Články o lyžování (strana: 10) - SNOW.cz

Nestor české lyžařské žurnalistiky. Lyže se staly doslova jeho osudem, zblízka podrobně sledoval veškeré lyžařské dění posledních pěti dekád, přičemž své poznatky kriticky zkoumal a publikoval ve všech lyžařských periodikách, která byla v té které době na trhu. Zakládal vlastní časopis Lyžování, z čehož nakonec vzešel kdysi známý Ski magazín. Poté působil ve svazovém měsíčníku Lyžařství, následně provozoval web Skisports.cz, aby v roce 2002 stál u zrodu dnešního SNOW. Jeho všeobecný rozhled, detailní znalost prostředí, zákulisních souvislostí i schopnost informace kriticky analyzovat a jednoznačně sdělit z něj dělá experta světové třídy. Upřímně si v redakci myslíme, že Ivan je jeden z nejfundovanějších odborníků přes alpské lyžování nejen v českém, ale i globálním měřítku. „Bohumil Hrabal lyžařské novinařiny“, pravil o něm doslova jeden z našich spolupracovníků.

Přeplněné sjezdovky aneb kolik prostoru potřebujeme

Jakmile se hovor stočí na česká lyžařská střediska, objeví se konstatování „přeplněné sjezdovky“. Tato bolest dnes už mnohde převažuje nad letitým nářkem na fronty. Nové vleky a především lanovky hodně odpomohly od front i více než hodinových, ale dále zhoršily zaplněnost tratí. Mnohonásobky bývalých přepravních kapacit jsou vrženy na prostor, jenž...

Velká bublina (ne)bezpečnosti lyžování aneb jak je to s úrazy při lyžování

Bezpečnost je jedním z ohromných témat i byznysů dneška. Historicky vzato jde o záležitost prastarou, chránit se proti nebezpečím musel už pračlověk v jeskyni, ale dnes proniká do našich životů stále více. Toto povšechné konstatování ale samozřejmě rozvádět nebudu a zůstaneme u lyžování.

Spiknutí proti českým horám

Nadávat na lyžování v Česku je nejenom poslední dobou určitou módou. Možná spíš pózou, protože zájem o tuto službu se většinou nijak dramaticky nesnižuje a naopak vznikají i úplně nové areály. Při vší kritice je ale dobré si připomenout, čemu všemu byla naše lyžařská střediska v uplynulých dvaceti letech vystavena. Sešlo se toho tolik, že lze s nad...

Skipasy jako elektronické mýto?

Nechci malovat čerta na zeď, ale když sledujeme tlaky na zavedení mýta na českých silnicích, napadají člověka různé chmurné myšlenky. Vlastně už déle, neboť jakmile se schválil princip mýtných bran, bylo to jen otázkou času.

Lyžařské helmy - pár poznámek k bezpečnosti

S tím, jak se helma stala byznysem, se na základní motiv prospěšné pomůcky nabalilo příliš mnoho dalšího včetně různých demagogií. Vzniká tak směsice „smyslů“ a nesmyslů, porůznu pochytaných „mouder“, vlastních i papouškovaných názorů.

Premiéra Světového poháru za námi, Němky na koni

Pouhá tři kola prologu Světového poháru v Söldenu nevypovídají skoro o ničem. Závod v nevhodně brzkém termínu na atypickém ledovcovém svahu neinformuje o formě, kterou budou aspiranti na globy potřebovat udržet po celou sezonu a mnozí především vygradovat při MS v GaPa v únoru 2011. Ani netušíme, jak jsou na tom mnozí s vyladěním materiálu, zejména...

Frontálně? Protirotačně? (poznámky k diskuzi Video a hlasování)

Ve svém příspěvku ve vláknu Video a hlasování jsem se pokusil, i pomocí nadhozených otázek, nasměrovat diskusi, ještě s využitím výchozího příspěvku, k věcem, které mi ve zdejších hodnoceních chybí. Asi to bylo málo srozumitelné nebo příliš rafinované, nevím.

Lyžařské brýle - drahá přívětivost

Koupíme si nové lyžařské brýle a ani netušíme, co všechno za nimi může být. Poslyšte příklad německého Uvexu.
Tlak na výrobu a produkty přívětivější k životnímu prostředí si vynutil zásadní změnu:...

Balkán lepší než Čína?

Je možné, že doba největšího stěhování lyžařské výroby do Číny už je za námi. V posledních několika letech vzrostly tamější mzdové náklady tak, že se započtením transportu materiálů i hotových výrobků už nemusí být nejvýhodnější. Přinejmenším k tomuto závěru dospěl finský Amer a po více než ročním zvažování se rozhodl pro Balkán.

Hysterie a pověry okolo úrazů

Také jste si všimli, jak se letos rozvinula mediální masáž až skoro hysterie okolo úrazů a nebezpečí na sjezdovkách, „lyžařského desatera FIS“, povinnosti nosit helmy a policejní přítomnosti při lyžování? Co si vlastně o tom všem myslet?

To je kultura!

Úroveň záchodů nám už v zahraniční udělala hodně špatné reklamy. Situace se jistě mění, zemí kadibudek nejsme, ale přesto patří způsob, jímž se prezentuje naše nejvyhlášenější zimní středisko Špindlerův Mlýn, k nešťastným ba ostudným.

Předolympijská analýza - alpské disciplíny

Třináctidenní přestávka mezi posledními soutěžemi Světového poháru v alpských disciplinách a olympijským sjezdem mužů ve Whistleru je vhodnou příležitostí k bilancování. Po absolvování více jak padesáti závodů uspořádaných ve 23 lyžařských střediscích na dvou kontinentech dává průběžné pořadí Světového poháru mužů a žen, soutěžících kromě hlavní tr...

Konečně jasno?

Nechci to zakřiknout, ale na českých svazích se možná opravdu rýsuje vyjasnění a přehlednost. Svou opatrnou naději čerpám z výroku na dosud značně fundamentalistickém webu carv.cz. Tam totiž před pár týdny (19.11.2009) webmaster připustil dvě zásadní věci.

Wikipedia: co jsou lyže

Nejsem moc velkým čtenářem wikipedie, a když, spíš hledám v německé a anglické. A tak jsem se kupodivu teprve nyní podíval, co ta česká říká pod heslem „lyže“.

Protěž: fuj náckům!

Už snad přes 15 let mají lyže Snowrider, ono odmítané dítě Reiniho Fischera, jež psalo počátky moderních carvingových dějin, ve znaku roztomilou alpskou květinu, Leontopodium alpinum. Od začátku tak široké vykrojené lyže svou rustikální zemitostí symbolizovaly odlišnost od převládajících machistických „závodních“ a „sportovních“ designů mainstreamo...

Kaunertálská schizofrenie: obří projekt v lůně přírody?

Známému a našimi lyžaři oblíbenému středisku v rakouském Kaunertalu se nevede nijak moc dobře. V zásadě to ovšem není nic nového, protože už v roce 1984, tedy pouhé čtyři roky po zahájení provozu na tamějším ledovci, se psalo o „nejlépe naplánovaném krachu v Alpách“, a středisko se od té doby rozrostlo a stále funguje.

Nějak bylo, nějak bude?

„Vše pro zákazníkovo pohodlí“, neboli odborně „Customer Convenience“, patří k moderním zásadám cestovního ruchu. Pracuje s klientem stále náročnějším a zhýčkaným moderními technologiemi a dbá na to, aby měl od prvního úmyslu vydat se na dovolenou či cestu až po vzpomínky na ni veškeré úkony co nejsnadnější.

Omluva Mgr. (JUDr?) Marku Bendovi

Za jeho 57 přepočtených normostran disertace ho redaktorka a ČT pěkně protáhly sledovaným pořadem a píšící kolegové dorazili v denících. Dobře mu tak, blekotal a zatloukal jak přistižený osmák. Přesto bych se mu za opovržení, kterým jsem ho i já počastoval, skoro měl omluvit. V podstatě náhodou jsem totiž narazil na rigorózní práci Mgr. Pavla Štan...

Kaunertal - mrtvá šance

Odvážný a silně kontroverzní projekt na rozšíření lyžování ze stávajícího kaunertalského ledovce na „vyšší patro“, obrovský Gepatsch pod horou Weisseespitze, čeká na svůj další osud.

TONI SAILER - PŘÍBĚH RAKOUSKÉHO LYŽAŘSKÉHO IDOLU

Když 23. srpna po těžkém nádorovém onemocnění zemřel Toni Sailer, ztratilo Rakousko jeden ze symbolů poválečné doby. Legendární trojnásobný olympijský vítěz 1956, sedminásobný mistr světa a dlouholetý funkcionář nebyl jenom nejlepším lyžařem své doby a podle mnohých nejlepším vůbec. Pro Rakousko byl i symbolem nadějí a úspěchu v nelehké poválečné d...

Komerční tipy