Skialpy 89+ mm - Skitrab Ortles 90 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - skialpové lyže - SNOW.cz

Skitrab Ortles 90 2022/2023

Test lyží Skitrab Ortles 90 2022/2023
Kategorie: Lyže - skialpinistické | Značka: Skitrab

Na přechody i do prašanu

Model Ortles 90 je v kolekci italské značky naprostou novinkou. Nese všechny typické prvky tradičního skialpového výrobce, jako je unikátní uchycení pásů nebo konstrukce o 14 vrstvách materiálu. Jaké jsou v praxi?

Ski Trab se dlouhodobě zabývá pouze skialpem a vším, co s ním alespoň trochu souvisí. V jeho kolekci budete zbytečně hledat lyže určené na sjezdovku, nebo sety s vázáním, které by neumožňovalo chůzi nahoru. Ski Trab prostě znamená „nahoru za svý“ a podřizuje tomu celou svoji kolekci.

Té vévodí nejlehčí závodní lyže pod označením GARA. Pět modelů v šířkách 60–70 mm je určeno pro závodní a výkonnostní skialp a jejich hmotnost lehce nad hranicí 700 gramů to jen potvrzuje. Pro nás, běžné smrtelníky, jsou ale určeny širší a zároveň těžší modely: třeba Maestro 2 s hmotností pod hranicí jednoho kilogramu, nebo výborné Magico 2 s 85 mm pod botou, které jsme měli možnost testovat v loňském roce. Nejoblíbenější šířku mezi amatérskými skialpinisty ale zastupuje letošní novinka, Ortles 90. I ona nese firemní konstrukci 14 layer složenou ze 14 různých vrstev.

Ortles 90 váží v testované délce 171 cm pouhých 1 120 gramů/půlpár. To už je na tak široké lyže velmi slušný výkon. V kombinaci s unikátním vázáním Titan Vario 2, které má v setu s brzdou 309 gramů, tak získáváte velmi lehký set.

Co prozradil test:

Nahoru se na nich chodí velmi snadno. Zkušenost výrobce, který se specializuje pouze na skialp a freeride, je znát. Není to pouze otázka velmi nízké hmotnosti, ale dobře vyladěného tvaru lyží, které drží přímý směr, nemají tendenci nikam uhýbat a v traverzech a na tvrdším povrchu disponují dlouhou kontaktní hranou. Navíc jsou dobře vyvážené, takže v kombinaci s nízkou hmotností se s nimi při otočkách manévruje velmi snadno.

Netřeba si nic nalhávat: Lehké lyže budou vždy skvělé na výstup a horší na sjezd, absence materiálu ve prospěch nízké hmotnosti se někde projevit musí. Při dobrém vrstvení materiálů v konstrukci lze ale dosáhnout často překvapivého výsledku i s nízkou hmotností. A to je tak trochu i případ „ortlesů“. 14 vrstev odvádí svoji práci příkladně. Jádro je složené z kombinací měkkého a tvrdého dřeva, torzní tuhost zajišťuje karbon a čedičová vlákna. Ski Trab si také u jednotlivých modelů hraje s flexí lyží a podle potřeby jim dává větší či menší flexi do špičky a paty pro lepší ovládání. Ortles 90 tak dominují zejména v hlubším sněhu, ale velmi dobře, stabilně a důvěryhodně se chovaly i na tvrdším povrchu a ve vyšších rychlostech.

Závěr:

Nízkou hmotnost oceníte při každodenním skitouringu i u rychlých večerních procházek. Ale primárně jsou určeny na vážný sportovní skialp v těžších podmínkách, ve vysokých horách, na vícedenní přechody, kde oceníte jejich nízkou hmotnost třeba i při umístění na batoh.

Diskuze: Skitrab Ortles 90 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

OCB FCTR M165

Dynafit Blacklight 88

Cena: 18200 Kč