Italská lyžařská střediska jsou obecně velmi vstřícná k dětem, ať už se teprve učí své první obloučky, nebo již získávají lyžařské sebevědomí a objevují strmější sklon svahů nebo nejrůznější přírodní i umělé terénní překážky.

Výuka v údolí nebo nahoře v areálu

Cvičné louky s pojízdnými koberci a výukovými parky jsou typicky umístěné v údolí poblíž parkoviště a nástupních stanic lanovek nebo ve výše položených mezistanicích lanovek, kde se ve vyhrazeném prostoru mohou učit lyžovat a poté odtud rovnou vyrazit na „větší“ okolní sjezdovky. Samozřejmostí je blízké zázemí v podobě restaurace či horské chaty s toaletami a lyžařská škola. Výše položené cvičné svahy bývají zároveň na slunečnějším místě s větším rozhledem do horské krajiny než v údolí.

Mírnější sjezdovky než značení

Sjezdovky na italských svazích jsou často pocitově i sklonově mírnější, než jsou značené – zvlášť v porovnání s okolními alpskými zeměmi (Rakousko, Švýcarsko, Francie). Zároveň bývají často terénně upravené do podoby „dálnic“ bez záludných terénních nerovností a nepřehledných zlomů. To vše přispívá k tomu, že děti poměrně brzy zvládnou bezpečně zdolat nejen modrou, ale také červenou a časem i černou sjezdovku, což posiluje jejich sebevědomí.

Čím dál víc kabinkových lanovek

Zatímco ve výukových parcích děti vyváží nejčastěji pojízdný koberec a na cvičných tratích pak přívětivá pomička, na sjezdovkách již jezdí téměř výhradně na sedačkových nebo v kabinkových lanovkách. Italští vlekaři jsou velmi pozorní a aktivně dětem pomáhají, a to zvlášť na sedačkových lanovkách s pevným uchycením, které ve stanicích nezpomalují (zato bývají vybaveny nástupním kobercem). Těch je však v lyžařských střediscích, zvláště těch modernějších, čím dál méně a naopak přibývá kabinkových lanovek, které jsou pro přepravu dětí absolutně nejbezpečnější. Kabinkovými lanovkami jsou dokonce vybaveny i mnohé cvičné louky – instruktoři pak mohou snadno s celou školní skupinou vyjet společně nahoru. Na sedačkových lanovkách mohou děti – stejně jako v okolních zemích – samostatně jezdit od výšky 1,25 m.

Skipas do 8 let většinou zdarma

V Itálii lyžují děti v doprovodu rodičů zdarma často až do věku dovršených 8 let. V tomto věku jsou mnohé z nich schopné lyžovat po celý den a prolyžovat se i většími areály, takže skipas poměrně efektivně využijí.

Malé areály, nebo safari?

Ačkoliv pro děti jsou z hlediska přehlednosti a kompaktnosti obecně vhodnější malé či středně velké areály, pro ty zdatnější (a pro rodiče) jsou samozřejmě lákavé i větší areály, ve kterých se lze vydat na lyžařské safari. Nemusí to přitom být rovnou rušný výletní okruh Sella Ronda, který ocení spíš desetileté a starší děti, kteří si užijí i okolní panoramata.

Ubytování na sjezdovce i s dojížděním

V Itálii si můžete najít lyžařská střediska, kde je nutné k lanovkám z ubytování dojíždět autem či skibusem (nebo dokonce vlakem), tak městská střediska s pěší dostupností lanovek, anebo se ubytovat v hotelových a apartmánových komplexech přímo na sjezdovce nebo v jejím bezprostředním okolí. Uměle vybudované resorty se vyskytují především v údolí Val di Sole (Folgarida Marilleva, Passo Tonale), ale i v mnoha menších areálech.

Výjimečně bez atrakcí

Všechna italská střediska jsou přátelská a téměř vždy skýtají prostor pro výuku nejmenších, výjimečně však postrádají nejrůznější hravé lyžařské atrakce (překážkové dráhy typu funslope, snowparky se skokánky) – takovými středisky bez atrakcí jsou například Bormio, Santa Caterina nebo Sulden, ačkoliv i v nich si samozřejmě můžete lyžování s dětmi užít.

Tipy na italská lyžařská střediska vhodná pro rodiny s dětmi jsou řazeny abecedně, nejde tedy o žebříček.

Alta Badia – prominentní středisko s rodinným charakterem

Údolí Alta Badia s přímým napojením do sousedních středisek Dolomit pomocí okruhu Sella Ronda patří mezi nejdražší lyžařská střediska Alp, má však velmi přívětivé terény a pohodovou atmosféru pro rodinný pobyt. V městečkách, jež jsou vyzdobenými turistickými letovisky s mnoha hotely, jsou k dispozici dětské parky a cvičné louky pro úplně nejmenší začínající lyžaře. Atraktivní rodinný charakter Alta Badie však více vynikne až s pokročilejšími dětmi, které se mohou vydat po zdejší pahorkatině mezi městečky La Villa, Corvara a San Cassiano, propojené lanovkami a převážně mírnými a prostornými sjezdovkami. Děti zabaví i četné atrakce jako měřené slalomy, překážkové dráhy či snowparky.


Alta Badia

Aprica – nejdelší modrá sjezdovka a nízké ceny

Uměle vybudovaný resort se středně velkým lyžařským areálem patří mezi velmi oblíbená rodinná střediska, ačkoliv je při cestě z Česka dopravně již poměrně hůře přístupný. Přímo na okraji městečka, v pěším dosahu nejbližších hotelů a apartmánových rezidencí, se rozkládá výuková zóna s mnoha pojízdnými koberci, vleky, lanovkou a dětskými hřišti. Několik koberců a kratších vleků s mírnými sjezdovkami se nachází i nahoře v areálu. Hitem je také 6 km dlouhá modrá sjezdovka Superpanoramica, která v prostorných serpentinách klesá celým areálem. Ta je navíc osvětlena i pro večerní lyžování. Kromě toho Aprica boduje i velmi příznivou cenou.


Aprica

Campiglio – „továrna“ na cvičné a mírné sjezdovky

Velký lyžařský komplex v masivu Brenta, sahající od Folgaridy a Marillevy přes Madonnu di Campiglio až do Pinzola je přes svou rozlohu pohodový a prakticky všechna jeho střediska jsou velmi přívětivá pro rodinný pobyt. Většina sjezdovek je mírných a v blízkosti ubytovacích letovisek je množství výukových parků a cvičných svahů. Zejména ve Folgaridě a Marillevě se najde mnoho cenově příznivých hotelů a apartmánů situovaných přímo u sjezdovek. A právě zde se pohybují na sjezdovkách především začátečníci a děti.


Folgarida

Civetta – rozmanitá pahorkatina s klidným ruchem

Lyžařská pahorkatina mezi městečkem Alleghe a vesničkami Selva di Cadore a Zoldo na úpatí masivů Civetta a Monte Pelmo skýtá nenáročný terén s modrými a červenými sjezdovkami, propojenými cestami do poměrně rozsáhlého areálu. Navzdory tomu tu bývá velmi klidný ruch, neboť ani lanovky ani letoviska nepřekypují kapacitou. V údolích i na úrovni mezistanic se nacházejí cvičné louky a výukové parky, kromě toho je v mezistanici nad Alleghe postaven malý snowpark.


Civetta

Folgaria – pláně pro méně zdatné lyžaře

Nad turistickým letoviskem Folgaria se rozpřahá poměrně rozsáhlý areál mírných až středně strmých sjezdovek, na jejichž úpatí je množství výukových parků pro nejmenší. Poté, co děti zvládnou první obloučky, mohou se bez obav vydat objevovat zdejší sjezdovky – ty jsou kromě svého převážně mírnějšího sklonu spíše krátké a nikterak rušné, neboť lyžařský areál láká hlavně nenáročné lyžaře. Výhodou Folgarie jsou také velmi příznivé ceny lyžařských pobytů.


Folgaria

Kronplatz – mírné sjezdovky a bezpečné kabinkové lanovky

Mírné, široké a přehledné svahy kolem vrcholu Kronplatzu jsou velmi příhodné pro méně zdatné lyžaře, byť jsou poměrně dost rušné. Přímo na vrcholu a dále na úpatí hory (Reischach, St. Vigil) jsou cvičné svahy, kde děti vyvážejí kabinkové lanovky. Ty pak obsluhují i většinu sjezdovek – neustále zouvání lyží je tak vyváženo pohodlím při nevlídnějším počasí a bezpečím pro děti. V lokalitě Alpen směrem na Olang je postaven velkorysý dětský snowpark (Kid Safety Park) s mnoha překážkami a atrakcemi. Náročným černým sjezdovkám směrem do Reischachu se lze při návratu do údolí bezproblémově vyhnout sjezdem lanovkou.


Kronplatz

Livigno – cvičné louky přístupné z pěší zóny

Livigno je malebné turistické městečko, jež je z jedné strany lemováno lanovkami a vleky se cvičnými svahy, které jsou tak z hotelů a apartmánů snadno přístupné pěšky nebo bezplatným skibusem. Ve výukových parcích samozřejmě nechybí ani hravější freestylové atrakce pro mírně pokročilé děti. Hlavní sjezdovky Livigna jsou široké a přehledné a je mezi nimi dostatek pohodových mírných tratí. Livigno je ze všech stran obklopeno horami a díky tomu skýtá prakticky po celou sezónu sněhovou idylku. Úplně nejmenší děti se tak mohou dobře zabavit třeba bobováním.


Livigno

Monte Bondone – malý panoramatický areál s ubytováním u sjezdovek

Monte Bondone, špičatý vrchol vyrůstající nad městem Trento, nese na svých svazích malý a spíše skromnější lyžařský areál, na jehož úpatí je však vystavěno dostatek hotelů a rezidencí, z nichž je to na sjezdovku jen pár kroků. Přímo k nim přiléhají cvičné louky a mírnější sjezdovky, doplněné i hravějšími atrakcemi, jako třeba crossová dráha. Motivem lyžařského pobytu je v případě Monte Bondone také příznivá cena.


Monte Bondone

Paganella – přehledný „školní“ kopec

Paganella je středně velký lyžařský areál se stejnojmenným vrcholem, zaměřený výhradně na rodiny s dětmi – po sjezdovkách se tak pohybují hlavně „hadi“ lyžařských škol a malí lyžaři, doprovázení svými rodiči. Na úpatí sjezdovek a v mezistanicích se soustředí rozsáhlé dětské parky, a to jak výukové, tak hřiště pro zábavu nelyžujících dětí. Okolní sjezdovky jsou vesměs přehledné „dálničního“ typu, a to lehké nebo jen středně strmé. Ubytovacím centrem je živé turistické městečko Andalo, kde nechybí ani mimolyžařské vyžití – akvapark. Cenově patří Paganella mezi cenově velmi příznivé destinace.


Paganella

Ravascletto – Zoncolan – rozmanitá hora pro děti do 10 let zdarma

Poměrně neznámé středisko ve Furlánsku východně od Dolomit je přes nevelkou rozlohu poměrně rozmanité, přitom velmi kompaktní a cenově mimořádně příznivé, přičemž děti do 10 let mají skipas zdarma. Ubytování se nachází v údolním městečku Ravascletto anebo přímo v areálu na úpatí Zoncolanu. Jak v údolí, tak na Zoncolanu se nacházejí cvičné svahy s pojízdnými koberci, odkud mohou děti postoupit na přilehlé lehké sjezdovky. Nechybí dokonce ani freestylový park se skokánky.

Seiser Alm – horská louka mírných sjezdovek a dětských atrakcí

Velká horská pastvina s mírnými terény mezi masivy Sasso Lungo a Schlern je určitě jednou z nejlepších adres pro rodinný lyžařský pobyt, ať už s úplně malými či většími dětmi. Kromě dvou školních výukových parků jsou na Seiser Almu lehké a přehledné sjezdovky, nejrůznější atrakce jako hravý čarodějný park, měřený slalom či rychlostní radar a také velkorysý snowpark s překážkami pro nejmenší i velké děti. Všechny lanovky jsou perfektně přizpůsobené malým dětským postavám a mají zábranu proti nechtěnému otevření a vypadnutí. Díky nadmořské výšce sjezdovek okolo dvou tisíc metrů tu sezóna spolehlivě trvá od začátku prosince až do Velikonoc. Ubytovat se lze v několika hotelích či apartmánech přímo v areálu anebo na v městečkách úpatí s dojížděním lanovkou. Z mimolyžařského vyžití se dětem nabízejí sáňkařské dráhy, ale třeba i nenáročné běžecké tratě. Jedinečná poloha a konfigurace Seiser Almu se však samozřejmě odráží ve vyšších cenách.


Seiser Alm

Schöneben – přehledná i hravá pláň

Lyžařská pláň Schöneben poblíž průsmyku Reschenpass, tvořícího hranici mezi Itálií a Rakouskem, nabídne především široké a poměrně mírné sjezdovky. V centru areálu, kam vyjíždí z údolí kabinková lanovka, je postaven výukový park a také freestylový snowpark s překážkami pro začátečníky i pokročilé nebo dětská překážková dráha. Podél sjezdovky, spojující Schöneben se sousedním Haideralmem, čeká na děti „naučná“ stezka o místní fauně.


Schöneben

Speikboden – horský kotel s náměstím pro děti

Malý lyžařský areál je umístěn v horské kotlině pod stejnojmennou horou a díky nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů je sněhově velmi spolehlivý. Cvičné louky se nacházejí jak v údolí naproti parkovišti, tak nahoře v centru areálu, kam vyjíždí z údolí kabinková lanovka. Tam se rozkládá „náměstí“ s výukovou zónou i prostornou modrou sjezdovkou, která je obsloužena krátkou kabinkovou lanovkou. Na přiléhající nenáročné sjezdovce Seenock pak děti čeká zábavná překážková dráha (Funline).


Speikboden

Tonale – cvičné louky na úpatí rozmanitého areálu

Nad hotelovým letoviskem Tonale ve stejnojmenném horském průsmyku se vypínají lyžařsky využité jižní svahy, jež mají velmi mírné úbočí – v pěší dostupnosti z hotelů a apartmánů se tak rozkládají mírné sjezdovky a výukové parky s pojízdnými koberci i atrakcemi pro nelyžující děti, jako třeba snowtubing. Pokročilejší děti brzy zdolají i okolní přehledné modré a červené sjezdovky a zdatnější děti se mohou vydat na lyžařský výlet – na ledovec Presena nebo na zalesněné svahy v Ponte di Legno a Temu, které jsou součástí areálu Tonale.


Passo Tonale

Val di Fiemme – slunečná stráň s hřišti a skokánky pro děti

Oblíbené údolí Val di Fiemme sestává ze tří všestranných lyžařských areálů, mezi nimiž se nachází několik městeček a vesniček s velkým výběrem cenově dostupného ubytování. Nejvhodnějším areálem pro malé děti je Alpe Lusia, a to z jižní strany přístupné z osady Bellamonte – kabinkovou lanovku a navazující sedačkové lanovky lemují mírné a přehledné modré tratě. Hned na úpatí svahu se nachází výukový park s pojízdnými koberci. V areálu se upravuje také freestylový snowpark a na severní straně areálu směrem k Moeně děti čeká crossová dráha.


Val di Fiemme – Alpe Lusia