Fischer Transalp 86 Carbon 2021/2022 - Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest - SNOW.cz
Domů Testy Test skialpových lyží 2021-22 - SNOWtest Fischer Transalp 86 Carbon 2021

Fischer Transalp 86 Carbon 2021/2022

Test lyží Fischer Transalp 86 Carbon 2021/2022
Kategorie: Lyže - skialpové | Značka: Fischer

testovaná délka: 169 cm | parametry: 121–85–105, R: 17 m | hmotnost páru: 2 200 g @ 169 cm (2 420 g vč. vázání)
rocker: Tip rocker

Kolekce skialpového vybavení Transalp není na trhu žádným nováčkem. Fischer pokrývá celé spektrum vybavení pro skitouring a pod názvem Transalp najdeme kromě lyží nově i boty a pásy.

Řada lyží Transalp obsahuje hned osm modelů, některé navíc v dámské verzi a designu. Nejužší v kolekci jsou s pouhými 65 mm závodní RC Carbon, nejširší naopak freetouringové Hannibal 106 Carbon. My jsme letos dostali na testování dva modely, které se nachází přesně na pomezí tohoto šířkového rozpětí a měly by oslovit širší spektrum zákazníků od expertů až po mírně pokročilé skialpinisty: v tomto textu se podíváme na model Transalp 86 Carbon.

Jaké jsou?
U širšího modelu s 86 mm na středu zaujme na první pohled hned několik věcí. Třeba nabízené délky. Tyhle „transalpy“ si můžete vybrat v šesti různých délkách od 148 do 183 cm, v dámské verzi nabídku uzavírá solidní délka 176 cm. Už z toho je vidět, že tady se myslelo opravdu na každého. A tomu odpovídá i konstrukce a výkon lyží.

Transalp 86 Carbon mají lehké dřevěné jádro z paulovnie vyztužené karbonovými vlákny a titanalem umístěným v oblasti pod vázáním. Ten standardně zabraňuje vytržení vázání z lyží, ale také dává lyžím stabilitu a grip na tvrdém povrchu. Což u lyží, které v testované délce 169 cm váží pouhých 1 100 gramů a v nejkratší verzi 148 cm dokonce neuvěřitelných 900 gramů, rozhodně není k zahození.

Právě nízká hmotnost je to, co na ní oceníte hned při prvních krocích. Ale také její tvar. Transalp 86 Carbon působí při chůzi velmi lehce, navíc v kombinaci s ultralehkým vázáním Fischer Tour Race Lite. Výborně drží směr, ale hlavně působí mnohem užším dojmem. Naši testeři o ní psali „nesnesitelná lehkost bytí“ a neměli na mysli pouze hmotnost, ale právě celkovou manévrovatelnost lyží, obratnost a výborné vyvážení při otočkách.

Z kopce jsou „osmdesátšestky“ překvapivě dobré. Píšu záměrně překvapivě, protože od lyží, které byly při výstupech pocitově tak lehké, jsem žádný extra výkon směrem dolů nečekal. Opak byl ale pravdou. Mají lehký rocker ve špičce, který pomáhá zahájit oblouky na tvrdším povrchu a výrazně ulehčuje průchodnost měkkým sněhem nebo rozbitým terénem. Lyže se chovaly velmi poslušně a s předpokládanou odezvou jak na tvrdém kopci, kde solidně drží na hraně, tak v čerstvém hlubokém sněhu, kde překvapily svým celkovým výtlakem i v testované délce 169 cm.

Pro koho?
To je otázka. Umí toho totiž tolik, že je lze doporučit úplně všem. V každém případě se jedná o výbornou univerzálku na jednodenní výlety, ale i vícedenní přechody ve vysokých horách – právě na podobné akce bude asi Transalp 86 Carbon favoritem nabídky značky Fischer, svou konfigurací míří především na pokročilé skialpinisty a experty, kteří ocení právě nízkou hmotnost a velmi dobré sjezdové vlastnosti i v těžším terénu. Je to lyže, na kterou se lze spolehnout, pokud si k ní při sjezdech vybudujete důvěru, což mi chvilku vzhledem k extra nízké hmotnosti trvalo. Přesah má ale všemi směry, vedle třeba fitness touringu i k amatérským skialpovým závodům.Pro koho a do jakých podmínek je testovaná skialpová lyže určena


Diskuze: Fischer Transalp 86 Carbon 2021/2022

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Atomic Backland 85

Cena: 12799 Kč

Atomic Backland 95

Cena: 15499 Kč

Dynastar E Lite 9