Sjezdové lyžování - články (strana: 3)
Paralelně znovu a lépe!
26. a 27. 11. se do Světového poháru opět vrátí paralelní slalom. Po loňské „paralelní“ sezoně plné stížností od závodníků i překvapivých výsledků má letos nový formát i pravidla.
Zdravé cvičení pro lyžaře (6): Umíte dýchat? III.
Tentokrát si ukážeme relativně málo známé cvičení, kde spojíme brániční dýchání s různými pozicemi těla s cílem uvolnit ztuhlé svaly.
Regenerace po lyžování – co by doporučil fyzioterapeut
Sjezdové lyžování pro některé neodmyslitelně patří k zimní sezóně. Není divu, hory, slunce, prašan a široké sjezdovky přímo vybízí k projížďce. I přesto, že možná nepatříte k profesionálním lyžařům, je i pro vás velmi důležitá regenerace po celodenním lyžování. Sjezdové lyžování je velmi náročný sport, při kterém se zapojují svaly prakticky celého ...
Kniha Naše hory, lyže, sníh
Lyžování je tu s námi mnohem déle, ale z hlediska jeho obecné obliby coby veřejné sportovní aktivity můžeme zrovna teď hovořit o století jeho existence. Právě od začátku 20. století začalo stoupat na žebříčku obliby vzhůru, aby se brzy stalo jedním z nejoblíbenějších národních sportů. Celou tuto krásnou éru mapuje nová publikace Naše hory, lyže, sn...
Zdravé cvičení pro lyžaře (5): Umíte dýchat? II.
V počátcích nácviku správného bráničního dýchání je potřeba mít asistenci, třeba někoho z rodiny a podobně. Dotek a tlak druhé osoby totiž podstatně ovlivní naše vnímání toho, co se děje a umožní mnohem lehčí pochopení a osvojení správného dýchání.
Zdravé cvičení pro lyžaře (4): Umíte dýchat? I.
V předchozích dílech jsme si trochu rozcvičili kyčle. Teď se ale vrátím k často opomíjenému dýchání, které je základem veškerého pohybu a života vůbec.
Zdravé cvičení pro lyžaře (3): rotace kyčlí
Tímto dílem seriálu zdravého cvičení pro lyžaře završíme trilogii o kyčlích a ukážeme si další dva cviky pro jejich procvičení. První bude takový univerzální pro každého, něco jako rozcvička, a druhý pro ty náročnější a sportovně založené čtenáře.
Zdravé cvičení pro lyžaře (2): lyžařská holubička
Tento měsíc se zaměříme obecně na rozpohybování kyčlí, které u velké části rekreačních lyžařů dostatečně neplní svoje fyziologicky přirozené úkoly a navíc si to ne každý z nich uvědomuje, „vždyť to nějak funguje“.
Zdravé cvičení pro lyžaře (1): Rozhýbejte kyčle!
Novou lyžařskou sezónu jsem původně chtěl začít motivačním psaním, abyste měli opravdu chuť si zacvičit. Ale proč to komplikovat, vždyť takto do čtenářů „šiju“ celý rok. Radši si pojďme rovnou a zlehka zacvičit!
Unie horských povolání ČR chce zvýšit bezpečnost na horách
Organizace sdružující jednotlivé horské profese založily Unii horských povolání, která má za cíl zvýšení bezpečnosti na českých horách a zlepšení kvality služeb v oblasti horského cestovního ruchu.
Mezi ušima #14: Sebesabotáž
Tendence budovat si sebeomezující koncepty jsou tak běžné, že si většinou ani neuvědomujeme, že se jich dopouštíme. Proces může začít zdánlivě nevinně tím, že si zvykneme ztotožňovat se se svým výkonem.
Mezi ušima #13: Touha po zlepšení
Z jakéhokoliv popudu lyžují – pro radost, zdraví, kvůli rodině či přátelům – většina lyžařů bývá zklamána, pokud se po týdnu na svahu jejich ježdění zřetelně nelepší. Jejich ambice lyžovat rychleji, technicky líp a s větší mírou kontroly na náročnějších svazích je přirozená stejně, jako bývá obvyklá.
Mezi ušima #12: Podoby vědomého strachu
Je zřejmé, že lidské tělo, pohybuje-li se příliš rychle za hranicí vlastní kontroly nad svou koordinací, bude náchylné k poranění.
Blog Mezi ušima #11: Iluze a realita
Všichni jsme nejednou viděli někoho, kdo sjížděl svah, aniž by měl své lyžování pod kontrolou. V očích zběsilý výraz, obličej i tělo ztuhlé, obvykle jel šusem bez nějaké snahy regulovat svou nezvládanou rychlost zatáčením. Většinu času byl nejspíš zcela z rovnováhy, jako kdyby měl každým okamžikem upadnout. Sjížděním nadměrnou rychlostí, v níž nemá...
Blog Mezi ušima #10: Vliv strachu na lyžování
Tělo a mysl nejsou dva rozdílné a nezávisle pracující systémy; jeden ovlivňuje druhý. Vědomý strach se rodí v hlavě, nicméně je okamžitě přenášen do těla a přebírá vládu nad tělesnými procesy a úkony.
Filmový klub (2): historické okénko
Lyžování je pro filmaře těžkým oříškem - ovládat kameru tak, aby zachytila rychlý pohyb na zářivě bílém povrchu vyžaduje mnoho dovedností. I přesto (nebo možná právě proto, že je to taková výzva) vznikalo v minulém století mnoho lyžařských filmů. Od průkopnického Bílého ráje přes filmy obdivovaného Warrena Millera a spin-offy až po trapně povrchní ...
Buď fit (bonus): chirurgie na doma
Pro ty, co zvládli dočíst můj seriál „Buď fit“ až do konce, mám tu menší bonus, který zejména snaživějším čtenářům může výrazně zrychlit a zjednodušit některé úkony v našem přetíženém zdravotnictví. Prostě, co si dnes člověk sám nenastuduje a neudělá, to za něj nikdo nezařídí...
Buď fit (13. díl): svaly a jejich uvolnění a posílení - rekapitulace (2)
Letošní sérii článků o lidském těle zakončíme rekapitulací posledních 5 dílů, které pojednávají o jádru těla (core) a o hrudní a krční páteři.
Buď fit (12. díl): svaly a jejich uvolnění a posílení - rekapitulace (1)
V letošním seriálu jsme si přiblížili, jak se chovají svaly. Probrali jsme jejich obecné i specifické úkoly spolu s konkrétními cviky pro jejich uvolnění a posílení. Mojí snahou bylo především srozumitelně objasnit principy, díky nimž si i laik může vytvořit vlastní cvičební program, ať už za účelem ochrany pohybového aparátu, nebo i pro lepší zvlá...
Filmový klub (1): 9 lyžařských dokumentů pro ukrácení karantény
Ať už jste v povinné karanténě, nebo jen dodržujete nařízení vlády, v těchto dnech nejspíš trávíte jako skoro celý svět více času doma. Zkuste zhlédnout některé z dokumentárních filmů o lyžování užijte si pořádnou dávku sněhu, adrenalinu i faktů alespoň před obrazovkou!