Skialpy do 88 mm - Armada Locator 88 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - skialpové lyže - SNOW.cz

Armada Locator 88 2022/2023

Test lyží Armada Locator 88 2022/2023
Kategorie: Lyže - skialpinistické | Značka: Armada

Lepší zlatá střední cesta

Značka Armada má kořeny v amerických freeridových a freeskiingových oblastech. Po dvaceti letech existence se její konstrukční filozofie znatelně rozmáchla: na jedné straně vyrábí už i výkonné allmountainy na sjezdovku, na druhé představuje kolekci lyží pro skialp. Pod nohy se nám dostaly dva modely řady Locator, 88 a 96, v tomto textu popíšeme ten užší.

Již dříve Armada prezentovala skialpovou řadu Tracer, loni jsme model Tracer 88 dokonce testovali. Sice lehké, ale poměrně měkké lyže spíš pro začátečníky tvořily odrazový můstek do světa skialpu. Teď už ale přichází kolekce Locator – první skutečně skialpové lyže i pro náročné alpinisty, přesněji řečeno první skialpová kolekce.

Armada Locator 88: technické údaje

Hmotnost lyže při délce 172 mm 1 225 g, krojení 117–88–109 – křivky tedy má na skialpovou lyži poměrně konvenční. Zato rádius 20,5 m je relativně velký a dost možná míří na přímé vedení lyže při chůzi. Nejen na poměry značky jsou to velice lehké lyže, celkově mezi testovanými skialpovými modely podobných šířek se pohybují okolo průměru, významně lehčí jsou spíš lyže zaměřené na chůzi, naopak univerzální lyže jsou podobné či těžší. A víme, co se říká o zlaté střední cestě. Vyráběné délky od 152 do 182 centimetrů pokryjí potřeby většiny uživatelů, jsou odstupňované po 10 cm. V Armada lyžích osvědčené dřevěné jádro z rohovníku (angl. caruba) je v kombinaci s titanalovou výztuhou pod vázáním poměrně tuhé a to má celkově velký vliv na jízdu.

Více důvěry, více stability

Znáte to, když stoupnete poprvé na novou lyži a nemáte v ní úplnou důvěru – jízda je defenzivní a pocity rozporuplné. Locator navodil přesně opačný pocit – s každým větším zatížením fungoval lépe a lépe. Čím více se do ní opřete, tím lépe reaguje. Tento pocit je vyvolán kombinací pevného a stabilního jádra s karbonem, dobře dimenzovaného rockeru i obecně nízké hmotnosti lyží – velice snadno se pak ovládají i při krátkých obloucích v rozličném terénu a mají zcela dostatečný grip na tvrdé podložce. Plnou harmonii projeví po odměku, v měkkém sněhu a prašanu má stále ještě dostatečný vztlak. Tedy má vše, co od skialpové lyže vyžadujeme. Pocit jistoty a bezpečí při rychlejší jízdě na tvrdém podkladu vystupuje vysoko nad očekávání.

Při výstupu drží směr

Pocit z výstupu u skialpové lyže ovlivňuje zdaleka nejen hmotnost. Pro příjemné stoupání – které mimochodem zabírá klidně 90 % času stráveného na túře – je ale důležitá také šířka, délka, a hlavně tvar lyže. Locator nemá natolik výrazný rocker, aby měl vliv na stabilitu lyže při chůzi, a není ani přílišně vykrojený. Díky tomu drží směr a při chůzi nevybočuje, dokud nedáte lyži přesný pokyn.

Umírněný design

A nakonec design. Kolekce Locator má oproti značkovým zvyklostem čistý, jednoduchý design. Jednobarevný a přímý, moderní. Na lyži jsou uvedeny jen základní údaje a konturové obrysy, které podtrhují její štíhlý vzhled. Skialpové lyže jsou určené do opuštěných horských oblastí, kde se čistí lyžařova hlava, a snad i proto zvolila Armada vzhled, který nedráždí a nerozptyluje. V jakékoli situaci zůstat v klidu – to je krédo lyže z hlediska designu i celkového charakteru.

Výhody

+ čistý design + klid v jízdě, držení na tvrdém, dostatečná agilita + nízká hmotnost a dobrý tvar pro klidnou chůzi + šířka 88 mm je v tomto případě pro průměrně těžkého člověka (kromě zvlášť prašanových dní) univerzální pro většinu túr, k dispozici také šířky 96, 104 a 112

Diskuze: Armada Locator 88 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Salomon v bazaru

Mgr.Věra Čtvrtníčková

Cena: 5000 Kč

dámské přezkáče

Cena: 2299 Kč

Běžkové boty SNS

Cena: 1200 Kč

Komerční tipy