Skialpy do 88 mm - Atomic Backland 86 SL 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - skialpové lyže - SNOW.cz

Atomic Backland 86 SL 2022/2023

Test lyží Atomic Backland 86 SL 2022/2023
Kategorie: Lyže - skitouringové | Značka: Atomic

Kolekce skialpových atomiků se dělí na čtyři základní řady: UL neboli ultralight, které akcentují výstup, námi testované SL, potom univerzální turistické Backland bez dodatku a širší Freeride s akcentem pro sjezdy v prašanu. Často mají více variant a dámské verze ve výraznějších barvách.

Zkratka SL neznamená slalomka, nýbrž superlight. Neosazený kus váží 1 080 g (v délce 165 cm), konstrukce staví na celodřevěném jádru kombinovaném z topolu a rohovníku (stromu, který se hojně vyskytuje na jihu Evropy a ve Středomoří a který známe třeba z Chorvatska jako svatojánský chléb), výztuhy jsou karbonové a zbytek těla ze skelných laminátů. Samozřejmě sdílí všechny patřičné firemní technologie, jako třeba rozšířenou a odlehčenou špičku (HRZN Tech Tip) či pevnou a odolnou bočnici po celé délce (Dura Cap Sidewall).

A v praxi? Lehká lyže je velmi příjemná na stoupání, v testované délce 172 nebylo co vytknout. Celek samozřejmě ovlivní použité vázání, my jsme měli koncernový Backland Tour, který se svými skoro 400 g k nejlehčím nepatří. Pocit lehkosti nesebral (kdo sledujete gramy, berte klidně Backland Pure), ale zato dodá jistotu pro sjezd a velmi snadno se ovládá.

Po sundání stoupacích pásů a prvním odrazu lyže rychle odhalí své sjezdové spády. Už v nižších rychlostech nabádá k točení a velmi agilní jízdě. Je to lyže velmi živá a neustále připravená měnit směr, což se v proměnném terénu často velmi hodí. Oblouk či spíše sérii oblouků zahajuje „na myšlenku“ a následně vyžaduje aktivitu a nastolení rytmu – raději má ten rychlejší. Překvapila i jistotou v přechodech z prašanu na vyfoukané plotny, kde prokázala i slušný grip.

Jinými slovy, je to velmi lehká a obratná lyže, která majiteli poskytne vysoký komfort pro výstup a následně mimořádně agilní, ale dostatečně stabilní sjezd. Doporučit ji lze na kondiční i náročnou dálkovou turistiku všem, kdo mírně preferují chůzi před sjezdem, a to nejen expertům, ale i lyžařům, již potřebují se sjezdem trochu pomoci.

Diskuze: Atomic Backland 86 SL 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Salomon MTN 86 Carbon

Cena: 15200 Kč

Atomic Redster Q6

Blossom Xplore 87

Cena: 21690 Kč