Salomon MTN Explore 88 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Salomon MTN Explore 88 2021/2022

Test lyží Salomon MTN Explore 88 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Salomon

testovaná délka: 169 cm | parametry: 123–88–109, R: 18 m | hmotnost: 2 550 g (pár)
rocker: Tip rocker

Kolekce MTN francouzské značky Salomon patří mezi klasiku. Na trhu je už několik let a ve třech šířkách 79, 88 a 95 mm spolu s dámskými verzemi uspokojí všechny, kteří to se skitouringem myslí vážně.

Co prozradil test:
Řada MTN je zaměřena na skitouring. Lehké lyže vynikají při stoupání, poskytují dostatek stability při sjezdech, ale pro náročnější freeriding se musí zákazníci Salomonu poohlédnout v řadě QST, která je na úkor vyšší hmotnosti zaměřena především na sjezd v těžších podmínkách.

Model MTN 88 Explore má standardně lehké dřevěné jádro, které je vyztuženo kombinací karbonu a lněných vláken. Osvědčenou technologii najdeme u Salomonu pod označením C/FX. Lyže mají mírný, zhruba 18% rocker ve špičce, jinak disponují klasickou camberovou konstrukcí, která je v oblasti pod vázáním vyztužena ještě titanalem. Nebezpečí vytržení vázání tedy nehrozí a na tvrdém povrchu přítomnost titanalu jednoznačně oceníte, ale hlavně pocítíte.

Mají velmi dobrý shape, který si skvěle poradí s hlubokým sněhem i v případě, že sedláte kratší délku. Na tvrdším povrchu dobře drží na hraně, celkově však patří mezi lehčí lyže v kategorii a je třeba se smířit s faktem, že na vysoké rychlosti to tentokrát úplně nebude. Ale máme na nohách skialpové lyže, nikoliv obřačky. Nižší hmotnost pod hranicí 1 300 gramů oceníte při výstupech, kde navíc lyže výborně drží směr a díky malému vykrojení se dobře chovají i při náročnějších traverzech na tvrdém povrchu.

Závěr:
Velmi dobrá univerzálka, která sedne téměř každému a ničím vás nepřekvapí. Respektive ničím nepříjemným. Okamžitě si na ni zvyknou začátečníci i experti a kromě rychlých odpoledních výpadů kolem lyžařského střediska jsou vhodné i na náročnější vícedenní přechody. Pokud upřednostňujete zejména rychlost a stoupání, volte užší a lehčí MTN 79 Summit, pokud se chystáte do prašanu, měli byste uvažovat o širších MTN 95 Explore. „Osmdesátosmičky“ jsou ale tím pravým vyváženým univerzálem přesně mezi.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Salomon MTN Explore 88 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Scott Proguide 96

Cena: 18150 Kč

Blossom Xplore 87

Cena: 21690 Kč

Rossignol Escaper 87 Nano

Cena: 15990 Kč