní doby, design 30místné kabiny na Gaislachkogel nemá chybu. Poslední dvě nebo tři dvousedačky ve středisku mají jen doplňkové využití a není potřeba se jimi vůbec zabývat. Díky rychlosti lanovek není problém rychle se přesouvat mezi odlehlými kouty areálu a za den nalyžovat hodně kilometrů. Za zmínku ještě stojí díky frontám často kritizovaná čtyřsedačka Einzeiger, vedoucí po cestě na ledovce. Obavy se naštěstí nenaplnily a čekali jsme maximálně 2 minuty, po většinu času ale byla lanovka bez front. Toto lze ale vztáhnout jen na méně preferované termíny.

Zalidněnost:

Jak už jsem se zmínil výše, nejvyšší zalidněnost je v oblasti Giggijoch, ale jelikož jsme zvolili termín s nejnižším počtem evropských jarních prázdnin, nekonaly se fronty na lanovky ani tam. Nejméně lyžařů bylo na ledovcích a za celkově nejprázdnější lze označit sjezdovky 2 + 8 v části Gaislachkogel. Časově se vyplatilo začít už v 8 ráno, do 10 hodin byly sjezdovky v celém středisku minimálně zalidněné a vydržely upravené.

Občerstvení a aprés-ski:

Velké množství chat, restaurací a aprés-ski barů, cenově mi to připomíná Itálii. Výborný byl hlavně Germknödel v restauraci Almstube v mezistanici Gaislachkogelu.

Doprava do střediska a parkování:

Trasa z Jižní Moravy směr St. Pölten, Linz, Salzburg, Innsbruck. Kritické místo cestou tam byl celý průjezd Německem. Na hranicích kontroly, kvůli kterým jsme cca hodinu prostály v kolonách. Cestu zpět jsme vzali přes Německo po staré. U města Wörgl jsme sjeli z dálnice a pokračovali přes St. Johann, Lofer a na dálnici jsme se napojili až v Salzburgu. Tato varianta byla docela výhrou. Cesta vedla krásnou krajinou po okreskách pod Alpami poloprázdnými cestami, takže jen doporučuji.

+ plusy

  • Propojení se dvěma ledovci, špičková úprava sjezdovek
  • vysoká nadmořská výška střediska
  • krásné výhledy do krajiny
  • velká rozloha areálu, možnost cestovat za sluncem
  • fantastický ranní sjezd z Gaislachkogelu

- mínusy

  • více lidí než je jinde zvykem (nutno zvážit termín)
  • kolem 10. ranní velké fronty opozdilců u kabinky na Giggijoch (komplikuje sjezd do údolí)
  • nudnější sjezdovky kolem Giggijochu
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14. - 17.04.2017  | Sölden

autor: orim
hodnocení:

Stredisko Sölden som navštívil po ročnej prestávke. Výlet na ľadovec bol s prívlastkom "Veľkonočná lyžovačka", teda vždy v takomto pokročilom období s veľkým otáznikom na kvalitu lyžovania. Trojdňový termín - piatok, sobota, nedeľa - má v sebe riziko preľudnenia zjazdoviek s faktorom neistého počasi...

zobrazit celý report

18.02.2017  | Sölden

autor: borka
hodnocení:

Středisko jsem navštívil podruhé, poprvé před léty ze začátku zimy a "užil" jsem si jen ledovce (nedostatek sněhu v dolních partiích areálu), ale druhý pokus vyšel báječně. Krásné počasí, dostatek sněhu, a terény opravdu rozmanité, Sölden je opravdu pro lyžaře moc příjemné místo. Výhledy z třítisíco...

zobrazit celý report

26. - 27.12.2016  | Sölden

autor: fedex11
hodnocení:

Byli jsme v Söldenu dva dny. Popravdě jsem čekal mnohem víc od střediska a celkově převažuje zklamání. Středisko je pěkné, lanovky nové, ale překvapila mne špatná úprava sjezdovek. Svoje sehrály klimatické podmínky, sněhu je nedostatek v celém Rakousku. Druhý den byla část lanovek k vůli silnému vět...

zobrazit celý report

09. - 11.12.2016  | Sölden

autor: Martin2
hodnocení:

Do Soldenu jezdime v tomto terminu uz hodne dlouho, ale letos nejhorsi snehove podminky - nejmene snehu, co zde pamatuji. Gigijoch pro me osobne trochu zklamanim, protoze sjezdovky byly upraveny v mensi sirce vzhledem k nedostatku prirodniho snehu a obcas kameny. Oba ledovce ale tradicne nezklamaly....

zobrazit celý report

02.12.2016  | Sölden

autor: paciml
hodnocení:
Do 11,00 uzavrene lanovky smer ledovec vc. ledovce. Sjezdovky ledovate, lidi na tuto hodne. Pocasi: silny vitr, slunce. V arealu jezdi jinak komplet areal Giggjoch vc. sjezdu do udoli, ledovce a cast arealu Gaislach - kabiny na vrchol a 2sedacky vc. sjezdu do udoli.

26.11.2016  | Sölden

autor: Tomáš Roba - SNOW
hodnocení:

Sölden je momentálně jedním z areálů s největším množstvím otevřených sjezdovek. Počasí přálo tak napůl - ráno kvůli mrakům a mlze byla občas silná difuze, ale postupně se viditelnost lepšila, i sluníčko vykouklo... I přes vyšší zalidněnost a částečnou nepřízeň počasí jsme si ale zalyžovali parádně....

zobrazit celý report

16. - 18.11.2016  | Sölden

autor: Vojtěch Dlouhý
hodnocení:

Do tyrolského Söldenu jezdím pravidelně, a to vždy na začátku sezony, kdy jsou zde skvělé podmínky. Středisko mi vyhovuje pestrostí svých tratí i jejich počtem a délkou. Přeci jen je polovina listopadu a na pořádné lyžování jinde si ještě musíme pár týdnů počkat.
Letošní brzký nástup zimy zajisti...

zobrazit celý report

21. - 22.11.2016  | Sölden

autor: Lukáš Vavrda
hodnocení:

V Söldenu je až překvapivě dobrý sníh a lyžování kazí jen aktuálně velmi větrné počasí. Lidí je ve všedních dnech pomálu, zaparkujete bez problému a na tratích je volno i pro ty nejširší oblouky, které svedete.

zobrazit celý report

10. - 11.04.2016  | Sölden

autor: human
hodnocení:

Zatím jasně nejlepší středisko v Rakousku, které jsem navštívil (Kühtai, Stubai, Mayrhofen). Skvělé jarní lyžování, oba dva dny slunečno. Areál nabízí vše, na co si snad člověk může vzpomenout. Nejvíc mě ale zaujalo fotografování a filmování na skiline.cc, které si pak člověk může prohlédnout buď př...

zobrazit celý report

02. - 04.04.2016  | Sölden

autor: eva
hodnocení:

V Söldenu jsem byla již několikrát, ale takhle teplé počasí jsem nezažila. V údolí okolo dvaceti stupňů, teprve ve středních výškách již snesitelně pro lyžaře a na ledovcích okolo nuly.

zobrazit celý report

20. - 26.02.2016  | Sölden

autor: mato7
hodnocení:

Sölden patri spolu so St. Antonom, Kitzbuhelom a snad Ischglom medzi najluxusnejsie a najospevovanejsie rakuske strediska. Podla mojho nazoru celkom zasluzene. Do Rakuska chodim pravidelne a Sölden, ktory vzdy spojim aj s Gurglami, povazujem naozaj za lyziarsku perlu.

zobrazit celý report

01. - 04.02.2016  | Sölden

autor: Sabulka
hodnocení:

Bylo to naše první lyžování v Rakousku a vzhledem ke sněhovým podmínkám jsme chtěli zvolit výše položené středisko. Rozhodli jsme se pro Sölden na základě chvály, údajně je to druhé nejnavštěvovanější místo po Vídni. Možná jsme očekávali víc, ale přesto jsme byli spokojeni.

zobrazit celý report

05.12.2015  | Sölden

autor: Cipous
hodnocení:

Z návštěvy Soeldenu jsem byl letos v dubnu nadšen, a proto jsem se tam vypravil na úvod sezóny. Množství lanovek a sjezdovek v provozu (cca 80km) vzhledem k aktualním sněhovým a teplotním podmínkám a jistota ledovce udělaly ze Soeldenu jasnou volbu ve výběru střediska. Bohužel takto přemýšlelo dalek...

zobrazit celý report

11. - 12.04.2015  | Sölden

autor: Orhor
hodnocení:

Velmi dobré sněhové podmínky, malá zalidněnost, perfektně upravené tratě a krásné počasí. Ideální jarní lyžovačka.

zobrazit celý report

10.04.2015  | Sölden

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Sölden i v povelikonočním týdnu „duněl“ jako v hlavní sezóně, a není divu – díky nedávné sněhové nadílce a navzdory odpoledním teplotám v údolí ke 20 °C bylo lyžování stále plnohodnotné… Půl hvězdičky dolů jde za nečekaný ranní nátřesk a místy „děravý“ manšestr.

zobrazit celý report

15. - 17.01.2015  | Sölden

autor: tlamajznik
hodnocení:

V Söldenu jsme byli letos poprvé a očekávání se naplnila. Vše bylo perfektní. Služby, podmínky, množství lidí... Adrenalin Cup - za příplatek pouze 5 € ke skipasu má člověk o zábavu postaráno. :-) To vše je zdokumentováno na webové stránce http://adrenalincup.soelden.com (videa, fotky, výsledné časy...

zobrazit celý report

20. - 21.12.2014  | Sölden

autor: Orhor
hodnocení:

Nad očekávání dobré předvánoční lyžování. Málo lidí. Drahý skipas.

zobrazit celý report

20.11.2014  | Sölden

autor: Kájínek
hodnocení:
Super podmínky, v neděli napadlo 20 cm nového sněhu a v úterý 18. 11. dalších 25 cm. Začínají se schovávat skály mimo sjezdovku, a tak se rozšiřují freeridové možnosti. Sice jsme vám to tam se synem už dost rozjezdili, ale pořád je kde hledat prašan. Navíc je již otevřen skiareál vedle ledovce nad Hochsöldenem, kde je vše perfektně vysněženo a lze jezdit na ledovec přes kabinku Gigijoch přímo ze Söldenu.

26.10. - 05.11.2014  | Sölden

autor: Ondřej Novák - SNOW
hodnocení:
Počasí v Soeldenu bylo až do 4.11. nádherné. Spíše dokonce jarní, což potvrzovala síla slunce a vůně vzduchu již při ranní cestě autem na ledovec. Díky velkému sněžení, které proběhlo v celém Tyrolsku v předminulém týdnu je zd ekvalitní lyžování, spíše tvrdý povrch, o které se stará i zasněžování. Včera, 4.11, začalo sněžit, spustila se silná vichřice a areál byl kolem 11.00 uzavřen. Dnes vítr pokračoval, doprovázen mohutným sněžením, areál byl uzavřen, pouze kolem 13 hodiny byla spuštěna kabinová lanovka na Tiefenbachu. Lyžování v 20 cm čerstvého sněhu bylo ovšem pokaženo téměř nulovou viditelností. Zíra s emá počasí lepšit, přesto očekávají do pátku 60 cm nového sněhu. Návštěvu tedy doporučuji plánovat až na víkend.

27.10.2014  | Sölden

autor: OtaR
hodnocení:

Největší ledovcový areál v Rakousku, který se skládá ze dvou ledovců, strmějšího Rettenbachu a mírnějšího Tiefenbachu. Oba ledovce na sebe navazují a jsou propojené zhruba 200 m dlouhým lyžařským tunelem. Kvalitní infrastruktura, v letní či podzimní sezóně se atraktivní horskou silnicí dostanete až ...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Sölden