Elan Ripstick Tour 88 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Elan Ripstick Tour 88 2021/2022

Test lyží Elan Ripstick Tour 88 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Elan

testovaná délka: 177 cm | parametry: 127–88–106, R: 15,6 m | hmotnost páru: 2 660 g @ 177 cm (3 270 g vč. vázání)
rocker: Amphibio rocker

Slovinská firma Elan se skialpu věnuje již dlouhá léta a vždy mířila vysoko – na jejích lyžích například podnikl Davo Karničar v roce 2000 historicky první sjezd z Everestu. Od té doby se nabídka materiálu na skitouring vyvíjí společně s tím, jak se vyvíjí poptávka po něm. K primárně chodicí řadě Ibex představil pro letošek Elan i zcela novou sérii lyží Ripstick Tour pro chůzi, ale i náročnější sjezd.

Z osvědčených firemních technologií si Ripstick Tour vzaly například dřevěné jádro nebo slavné Amphibio, asymetrický rocker, který zohledňuje jiné nároky lyžaře na vnitřní a vnější hranu. Zcela nejviditelnější technologií je ale tzv. Carbon Bridge Technology, což v praxi znamená, že mezi jádrem a horními vrstvami „sendviče“ je integrovaná výztuha kruhového průřezu z karbonu, tyčka, jejímž účelem je absorbovat vibrace, potažmo zvýšit stabilitu.

Co prozradil test
Nutno dodat, že vzhled lyže vypadá díky výztuze unikátně, líbil se nám ale i celkový design stavějící na utlumených barvách rozsvícených reflexními detaily, nápisy a bočnicemi. Celé estetické dílko pak završilo minimalisticky čisté a barevně sladěné lehoučké pinové vázání C-Raider12 (původně z dílny ATK).

Chůze spíš než běh
Při prvních krocích se ihned dostavuje pocit překvapivé lehkosti. Možná to je optickým rozporem mezi (velikou) šířkou lyže a pocitovou (nízkou) hmotností lyže při zvedání nohy. Ostatně i 305g vázání přispěje k tomu, že lyže klade při kroku nepatrný odpor. Změřili jsme, že plocha lyže – kterou určuje nejen šířka středu, ale i další průběh jejího tvaru – je v  rámci kategorie největší. Od modelu Elan Ripstick Tour 88 tedy můžete očekávat největší výtlak mezi podobnými lyžemi. Hmotnost lyže se pohybuje někde kolem průměru kategorie.

Přestože se lyže nikterak speciálně široká se nezdá, při delší chůzi již lze její šířku pocítit – špičku lyže je totiž potřeba spíše koncentrovaně klást do stopy před sebe, než ji nějak prostě a ledabyle šoupat. Možná jde jenom o zvyk, našli se i testéři, kteří si pochvalovali, že lyže při chůzi dobře vede.

Univerzální a jistý sjezd
Relativizovanou chůzi ale zatlačí do pozadí velmi slušné sjezdové vlastnosti. U některých testérů evokovaly dokonce jízdu na sjezdové lyži s pinovým vázáním a žádného při sjezdu nezklamaly. Testovali jsme je jak v měkkém jarním sněhu, tak na upravené sjezdovce – zejména v měkkém excelují. Dovedou jet poměrně rychle a sportovně, ne však tak jako lyže ze sjezdové řady, rychlost ale nevyžadují k tomu, aby se daly ovládat. Na upravené sjezdovce jsou velmi obratné, i díky kratší kontaktní hraně. Při zaříznuté hraně se jim v oblouku nelze plně oddat a vyžadují připravenost, zato krátké smýkané oblouky, které uplatníme třeba v prudších pasážích, jim jdou výtečně.

Pro koho a kam?
V mnoha ohledech by se podle svých vlastností daly lyže Elan Ripstick Tour 88 zařadit do zlatého středu: co do typů oblouků, agility nebo sportovnosti. Nepotřebují experta, aby ze sebe vydaly to nejlepší, osloví velmi široké spektrum lyžařů až po mírně pokročilé či začínající skialpinisty. Vyjma závodní tratě se uplatní takřka na všechny představitelné skialpové alternativy. Nejlépe se osvědčily v měkčích podmínkách, a to jak při chůzi, tak při sjezdech.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Elan Ripstick Tour 88 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Atomic Backland 85

Cena: 12799 Kč

Atomic Backland 95

Cena: 15499 Kč

Dynastar E Lite 9