Atomic Backland 85 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Atomic Backland 85 2021/2022

Test lyží Atomic Backland 85 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Atomic

Testovaná délka: 172 cm | parametry: 117–85–105,5, R: 17 m | hmotnost páru: 2 480 g (3 274 g vč. vázání)
rocker: Tip rocker

Kolekce Backland odkazuje svým názvem někam dozadu. Do země, která není tolik na očích jako nablýskaná lyžařská střediska, do země, kde se budete prát jen sami se sebou, s počasím a s nedotčenými horami. Skitouringová řada Backland obsahuje kromě několika modelů lyží v šířkách 65–107 mm i touringové vázání a celou kolekci bot. Pojďme se podívat, jak se nám celý set zamlouval v testu.

Lyže Atomic Backland 85
Model lyží Backland 85 už můžeme považovat za stálici kolekce rakouského výrobce Atomic. Ten se řadí mezi klasické skialpové značky, s výrobou (zdaleka nejen skialpových) lyží má zkušeností mnohem více než většina jiných. A to se projevuje i u nových „backlandů“. Backland 85 mají dřevěné jádro, které je vyztuženo karbonovou „kostrou“, procházející celou lyží od špičky až po patu. Klasický camber je doplněn zhruba 15% rockerem ve špičce a technologií HRZN Tech, která se podepisuje na lepší průchodnosti lyží měkkým a hlubokým sněhem. Jedná se o specifickou úpravu zasahující špičku, bočnice i ocas lyže, kterou ostatně najdeme na všech freeridových a některých allmountainových modelech značky a je léty prověřená.

Backlandy váží 1 240 gramů a patří tak k lehčímu průměru kategorie. Na hmotnosti jim přidává jen vázání Atomic Backland Tour, které i s brzdami atakuje hranici 400 gramů, ale odmění se vám vynikajícími sjezdovými vlastnostmi a snadným, návykovým ovládáním. Stejné vázání najdeme i v kolekci sesterského Salomonu, a pokud odhlédneme právě od nepatrně vyšší hmotnosti, řadíme ho v kategorii pinových vázání mezi naše nejoblíbenější.

Vynikající vlastnosti při sjezdu ale ukazují i samotné lyže a je vidět, že zkušenost velkého výrobce se nezapře. Poctivá konstrukce vás podrží i na tvrdším povrchu a 85 mm kupodivu velmi dobře posloužilo i v čerstvém hlubokém sněhu. Testéři Backland 85 označili za jeden z nejlepších kousků v testu právě pro ideální mix vlastností, který z backlandů dělá vyváženou univerzálku v podstatě na jakýkoliv druh skialpování. Skvěle poslouží začátečníkům při fitness procházkách kolem resortu, ale dovedu si je bez limitu představit i ve vysokých horách při několikadenních přechodech.

Boty Atomic Backland Carbon
Pokud to se skitouringem myslíte vážně, doporučuji zkompletovat testované lyže s výbornými botami Backland Carbon. Ty jsem si oblíbil už při prvních krocích, možná dokonce už při obouvání. Jsou velmi lehké, ve velikosti 26 Mondo váží pouhých 1 100 gramů, snadno se nazouvají, tenká botička se po pár krocích skvěle přizpůsobí noze a pohyb komínu v rozsahu 74 stupňů mi dal okamžitě zapomenout na fakt, že jdu na túru v lyžařských botách.

Backland Carbon patří mezi užší a sportovně zaměřené boty. Počítejte s šířkou 98 mm, kterou si můžete nechat v obchodě přizpůsobit na vaši nohu díky technologii tepelného tvarování Memory Fit, a s flexí 110, jež pohodlně stačí pro sportovnější pojetí jízdy. Boty mají velmi návykové ovládání. Nártové přezky nahrazuje BOA systém – pomocí masivního kolečka právě v oblasti nártu dotáhnete boty velmi přesně na nohu, masivní, a tedy snadno ovladatelný i v rukavicích je i systém přepínání režimu chůze a sjezdu. Pro chůzi můžete uvolnit jedním pohybem i jedinou přezku na komínu, naopak booster, podobný těm ze závodních sjezdových bot, je velmi pružný a nemusíte ho extra povolovat.

Pro koho?
Set lyží a bot Backland uspokojí velmi široké spektrum zákazníků. Lyže toho zvládnou mnoho a bez limitů uspokojí i experty. Boty jsou zaměřené spíše na chůzi, kde poskytují maximum rozsahu pohybu, při sjezdu mírně ztrácí spíše měkčím projevem. Jejich nespornou výhodou je ale možnost individuálního přizpůsobení, a tedy velmi dobrého usazení na noze. Pokud o nich budete přemýšlet, volte určitě stejnou velikost, jako má vaše chodidlo. I přes užší a těsnější pocit při prvním obutí sednou po následném tepelném vytvarování skeletu jako od krejčího a nemusíte se bát žádných odřenin a puchýřů. Backland za tým testérů SNOW jednoznačně s palcem nahoru.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Atomic Backland 85 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Scott Proguide 96

Cena: 18150 Kč

Blossom Xplore 87

Cena: 21690 Kč

Rossignol Escaper 87 Nano

Cena: 15990 Kč