G3 FINDr 86 SWIFT 2022/2023

Test lyží G3 FINDr 86 SWIFT 2022/2023
Kategorie: Lyže - Ski Mountaineering | Značka: G3

G3 je Kanada. Na ježdění po sjezdovce klidně zapomeňte. G3 na ně taky zapomnělo a soustředí se plně jen na ski- a freetouring a freeride. Prostě všemu, kde je povrch měkký, nebo alespoň neupravený. A to jednostranné zaměření a zkušenost z něj plynoucí je znát. I na modelu Findr 86 Swift.

Většina výrobců nabízí dámské, juniorské a dětské lyže. G3 má místo toho prostě Swift. Swift znamená hbitý, čilý. Kdo ví, možná odkazuje i na Gulliverovy cesty Jonathana Swifta, které jsou plné trpaslíků a liliputů – ale to už je asi trochu přehnaný oslí můstek. Lyže označené Swift jsou prostě pro lyžaře menšího vzrůstu a lehčí váhové kategorie. Neliší se barvou, jako je to zvykem třeba u dámských modelů, liší se konstrukcí a celkovým uzpůsobením. Lyže s označením Swift najdeme napříč celou kolekcí G3, nehledě na šířku nebo zaměření. I u těch nejširších freeridovek se myslelo na nás malé a vyhublé, což nese mimořádný benefit ve formě lyže, se kterou se ani ti nejlehčí nemusejí prát.

Findr 86 Swift

Úvod o Swiftu byl důležitý, abychom se na testovaný model v délce 167 cm mohli podívat objektivně. Od počátku je zřejmé, že není v plánu, aby vyhovovaly těžším a agresivnějším jezdcům, zatímco u lehčích a technických tomu má být naopak. Upřímně jsme se na tuto lyži postavili ještě před tím, než jsme si celý koncept prostudovali. Bylo to přesně tak, že lehcí jásali a těžší lyži odmítali. A tak jsme, ještě neovlivněni fakty a marketingem, zjistili, že funguje perfektně. Findr s šířkou 86 mm pod botou je širokopásmovou skialpovkou určenou na celodenní túry, delší vícedenní přechody, ale klidně i k ranním rychlým výšlapům. S 1 230 gramy se řadí stále k těm lehčím v kategorii a v kombinaci s ultralehkým vázáním můžete získat velmi zajímavý set i ke kondičnímu skitouringu.

Lehčí nenarazí na limit

Tvar lyží a jejich dovednosti při sjezdu mimo sjezdovky jim ale rozšiřuje pole působnosti i kousek jinam: Při jízdě působí velmi stabilním a důvěryhodným dojmem, a i přes malou šířku se na nich cítíte bezpečně i v těžším terénu. Navíc v délce 167 cm se projevily jako velmi hravé a obratné při typicky krkonošském „treeskiingu“.

Na tvrdším povrchu už je odlehčená a „down-sized“ konstrukce trochu znát, nicméně lyžařům do nějakých 70 kg lyže vyhovovaly i ve vyšších rychlostech téměř bez limitů. Podle našich odhadů budou velmi dobře fungovat už pro 40kilové. Těžší jezdci, řekněme nad 80 kg, se už museli vědomě trochu krotit. Což samozřejmě ovlivnila i délka.

Při chůzi se chovají ukázkově. I přes výraznější vykrojení a delší taper (čili zúžení ve špičce) se na nich stoupá velmi snadno. Dobře drží směr, jsou vyvážené a obratně se chovají i při otočkách ve strmém terénu. Celkový příjemný pocit podporuje jejich nízká hmotnost. Navíc nabízejí uživatelský bonus: pro G3 typické magnety ve špičce a patě, které drží lyže u sebe bez použití pásků. Velmi praktické.

Pro koho?

G3 osloví všechny, kteří chtějí trochu stylovku, užívají si sjezd až tíhnou maličko k freetouringu. Nedokážu si pomoct, kdykoliv se na lyže podívám, vyvolávají ve mně emoce spojené s pořádnou zimou, hlubokým sněhem, objevováním nových cest a prošlapávání stopy v čerstvém sněhu. I dlouhý taper ve špičce a kratší v patě jsou prvky, které nezapřou zaměření, účel a původ celé značky. I přes svoji šířku a hmotnost bude proto Findr 86 patřit spíše mezi lyže pro objevitele než pro kondiční chrty. V provedení 167 cm jsou dostatečně lehké a obratné, aby se uplatnily i v českých horách. A pozor, může to být velmi dobrá alternativa pro skialpující děti.

Kdo chce honit gramy a kilometry, najde v kategorii do 88 mm spoustu tradičnějších modelů a tvarů. Ale kdo preferuje sjezdové vlastnosti a těší se z toho, když pořádně napadne, je tady správně. A to ať je malý, ten nechť volí měkčí verzi Swift, nebo velký, které sáhne mezi standardní verze.

Diskuze: G3 FINDr 86 SWIFT 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Stöckli Laser MX

Zag Adret 85

Cena: 19450 Kč

Stöckli Edge 88