Dynastar M-Vertical 88 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz

Dynastar M-Vertical 88 2021/2022

Test lyží Dynastar M-Vertical 88 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Dynastar

testovaná délka: 172 cm | parametry: 120–88–110, R: 20 m | hmotnost: 2 300 g (pár)
rocker: Tip rocker

Letos jsme mohli porovnat dva rozdílné přístupy ke skitouringovým lyžím u stejného výrobce. Zatímco výše najdete recenzi na lyže M-Tour 87 CA, pustíme se tentokrát do modelu M-Vertical 88, jenž jde v porovnání s M-Tour více tradiční cestou a je určen pro skialpinisty, kteří ocení zejména nízkou hmotnost a velmi předvídatelné chování.

Co prozradil test:
Jsou lehké. Velmi lehké. Nejen na papíře, ale i na nohou. I s rentalovým modelem vázání, který není z nejlehčích, byly při výstupu zcela návykové. Pochválit musím i jejich snadnou ovladatelnost a skvělé vyvážení, které se projevilo zejména při otočkách, ale i při kličkování v lese, kde je třeba často měnit směr výstupu. Mají standardní tvar, žádné výrazné vykrojení, a tedy i celkově větší plochu. Při chůzi tedy příkladně drží směr, nikam neuhýbají ani ve směru přímo, ani při náročnějších traverzech, kde i přes odlehčenou konstrukci solidně a spolehlivě drží na hraně.

Právě jejich konstrukce je velmi zajímavá. Na výsledné hmotnosti pod hranicí 1 200 gramů v testované délce 172 cm se kromě lehkého jádra z paulovnie podepisuje i netradiční materiál. Sendvičová konstrukce s plnohodnotnými bočnicemi je vyztužena čedičovými vlákny, která mají vlastnosti nepodobné sklolaminátu, nicméně s úsporou 25 % hmotnosti.

Nízká hmotnost se kupodivu nijak zásadně nepodepsala na sjezdových vlastnostech „verticalů“. Na měkkém sněhu se chovají předvídatelně, na tvrdším podkladu spolehlivě drží v pomalejších rychlostech, při zvýšení tempa už začínají být ale neklidné. Jsou velmi měkké podélně, takže se snadno ovládají a v čerstvém sněhu, nebo obecně na měkčím, jsou tak výtečné.Závěr:
Doporučit je můžeme všem, kdo hledají vyváženou univerzálku s nízkou hmotností, která jim umožní snadné a rychlé stoupání v kombinaci s méně náročnými sjezdy. Zvládnou samozřejmě i těžší sjezdy, ale pouze pod vedením zkušeného jezdce či experta, a navíc v klidnějším tempu. Nízká hmotnost nakonec vždy narazí na svoje limity při sjezdu. Nejlépe je využijete na jednodenní výkonnostní túry, ale zkušený expert si je vzhledem k nízké hmotnosti vezme i na vícedenní přechod ve vyšších horách.


Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Dynastar M-Vertical 88 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Dynafit Blacklight 88

Cena: 18200 Kč

Nordica Belle SL

Zag Adret 85

Cena: 19450 Kč

Atomic Backland 86 SL

Cena: 15499 Kč