Zag Ubac 89 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Zag Ubac 89 2021/2022

Test lyží Zag Ubac 89 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Zag

testovaná délka: 176 cm | parametry: 123–89–108, R: 20 m | hmotnost: 2 540 g (pár)
rocker: Tip and tail rocker

Zag patří v našich končinách mezi méně známé značky, ale rozhodně je to škoda. Francouzský výrobce se zabývá pouze lyžemi určenými pro freeriding a skitouring a ve své domovině patří mezi respektované a vyhledávané značky. Nám se do testu dostaly hned dva modely ze skitouringové kolekce Ubac, širší 95 a užší 89. A my byli upřímně překvapeni a nadšeni.

Co prozradil test:
Ubac 89 mají kombinované dřevěné jádro z paulovnie a topolu. To je vyztuženo kombinací skelných a karbonových vláken, pod vázáním pak najdeme lehkou, ale tvrdou destičku z fenolického plastu, které by měla zabránit případnému vytržení vázání. S hmotností 1 270 gramů v testované délce 176 cm patří mezi lehčí v kategorii (ve standardních 171 cm je to ještě o 100 gramů méně!) a poskytuje tak i prostor pro použití těžšího vázání zaměřeného více na sjezd. A to se vyplatí. Ubac 89 jsou sice zcela příkladné při chůzi do kopce, nikam neuhýbají, snadno drží směr a při otočkách nás limitovala pouze jejich délka, ale to, na co se celou cestu nahoru těšíte, je sjezd. Tam totiž tyto lyže dominují, a pokud bychom měli hodnotit, které z testovaných lyží nám nejvíce připomněly sjezdové lyže, na které jsme zvyklí, vyhrají to právě Ubac 89.

Jsou poměrně tuhé ve flexi, to je první, co vás při jízdě zaujme. Při testování na sjezdovce mě rozhodně více limitovaly měkké skialpové boty než lehké lyže. Držely skvěle na velmi tvrdém povrchu a jejich ABS bočnice v kombinaci s capovou konstrukcí v přední a zadní části lyže výborně přenáší a rozkládají tlak na hrany. Stejně jako flexi jsme si pochvalovali i torzní tuhost a větší poloměr, který nahrává rychlejší jízdě a delším obloukům. Oboje zvládají Ubac 89 na výbornou. Jejich limitem je naopak velmi měkký terén a hluboký sníh. Na to jsou právě příliš tuhé a hůře manévrovatelné.Závěr:
Láska na první pohled. Pro dobré jezdce, kteří zvládnou a ocení tužší lyže, budou se pohybovat ve vyšších rychlostech a na tvrdším povrchu. V kratší délce 171 cm budou lyže určitě lépe manévrovatelné, ale určitě ne měkčí, spíše naopak. Jsou tedy určeny jako ideální univerzálky na vše, pokud mají ovšem dobrého řidiče. Ten na nich odchodí jednodenní túry, vícedenní přechody, sjede strmé kuloáry a pak si je v klidu vezme na sjezdovku.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Zag Ubac 89 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Atomic Backland 85

Cena: 12799 Kč

Atomic Backland 95

Cena: 15499 Kč

Dynastar E Lite 9