Skialpy do 88 mm - Zag Adret 85 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - skialpové lyže - SNOW.cz

Zag Adret 85 2022/2023

Test lyží Zag Adret 85 2022/2023
Kategorie: Lyže - skialpinistické | Značka: Zag

Zag letos slaví teprve 20 let existence. Francouzská značka se sídlem v Chamonix se přesto stihla stát legendou. A nejen mezi lokálními skialpinisty, horskými vůdci a freeridery, ale rovnou po celém světě. Je neokoukaná, má netradiční konstrukce i design. Loni jsme testovali jejich výborné skialpovky Ubac, letos to je model Adret, který výrobce označuje jako lyže pro „light touring“.

Adret 85 opravdu vynikají nízkou hmotností. Lehké jádro z paulovnie kombinované se skleněnými a karbonovými vlákny jsou v kategorii lehkých lyží už standardem. Zajímavé je doplnění „viskoelastickými“ materiály, které by měly pohlcovat vibrace. Kombinace viskozity a elasticity by byla na samostatný odborný článek, ale když si to trochu nastudujete, začíná takové tlumení v lyžích dávat velký smysl.

Co prozradil test:

Kolekce Adret má pouhé dva kousky. Užší Adret 78 a širší 85, navíc ve variantě 85 Lady. V testované délce 172 cm mají 1 100 gramů. V kombinaci s lehkým vázáním se tak jedná o velmi lehký set, který vyniká při cestě směrem vzhůru. Na noze o nich téměř nevíte, výborně kloužou, drží směr a pobízí k překonávání vlastních rekordů.

Sebelepší lyže s hmotností lehce nad kilogram se budou jen těžko poměřovat s freeridovými nebo allmountainovými speciálkami. Konkrétně tyto nevynikají žádnou velkou hravostí, ale drží jak přibité i v mírně vyšších rychlostech. Fungují na upravené sjezdovce i v terénu. Nízká hmotnost v kombinaci s užším středem není úplně ideální pro velkou nadílku čerstvého sněhu, ale pokud nepatříte k těžké váhové kategorii a umíte trochu lyžovat, nebudete s nimi mít žádný problém.

Závěr:

Na první pohled je vidět, že se jedná o lyže určené primárně na chození. Jsou výborné na denní a kondiční chození, rychlé výběhy po práci, zároveň si je dovedu představit i na vícedenním přechodu vyšších hor, pokud bude vaší prioritou nízká hmotnost na úkor sjezdu. Vzhledem k ní je můžeme bez limitů doporučit jezdcům do 90 kg. Kdo má pár kil navíc, měl by zvolit delší variantu, nebo již zmíněný model Ubac.

testovaná délka: 172 cm | parametry: 116–85–102, R: 21 m | Hmotnost: 2 200 g (pár)

Diskuze: Zag Adret 85 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Blizzard Zero G 085

Cena: 16249 Kč

Nordica Belle SL

Kästle TX93

Cena: 21190 Kč