Skitrab Magico 2 2021/2022

Test lyží Skitrab Magico 2 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Skitrab

testovaná délka: 178 cm | parametry: 118–85–105, R: 23,1 m | hmotnost páru: 2 200 g (2 800 g vč. vázání)
rocker: Tip rocker

Ski Trab rozhodně neodkazuje na trabanty. Naopak. Italská značka patří mezi největší legendy skitouringu i závodního skialpinismu a jejich výrobky lze spíše připodobnit k mercedesu. Nebo také k mnohem nezávislejším a futuristickým značkám, protože ať si na nohy vezmete od Ski Trab cokoliv, je to vždy ojedinělé a něčím výjimečné. Stejně jako to bylo v případě námi testovaných univerzálek Magico 2 s originálním vázáním Titan Vario 2.

Ski Trab Magico 2
Magico 2 se pyšní konstrukcí ze 14 vrstev materiálu. Základem je dřevěné jádro kombinované s aramidovými vlákny a obalené vrstvami karbonu. Výsledkem je vysoká torzní tuhost, kterou jsme ocenili na tvrdším a upraveném povrchu, a zároveň měkčí naladění ve flexi, jež využijete spíše v hlubším sněhu.

Lyže jsou velmi lehké, a to nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. V testované délce 178 cm mají pouhých 1 100 gramů, v kombinaci s vázáním Vario 2 se včetně brzd dostanete na výsledných 1 400 gramů na každé noze. Chůze na nich je tedy potěšením. Kromě vynikající výsledné hmotnosti velmi dobře drží směr a malé vykrojení se pozitivně promítá i v plnohodnotném kontaktu hrany na strmějších traverzech. Unikátní je i uchycení pásů do zářezu na patě, který mimo jiné ovlivňuje flexi a torzní tuhost paty a pozitivně se podílí na snadnějším ukončení oblouků.

Ski Trab Vario 2
Vázání Vario 2 je unikátní. Jeho ovládání vyžaduje chvíli cviku, ale jeho používání se časem stane návykovým a jen těžko se budete vracet ke klasice. Vario 2 je na první pohled odlišné. Špička vyrobená z titanu funguje jako pružina, při jejímž stlačení se od sebe oddálí čelisti s piny a při jejím puštění zapadnou do bot. Žádné cvaknutí, žádné otevírání, zavírání a přepínání poloh. Díky principu pružného titanového drátu je tak docíleno skvělé elasticity vázání nejen při sjezdu, ale i při výstupech. Při těžkých a kritických traverzech, kde by hrozilo nebezpečí laviny, umožňuje vázání chůzi v nearetovaném módu. To znamená, že si zachovává svoji bezpečnostní funkci vypnutí, ale zároveň je dostatečně pevné a tuhé, aby udrželo botu i při traverzu na tvrdším povrchu. To je možné díky unikátní konstrukci, kde obě čelisti s piny pracují nezávisle a dokážou tak elasticky kopírovat pohyb a mírné vychýlení boty jak při chůzi, tak opět i při sjezdu. Systém špičky navíc poskytuje další zásadní výhodu: V náročném terénu si můžete lyže obout přímo z ruky, aniž by lyže ležely na sněhu. Nemusíte do vázání našlapovat, pouze rukou podržíte pružinu, nasunete botu a pružinu pustíte. Jednoduché, vtipné a po troše tréninku dokonce i intuitivní.

Více než za zmínku ovšem stojí i pata vázání. Ta se vyrábí ve třech verzích rozsahu DIN (5–7, 7–9, 9–11) a poskytuje až 43° boční elasticity, než uvolní botu. Zároveň je umístěna na kluzné podložce, díky které vázání skvěle kopíruje průhyb lyží při zatížení a svým projevem se tak přibližuje ke standardním sjezdovým vázáním. Zajímavá je také aretace brzdy překlopením masivního plastového segmentu, který se snadno ovládá v rukavicích, ale hlavně zabraňuje nechtěnému nastoupení do vázání s aretovanou brzdou.

Pro koho?
Magico 2 jsou výborné univerzálky, které ocení zejména pokročilí skialpinisté a experti, kteří preferují nízkou hmotnost a hledají obratné lyže pro jednodenní túry i vícedenní náročné přechody. Lyže jsou velmi spolehlivé, snadno ovladatelné, jejich nízká hmotnost je však vykoupena trochu měkčí podélnou flexí, na kterou je třeba si trochu zvyknout. Celkově však perfektní univerzálky, které toho umí mnohem víc, než tato recenze pojme.Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Skitrab Magico 2 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Armada Locator 88

Cena: 17390 Kč

Atomic Backland 85

Cena: 12799 Kč

Blizzard Zero G 084 Approach

Cena: 12499 Kč