testovaná délka: 170 cm | parametry: 119–90–107, R: 18,5 m | hmotnost
páru: 2 860 g @ 170 cm
rocker:
Historie švýcarské značky Movement sahá až do roku 1980. Továrna začínala původně s výrobou snowboardů pod značkou Wild Duck, v roce 1990 pak přidala lyže a o deset let později se zrodila značka Movement, která dnes patří mezi respektované výrobce lyží určených zejména pro skitouring a freeride. Pojďme se zblízka podívat na freeridovou řadu Go, kterou jsme letos mohli řádně otestovat.
Kolekce lyží nazvaných Go má hned několik zástupců. V šířkách pod 100 mm si lze vybrat mezi užšími Go 90 Ti a širšími Go 98 Ti. Obě varianty jsou k dispozici navíc v dámské verzi, která se liší mírně posunutým montážním bodem, ale také slabší vrstvou sklolaminátu, jenž lyže vyztužuje. Dámské verze jsou tak měkčí, agilnější a vzhledem k posunutému těžišti i snadněji zahajují oblouky.
Dalšími zástupci v kategorii nad sto milimetrů pod botou už jsou pořádné freeridovky Go 106 Ti, Go 109 Ti a nejširší prašanové zbraně Go 115 Ti s úctyhodnými 115 mm na středu. Dámské verze zde budete hledat marně, ale drobné rozdíly mezi jednotlivými šířkami najdeme, a to zejména v konstrukci. Všechny lyže Go mají sendvičovou konstrukci se dvěma vrstvami titanalu a standardní vyztužení skelnými vlákny. Zatímco u modelů Go 90, 98 a 106 je použito lehké dřevo z karuby (česky též rohovník obecný), u širších verzí Go 109 a 115 už najdeme standardní topol.
Celá řada Go je koncipována pro velmi univerzální použití. Hmotností směle konkuruje širším skitouringovým speciálkám, vlastnostmi zase allmountainům určeným na sjezdovku. My jsme podrobně otestovali nejužší modely Go 98 a Go 90, které mají největší ambici sloužit jak skialpinistům, tak sjezdařům.
Movement Go 90 Ti a 98 Ti
Oba nejužší modely Go se pohybují někde na pomezí allmountainu, freeridu
a skitouringu. Mají velmi lehké jádro z karuby a v konstrukci najdeme
i dvě titanalové výztuhy, nikoliv však po celé délce, což lyže
v konkurenci typických sjezdovkových allmountainů mírně limituje. Ale
nepředbíhejme.
Lyže mají standardní camberovou konstrukci doplněnou lehkým rockerem ve špičce i v patě. Jsou tedy velmi ochotné k zahájení oblouku i k jeho ukončení. Se svým majitelem se rozhodně nepřou a poslouchají na slovo. Nejlépe budou vyhovovat spíše pomalejším rekreačním jezdcům, kteří očekávají stoprocentní agilitu v kombinaci s velkou stabilitou a průchodností jakýmkoliv terénem.
Nejlépe si vedou v pomalejším tempu, vyhovují jim střední poloměry oblouků a na měkkém podkladu se na ně lze bez výjimky spolehnout. Na tvrdší sjezdovce už díky svému měkkému naladění ztrácí, neklidně reagují i na vyšší tempo nebo snahu o kratší oblouky.
Pro koho?
Movement Go jsou v obou variantách šířek výborné lyže, pokud se je
rozhodnete použít pro skitouring. V porovnání s typickými allmountainy
standardních sjezdových značek však pokulhávají zejména v ovladatelnosti
a velmi měkké podélné flexi. Vzhledem k solidně nízké hmotnosti je
můžeme doporučit spíše mimo sjezdové tratě a v kombinaci s lehkým
touringovým vázáním.
