Scott Proguide 96 2022/2023

Test lyží Scott Proguide 96 2022/2023
Kategorie: Lyže - skialpinistické | Značka: Scott

Druhou variantou novinky Proguide je širší verze s 96 mm pod botou. Ta zase přímo konkuruje modelu Superguide 95 a stejně, jako je tomu u užších Proguide 89, i tady vítězí ve výsledné hmotnosti – a to téměř o 200 gramů.

U lyží, které svojí šířkou atakují pomyslnou hranici freeridingu, je tak nízká hmotnost velmi zajímavý fakt, který bude spousta zákazníků brát v úvahu. Proguide jsou kromě výkonu zaměřeny na výslednou hmotnost. Na páru, který ponesete možná kus cesty i na batohu, je téměř půlkilová úspora oproti konkurenci víc než zajímavá.

Co prozradil test:

Navíc nízká hmotnost není na úkor sjezdových vlastností, které jsou v měkkém sněhu výborné a na upravené sjezdovce s nimi byli ve středním tempu spokojeni i těžší jezdci atakující hranici 100 kilogramů živé váhy. Byť se jedná o stejnou konstrukci jako u užšího Proguide 89, šířka spojená logicky i s vyšší torzí širšího modelu nahrává i trochu agresivnějšímu a hrubšímu pojetí jízdy. Zatímco užší „osmdesátdevítky“ spíše vyhovovaly lehčím atletům, tady už to neplatí.

Při chůzi fungují ukázkově, a navíc s jedním podstatným bonusem. Už od prvních kroků na nich máte pocit, že jsou mnohem užší. Strach z širokých lyží, které omezují krok a nutí jezdce chodit v širší stopě, tady není rozhodně na místě. Výborný skluz, držení směru i jednoduchá a přesná manipulace jim naopak není vůbec cizí.

Závěr:

Za vše hovoří dlouhý komentář jednoho z testérů: „Klidně bych si je vzal do Japonska. Klidně bych si je vzal do Švýcarska na přechod, klidně na Haute Route. 96 mm je dostatek na sjezd i v prašanu a zároveň lyže velmi dobře stoupá. Při chůzi mám pocit, že mám pod botou mnohem méně než 96 mm. Kvalitní materiál, který funguje, jak má.“ Jsou to mimořádně širokopásmové a ambiciózní lyže, které možná otevírají nový standard v oblasti skialpové výbavy. V patřičných délkách je vedle těch nejnáročnějších lyžařů ocení i skialpinistky, byť třeba jen s rekreačními ambicemi.

testovaná délka: 178 cm | parametry: 128–96–117, R: 23 m | Hmotnost: 2 560 g (pár)

Diskuze: Scott Proguide 96 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Stöckli Laser MX

Zag Adret 85

Cena: 19450 Kč

Stöckli Edge 88