Zag Ubac 95 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Zag Ubac 95 2021/2022

Test lyží Zag Ubac 95 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Zag

testovaná délka: 178 cm | parametry: 129,5–95,5–116, R: 18,5 m | hmotnost: 2 720 g (pár)
rocker: Tip and tail rocker

Lyže francouzského výrobce Zag jsme testovali ve dvou variantách šířky. Zatímco užší Ubac 89 se ukázaly jako výborné univerzálky i na tvrdším a upraveném podkladu, širší verze s 95 mm jednoznačně aspiruje do vyšších hor a na obtížnější sjezdy nejen v hlubokém sněhu.

Co prozradil test:
Ubac 95 mají dřevěné jádro z paulovnie vyztužené několika vrstvami karbonových a skelných vláken. Zajímavý je také nový materiál Phenol, který lyže vyztužuje podélně a je zde použit namísto titanalu, jenž by přidal zbytečné gramy navíc. Konstrukce je středně tuhá, výrobce ji hodnotí na pětibodové stupnici číslovkou 3. Lyže disponují výraznějším rockerem ve špičce a poměrně delším rockerem i v patě, což je předurčuje spíše do měkčích podmínek. V kombinaci se středně vysokým camberem a velmi tuhou torzí však zvládají hravě i ty tvrdší.

Při jízdě se projevují spíše jako tužší, nejen v torzi, ale i ve flexi. Vyžadují spíše zkušeného jezdce, protože nejsou vždy zcela agilní a v těžších sjezdech je potřeba jim vládnout pevnou rukou. Odmění se však nevídanou stabilitou ve všech podmínkách a naprostou spolehlivostí. A navíc se jim líbí i ve vyšších rychlostech, což je u skialpových speciálek spíš výjimečné.

Při chůzi působí pocitově jako trochu těžší, než ve skutečnosti jsou. Při délce 178 cm mají pouhých 1 360 gramů, což je objektivně řadí v kategorie spíše mezi lehčí kousky. Směr drží ukázkově, nikam nezatáčí a díky modernímu „šejpu“ velmi dobře drží i při traverzování na strmějším a zmrzlém povrchu.Závěr:
Jednoznačně pro experty a vyspělé jezdce, kteří chtějí výjimečné lyže, nejen co se týče designu, ale i vlastností. U konkurence určitě najdete modely, které budou lepší pro chůzi do kopce, budou působit méně robustně a pocitově lehce. Ale při cestě dolů, a podotýkám že na každém povrchu, budete jen těžko hledat odpovídajícího soupeře. Tyhle lyže jsou sen každého sjezdaře, který není kovaným skialpinistou a přechod na typické touringové lyže je pro něj šokem. Ale také snem horských vůdců, protože na nich můžete opravdu kamkoliv, a přitom neponesete žádná kila navíc.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Zag Ubac 95 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Scott Proguide 96

Cena: 18150 Kč

Blossom Xplore 87

Cena: 21690 Kč

Rossignol Escaper 87 Nano

Cena: 15990 Kč