Skialpy do 88 mm - Dynafit Blacklight 88 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - skialpové lyže - SNOW.cz

Dynafit Blacklight 88 2022/2023

Test lyží Dynafit Blacklight 88 2022/2023
Kategorie: Lyže - skialpinistické | Značka: Dynafit

Popis od tohoto ostříleného výrobce skialpového materiálu tvrdí, že se jedná o nejuniverzálnější lyži v řadě Blacklight. Tedy o lyži, která je vhodná do všech sněhových podmínek a každého terénu. Smělé tvrzení, že? I proto, abychom si toto tvrzení ověřili, jsme ji testovali.

Zjistili jsme, že není vůbec daleko od pravdy. V námi testované délce 172 cm je to opravdu univerzálka v nejširším slova smyslu, kromě těžkých vah a milovníků prašanu po pas uspokojí každého skialpinistu. Příjemných 88 milimetrů je přesně tak akorát, aby nás lyže ještě hodně bavila při chůzi do kopce a zároveň nám nabízí dostatek plochy a opory na to, aby nám chutnala i jízda z kopce. Ale nepředbíhejme.

Čistě skialpové DNA s vychytanou konstrukcí

Dynafit není značka primárně pro freeride a big mountain, i když lyže s rozměry atakujícími 100 milimetrů pod botou v kolekci najdeme. Dokonce mají i v názvu „Free“. Nicméně těžiště Dynafitu leží v oblasti klasického skialpinismu ve všech jeho podobách, od pohodové „buď fit“ túry po večerní sjezdovce až po vysoce výkonnostní a závodní skialpinismus. A přesně tohle široké skialpové DNA v sobě model Blacklight 88 má. Při prvním seznámení máte pocit, že si na nohy berete celkem subtilní touringové žiletky. Ale na ten druhý a třetí…

Za zmínku jistě stojí samotná konstrukce lyže. Vrchní nosná vrstva se skládá ze 100% karbonu. Konstrukční zkratka UD v názvu karbonového úpletu značí speciální jednosměrné uspořádání karbonových vláken. Odlišnost od klasické karbonové konstrukce (dvou- nebo třísměrný úplet) je ve vyšší pevnosti při zachování nízké hmotnosti. Jádro lyže je celé z paulovnie a obaluje ho 3D konstrukce: kombinace ABS bočnic vedených téměř po celé délce lyže a capového obalu. Vše s cílem snížit celkovou hmotnost (hlavně před a za vázáním) při zachování pevnosti a stability. Lyže je celkově velmi pevná v torzi, tak akorát měkká ve flexi a celkově skvěla ovladatelná.

Lyže disponuje rockerem ve špičce i v patě. Velikost, respektive délka rockeru je citlivě nastavena pro každou jednotlivou délku jinak. Asi i díky tomu je délka efektivní hrany pocitově vždy tak akorát. A jako třešničku na dortu můžeme zmínit speciální tovární závodní úpravu skluznice.

Univerzálnost má svoje limity. Nebo ne?

Odpověď na tradiční otázku, kde má univerzálnost své limity a zda jsme schopni je najít a pojmenovat, je v případě modelu Blacklight 88 proklatě těžká. V redakčním testu jsme lyži poctivě zkoušeli v různých podmínkách, stoupali na ní v lese, na pláni, ve strmém svahu i chodili po rovině. Zkoušeli ji testeéři s rozdílnými hmotnostmi. A limitů, které samozřejmě spoludefinuje konkrétní testovaná délka, jsme našli jen velmi málo. Jediný, který lze jasně označit, je při využití lyže těžšími lyžaři.

Komu je lyže určena?

Jinak je pro všechny a skoro pro všechno. Opravdu. Těžší váhy by měly sáhnout po nejdelší variantě 178 cm. V délkách 165 a 172 lyže skutečně poslouží velmi širokému spektru lyžařů. Nejvíce ji ocení ti, kteří chtějí být rychle a s minimem námahy na vrcholu a až potom si užít jízdu dolů. Zcela plnohodnotně poslouží jak kondičním skialpinistům, tak i na náročných akcích expedičního charakteru. Je vyladěná do nejmenších detailů a její chování při jízdě je velmi intuitivní. Kdo se chce přibližovat svým limitům, jak při jízdě, tak při stoupání, s Dynafit Blacklight 88 se nesplete.

Diskuze: Dynafit Blacklight 88 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Armada Locator 96

Cena: 18790 Kč

Dynastar M-Vertical 88

Cena: 17990 Kč