Skipas za 60 eur na den je normou

Pohled do ceníků alpských lyžařských středisek ukazuje, že normou se v letošní sezóně stává cena okolo 60 eur (v přepočtu 1 500 Kč) za jednodenní dospělý skipas. Oproti cenám před 5 lety jde o zhruba třetinové zdražení, ovšem rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a areály jsou značné. Inflace se obecně silněji podepsala na střediscích ve východní a jižní části Alp (Rakousko, Itálie) než v západních Alpách (Švýcarsko, Francie).

Zdražení lze tlumit on-line nákupem

V některých střediscích „optické“ vyšší zdražení kompenzují slevy při on-line nákupu skipasu – třeba ledovec Kaunertaler Gletscher má cenu denního skipasu o 42 % vyšší než v sezóně 2018/19 (64 oproti 45 eur), ale běžně je i několik dní předem v e-shopu skipas v nabídce se slevou 20 %, nebo dokonce 30 %.

Nejdražší areály nejsou jen ty největší

Nejvyšší ceny za denní skipas zaplatíte ve velkých, moderních a „prémiově“ vnímaných střediscích – 80 eur za denní skipas na Sella Rondě v Dolomitech nebo 75 eur v rakouském Arlbergu či v Söldenu proto až tak nepřekvapí, podobnou cenovku má skipas také ve Flachau nebo na Kitzsteinhornu.

Více než 60 eur se však někdy platí i v menších a méně vybavených areálech. Méně známý východotyrolský Lienz nasadil smělou cenovku 62 eur na 12 km sjezdovek v areálu Hochstein a 25 km v areálu Zettersfeld, které nejsou vzájemně propojené a kde novou lanovku postavili naposledy před více než 10 lety.

V mnohem větším francouzském Alpe d´Huez s 250 km sjezdovek zaplatíte rovněž 62 eur a ve Třech údolích s 600 km sjezdovek pak „jen“ o 13 eur více.

V jihotyrolském Speikbodenu a Klausbergu v údolí Ahrntal s celkem přibližně 80 km sjezdovek se lyžuje za 63,5 eur – v obou případech jde sice o menší, ale velmi moderní centra, která v posledních letech mohutně investovala.

Kde se lyžuje nejlevněji

Za cenu pod 50 eur si zalyžujete jen v malých, méně známých nebo méně vybavených areálech – v Rakousku třeba v Kössenu (49,5 eur), ve Weissssee (46 eur) nebo v kaunertalském Fendelsu (45 eur), v Itálii pak v Peju (48 eur) nebo na Monte Bondone (47,5 eur).

Naprosto nevídaným úkazem jsou furlánská střediska (Tarvisio, Sella Nevea, Ravascletto, Piancavallo, Sappada a Forni di Sopra), kde stojí denní skipas 44 eur a pro děti až do 18 let dokonce jen 10 eur.

Klikněte pro zobrazení celé tabulky skipasů ve vybraných střediscích v Alpách 23/24!