Autor Ivan Sosna - články (strana: 9)
Nestor české lyžařské žurnalistiky. Lyže se staly doslova jeho osudem, zblízka podrobně sledoval veškeré lyžařské dění posledních pěti dekád, přičemž své poznatky kriticky zkoumal a publikoval ve všech lyžařských periodikách, která byla v té které době na trhu. Zakládal vlastní časopis Lyžování, z čehož nakonec vzešel kdysi známý Ski magazín. Poté působil ve svazovém měsíčníku Lyžařství, následně provozoval web Skisports.cz, aby v roce 2002 stál u zrodu dnešního SNOW. Jeho všeobecný rozhled, detailní znalost prostředí, zákulisních souvislostí i schopnost informace kriticky analyzovat a jednoznačně sdělit z něj dělá experta světové třídy. Upřímně si v redakci myslíme, že Ivan je jeden z nejfundovanějších odborníků přes alpské lyžování nejen v českém, ale i globálním měřítku. „Bohumil Hrabal lyžařské novinařiny“, pravil o něm doslova jeden z našich spolupracovníků.
Sci-fi: sníh kdykoli kdekoli?
Neříkejte, že vás nikdy nenapadla sice nesmyslná, ale o to lákavější představa: jaké by to bylo, kdyby existoval sníh, či spíš jemu odpovídající hmota, na níž by se dalo plnohodnotně lyžovat (i jezdit na snowboardu, ale pro zjednodušení dál uvádím vždy jen lyžování) bez ohledu na teplotu a roční dobu.
Co je to lyže aneb slovníček pojmů
Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co je to vlastně lyže?
Podívejte se, z čeho se skládá, jaké vlastnosti vykazuje a co vše by měla
umět proto, aby dobře fungovala.
27letá sexy profesorka
Na gymplu, pokud si dobře pamatuju, jsme žádnou hodně mladou kočku-profesorku neměli a na ty odrostlejší jsem byl ještě příliš hloupej cucák. Když jsem pak rok na jednom učil, jedna docela byla, ale jednak jsme se spíš kamarádili z lyží, jednak byla zrovna hrozně zaláskovaná do nějakého bubeníka. Pak jsem akorát poznal dvě mladé inženýrky, co se p...
Jak dál s českými top areály?
Co se dělo a děje se Sazkou, vesměs víme. I to, že v potížích je také ČSTV coby majoritní (68 %) akcionář zkrachovalé loterijní společnosti. Sazka byla zlatou slípkou a živitelkou ČSTV. Bez Sazky a peněz od ní je z ČSTV kolos na hliněných nohách. Tím spíš, že nemůže počítat s žádnou větší štědrostí od státu, od něhož především přes misterstvo škols...
Velký příběh lyžařského byznysu IV. - Zlatá doba lyžařská
Tentokrát se ještě jednou podíváme na zlatou éru lyžování. Už ne
kvůli technickým vymoženostem a novinkám té doby, nýbrž především na
důvody a souvislosti, jež za tímto obdobím stály. A v mapování
lyžařského světa se přeneseme do lyžařsky důležitého, avšak málo
známého Japonska.
O zlatém věku lyžování v 60. a 70. letech minulého století by se
dal...
Silný frank proti lyžařskému byznysu
Švýcaři mají problém s tím, co by se na první pohled mohlo zdát dobré: frank velice posiluje. V půlce srpna se už skoro dotáhl na euro (1,05, resp. 0,95). Od roku 2008 posílil ve vztahu k euru o 40 %.
Ceny, placky, medaile
Ne ty sportovní, nýbrž průmyslové či spíše marketingové. Sebechvála jak známo smrdí, a tedy ani reklama nemusí na stále otrlejšího a zkušenějšího spotřebitele zabírat tak, jak by bylo záhodno. A tak na něj musíme i jinak. Třeba právě oceněním v nějaké „objektivní“ soutěži.
Velký příběh lyžařského byznysu III. - Vázání a boty
Lyže, lyže, lyže. Zatím jsme v předchozích dvou dílech mluvili převážně o nich. Konstrukce 60. a 70. let znamenaly pro další vývoj lyžování mnoho, ale bez zásadních událostí ve vázáních a botách by nikdy nebylo tam, kam se právě díky nim dostalo. Dnes se tedy podržíme těchto obou bohatých dekád s důrazem – jak jinak – na vázání a především boty.
...
Světový pohár je ve finále
Letos trval rekordních takřka pět měsíců. 23. října zahájil v
Soeldenu a skončí tento víkend v Lenzerheide. Přičteme-li mistrovství
světa se šesti soutěžemi (DH, SG, GS, SL, SC, týmy), lze tuto sezonu
považovat za jednu z nejnáročnějších v historii Poháru.
A teď nás čekají dvě zcela rozdílná finále.
Velký příběh lyžařského byznysu II. - Vývoj lyží 2
V prvním dílu jsme skončili počátkem šedesátých let, kdy se původní znalci dřeva museli specializovat a vyznat se i v umělých hmotách uvnitř lyží i ve skluznicích. Do té doby spadají i náznaky velkovýroby a první velká vlna zániku malých značek lyží. Vše zarámované počátkem zlaté doby lyžařské, kdy se sjíždění na lyžích stalo módou. Zájem zákazníků...
Slavné jméno Kandahar. Jak proniklo do lyžování?
Také vás už někdy napadlo, jaká je souvislost mezi druhým největším městem a provincií Afghanistánu, známým lyžařským závodem a nejspíše nejslavnějším vázáním historie?
Štěrková pista Barytina
Většina lyžařských nadšenců asi zná Monte Kaolino, německou “pískovou horu“ u dálnice na Norimberk, nedaleko Rozvadova. V šedesátých letech, kdy lyžování prodělávalo největší rozmach popularity, ale existoval i další podobný svah. Na St. Andreasbergu v Harzu, 900 metrů vysokém kopci, nechal provozovatel zimního areálku v roce 1963 nebo 64 nasypat t...
Šárka Záhrobská: zloduchem jsou boty, deska a vázání
Spousta lyžařů sleduje neradostný vývoj výkonnosti a vlastně už i kariéry Šárky Záhrobské. Fakta jsou známá, o příčinách lze dlouze diskutovat. Do mozaiky důvodů, jež se od Šárčina týmu dostávají do médií, přibylo po žalostné jízdě ve Flachau zdůvodnění opravdu netradiční. Natolik, že je nedokážu neokomentovat.
Pozor na sviště a kozorožce!
Byla to typická zpráva okurkové sezony, i když událost rozhodně běžná není. Kdesi v Alpách strhl vystupujícího horolezce padající kozorožec. Chlapík vyvázl se zraněním, čtvernožec jen s leknutím a utekl. Druhý měl sakra štěstí, prvý naopak hodně vzácnou smůlu.
Tvrdá pravda
Jak už jsme několikrát porůznu zmiňovali, pečliví Švýcaři už intenzivně promýšlejí strategii svého horského byznysu do dalších, sněhově nejistých let. V rámci toho formuluje Institut für öffentliche Dienstleistungen při Univerzitě St. Gallen tyto scénáře:
Annemarie už nestihnete
Jestli jste se už dřív nedostali v salcburském Kleinarlu do slavné kavárny Café Annemarie, svou šanci jste propásli. Dům tam na hlavní ulici sice pořád stojí, i kavárna tam je, ale už tam není Ona. Nejslavnější sjezdařka všech dob, šestinásobná vítězka Světového poháru ze 70. let Annemarie Moser-Pröll.
Velký příběh lyžařského byznysu I. - Vývoj lyží 1
Napadlo vás někdy, proč je většina klasických velkých značek historicky rakouská a francouzská? A proč ne také třeba švýcarská a italská? A proč je tak málo amerických?
Velký, ale vlastně malý Zell
Zell am See a především Kaprun jsou pro našeho lyžaře pojmy takřka magickými. Nejbližší ledovec, nádherné čisté jezero, vyhlášené golfové hřiště, skoro legendární Hovorkovic penzion Bohemia, o kousek dál Saalbach-Hinterglemm… Překrásný kus Alp. A oblíbený. Stačí podívat se v sezoně, na podzim nebo na jaře na parkoviště pod Kitzsteinhornem. Vždycky ...
Sezóna skoro rekordní
V začátku nové sezóny vzpomeňme rekordů a zvláštností sezóny uplynulé. Už kvůli zápisu do kronik, v nichž možná jednou nějaký studentík v roce 2100 najde zážitky v té době sotva představitelné.
Světový pohár - jako na večeři do Paříže
Bývaly doby, kdy závodní sezona alpského lyžování začínala dodnes tak pojmenovaným prosincovým Kritériem prvního sněhu ve Val d´Isere. Pak se o slovo a o ještě časnější termíny přihlásila severní Amerika. Když „Světový“ pohár, musela přibýt Asie s Japonskem a po letech usilování i Korea. Naopak se neujala jižní polokoule.