Stöckli Edge 88 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Stöckli Edge 88 2021/2022

Test lyží Stöckli Edge 88 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Stöckli

testovaná délka: 174 cm | parametry: 123–88–111, R: 19,6 m | hmotnost: 3 070 g (pár)
rocker: Tip rocker

Skitouringová kolekce švýcarské značky Stöckli není velká. Čítá pouhé dva modely, širší Edge FT určený pro freetouring a užší Edge 88, který je vzhledem ke své šířce 88 mm univerzálem pro každodenní použití v širokém spektru podmínek. Jak se užší model osvědčil v testu a pro koho je určen?

Co prozradil test:
Edge 88 nepatří mezi nejlehčí. V testované kategorii naopak vyhrály pomyslnou cenu těch nejtěžších, navíc v kombinaci s unikátním vázáním Shift, které má vynikající sjezdové vlastnosti, ale při chůzi je jeho vyšší hmotnost také znát. Spořiče gramů už tyto řádky odradily, ale Edge 88 prostě míří trochu jinam a svoje místo mezi touringovými speciály rozhodně mají.

Za jejich vyšší hmotnost může téměř standardní sendvičová konstrukce. Lehké jádro z paulovnie je totiž vyztuženo jednou plnohodnotnou vrstvou titanalu. Nahoru se budete muset smířit s trochu pomalejším tempem, ale dolů budete v porovnání s konkurenty jednoznačně nejrychlejší. Poctivá konstrukce dominuje na tvrdém kopci, ať už se jedná o upravenou večerní sjezdovku, nebo ufoukaný a zmrzlý sníh na hřebenech. Širší špička v kombinaci s výraznějším rockerem ve špičce a mírným rockerem v patě naopak vykazují výborné chování v hlubokém, ale i v rozbitém jarním sněhu. Lyže jsou velmi stabilní a při sjezdu se chovají jako sportovní allmountainy určené na sjezdovku.

Širší špička má při chůzi tendenci trochu „šněrovat“, ale při traverzování se chovají příkladně a můžete se na ně spolehnout i v prudším terénu. Jsou velmi dobře vyvážené, a tedy obratné a snadno ovladatelné při otočkách. Pokud je navíc osadíte lehkým pinovým vázáním, dostanete se na hmotnost, která už může konkurovat i jiným lyžím a v kombinaci s vynikajícími sjezdovými vlastnostmi tak získáváte zajímavý, navíc ve skialpové komunitě neokoukaný univerzál.

Závěr:
Doporučit je můžeme všem, kteří hledají téměř „sjezdovkové“ vlastnosti i na úkor mírně vyšší hmotnosti. Kdo je chrt a chystá se na rychlé odpolední či večerní kondiční výpady, měl by se poohlédnout jinde. Ale pokud hledáte kvalitní allmountain, který lze bez limitů použít na sjezdové lyžování ve středisku a zároveň si kdykoliv odskočit na celodenní túru s náročnými sjezdy, dál hledat nemusíte.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Stöckli Edge 88 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Scott Proguide 96

Cena: 18150 Kč

Blossom Xplore 87

Cena: 21690 Kč

Rossignol Escaper 87 Nano

Cena: 15990 Kč