Autor Ivan Sosna - články (strana: 7)
Nestor české lyžařské žurnalistiky. Lyže se staly doslova jeho osudem, zblízka podrobně sledoval veškeré lyžařské dění posledních pěti dekád, přičemž své poznatky kriticky zkoumal a publikoval ve všech lyžařských periodikách, která byla v té které době na trhu. Zakládal vlastní časopis Lyžování, z čehož nakonec vzešel kdysi známý Ski magazín. Poté působil ve svazovém měsíčníku Lyžařství, následně provozoval web Skisports.cz, aby v roce 2002 stál u zrodu dnešního SNOW. Jeho všeobecný rozhled, detailní znalost prostředí, zákulisních souvislostí i schopnost informace kriticky analyzovat a jednoznačně sdělit z něj dělá experta světové třídy. Upřímně si v redakci myslíme, že Ivan je jeden z nejfundovanějších odborníků přes alpské lyžování nejen v českém, ale i globálním měřítku. „Bohumil Hrabal lyžařské novinařiny“, pravil o něm doslova jeden z našich spolupracovníků.
Slavná slovenská sobota
Poslední závod roku 2012, slalom žen na rakouském Semmeringu, se proměnil ve velkou slovenskou slávu.
Po 15 závodech: Tina, Tina über alles
Světový pohár mužů, jak jsem jej komentoval v minulém blogu, má zatím tři krále. U žen se během krátké doby situace změnila ze „Souboje gigantek“ na one-woman show. Abych ale zůstal u té trojky, zkusím najít tři velké momenty dosavadního dění po 15 závodech.
Boj o rodinného zákazníka
Stalo se, co se v podmínkách našich hor stát muselo. Leckdy velikášské myšlení předlistopadových „gigantů“ zašperované české kotliny muselo ustoupit realitě. A tak se, hvězdičky nehvězdičky, dneska všechna lyžařská střediska hlásí k rodinám s dětmi.
SP v alpském lyžování mužů: Tři králové
Svátek Tří králů se nezadržitelně blíží, ti lyžařští už jsou v plné akci. Tři borci zatím dominují letošnímu Světovému poháru. Teď je s výjimkou tradičního předsilvestrovského sjezdu v Bormiu čeká vánoční pauza, a tak se podívejme na stav věcí.
Prokleté přechylování jmen závodníků v širších souvislostech
Nebudu se tady zabývat argumenty pro a proti. Ty jsou dostupné v různých
i zde prolinkovaných článcích, případně dalších odkazech.
„Válku o přechylování“ nelze seriozně pojednat bez zasazení
problematiky do obecného kontextu.
Staré versus nové
Unikátní situace se odehrála v rámci amerického bloku závodů
Světového poháru.
Jak víme, nové parametry lyží platí tuto sezonu pro pohár Světový a
Evropský, ne ale pro další kontinentální série. Závody NorAm se tedy
mohou jet jak s lyžemi “starými”, tak “novými”. A skutečně se tak
dělo. Konkrétně v Aspenu 26. a 27. listopadu.
SP v alpském lyžování žen: souboj gigantek
Máme začátek prosince, za sebou tradiční francouzské Kritérium prvního sněhu, kdysi zahájení sezóny. A už 10 závodů Světového poháru žen, tedy čtvrtinu.
Laissez-faire aneb neregulovat lyže?
Přemýšlím, jestli ono by nebylo nakonec lépe výzbroj neregulovat, nanejvýš minimálně jako kdysi. Jak to říkal i třeba Bode Miller.
Velký příběh lyžařského byznysu X. - Léta devadesátá až dodneška 1
V 90. letech se pod radostnou fasádou carvingu otřásala a měnila vlastnická struktura a padali veteráni branže.
Vakuové boty ještě jednou
Loni jsem psal o úpravě bot Fischer RC4 Vacuum Pro 130 (plug, 95 mm) a o prvních dojmech v nich. Domnívám se, že by bylo jak vhodné, tak poctivé přidat zkušenosti po celé první sezoně a připojit je k těm, jež jsou ve veřejném prostoru k mání.
Tento článek vyšel v prosincovém SNOW 72.
Zebou vás nohy?
Koncem minulé sezony jsme ve dvou článcích probrali hlavní chyby a zádrhely při výběru a koupi bot. Asi se přitom shodneme, že vedle obav z bot nepadnoucích a tlačících je druhým zdrojem obav a nepříjemných pocitů tepelné nepohodlí. Lidsky řečeno, když při lyžování trávíme většinu dne na sněhu v mrazu, mnohé z nás zebou nohy.
Two-women show? Zapomeňte
Nebýt Šárky, v posledních letech by nám alpské závodění žen moc
vzrušení nepřinášelo. Zvykli jsme si na až nudnou dominanci Marlies Schild
ve slalomu a podobnou Lindsey Vonn celkově, tu a tam zpestřenou soupeřením s
Marií Riesch. Za nimi to ještě trochu jistila Tina, ale jinak nic, co by
lepilo diváky k obrazovkám.
A vida, najednou je vše jinak. ...
A už to jede naplno!
Pár poznámek k dalšímu víkendu Světového
poháru:
Aksel jede. Jak Polární expres. Zdravý, motivovaný, v nejlepším věku i
fyzickém stavu – v létě konstatoval, že se poprvé dostal přes 100 kg
hmotnosti. V nedělním SG nebyl nikde nejrychlejší – na speed traps měl 2.
a 6. rychlost – ale jel vzácně vyrovnaně, snad jen spodek lehce
zpomalil.
Lindsey na Hahnenkammu? Takových bylo…
Je zvláštní ba až podezřelé, že se žádný rakouský novinář nepokusil poptat dam, které v 50. letech také jezdily Hahnenkamm. Tím spíš, že poslední tamější vítězkou z roku 1961 je Traudl Hecher, máma Lisi Goergl.
Dobré, či lepší? O vejci a slepici
Je to vlastně taková lyžařská past. Průběžně se investují ohromné prostředky do lyžařské infrastruktury. Zčásti asi není zbytí, třeba bez zasněžování by kvalita lyžařské rekreace byla značně horší než dnes. Jenže nemalá část vynaložených peněz nejde na něco dosud neexistujícího, nýbrž na „pouhé“ vylepšování stávajícího. Vše možné se tak stává lepší...
Okolo prvního slalomu mužů v Levi
„Mohl by někdo vysvětlit z pohledu techniky oblouku, proč vyhrál zrovna Myhrer? Mám pocit, že hodně borců z TOP20 si to svým výkonem zasloužilo víc.“
Švýcarské souvislosti: nadržené myši a zakázaný start Lindsey Vonn
Až dodatečně se provalilo, kde je zdroj a důvod rozhodnutí nepovolit Lindsey start s muži v Lake Louise. Prozradila je agenturní zpráva, u nás prezentovaná takto: „BERN - Myší samičky honí samečky po kleci, snaží se jim nadzdvihnout ocásky, aby jim mohly očichat genitálie a některé se jim dokonce zakusují do intimních partií. Takové představení sl...
Špindlerovské nejistoty
Přijet do Špindlu v hezký den na běžky, či na jaře, když už je volněji, i se sjezdovkami, je hezké. Vydělávat tam peníze taky není špatné, byť třeba první tamější velkopodnikatel Ivan Hříbal, kdysi zelinář, poté podle některých snad dokonce původní majitel „Mrázkova archivu“, mafiánsky rozstřílený roku 1998, by ze záhrobí asi mluvil jinak.
Velký příběh lyžařského byznysu IX. - Vývoj vázání 2.
V naší historii lyžařského byznysu – „mozaice pestrých osudů jednotlivců i firem, nadějí a velikášství, vzestupů a triumfů i pádů a krachů, nápadů zásadních i zbytečných, pokusů a omylů…“ – dnes dokončíme stručnou historii moderních vázání. Minule jsme dospěli do bodu, kdy se výrobci bot i vázání a s nimi lékaři začali domlouvat na společných stand...
První závod Světového poháru: tak co, nové obřačky?
Napjatě očekávané první obří slalomy sezony na lyžích nových
parametrů jsou za námi. Co se z dosud shlédnutého dalo o novém materiálu
vypozorovat?
Nebudu komentovat pořadí a výsledky. Zaměřím se na lyže a související.
Předem je třeba vyjít z toho, že panovaly proměnlivě nepříznivé
podmínky (viditelnost, sněžení, nový sníh). V takových by jistě
an...