Sjezdové lyžování - články (strana: 4) - SNOW.cz

Filmový klub (1): 9 lyžařských dokumentů pro ukrácení karantény

Ať už jste v povinné karanténě, nebo jen dodržujete nařízení vlády, v těchto dnech nejspíš trávíte jako skoro celý svět více času doma. Zkuste zhlédnout některé z dokumentárních filmů o lyžování užijte si pořádnou dávku sněhu, adrenalinu i faktů alespoň před obrazovkou!

Blog Mezi ušima #9: Strach

Během posledního půlstoletí moderní éry rekreačního lyžování byl proveden bezpočet průzkumů snažících se identifikovat největší vnitřní překážky bránící lidem užívat si lyžování a zlepšovat se v něm. Mezi frekventovanými nesnázemi byly uváděny nízké sebevědomí, negativní myšlení, nedostatečná schopnost koncentrace, přehnaná snaha a přemíra instrukt...

Blog Mezi ušima #8: Zpětná vazba z výsledků

Přirozené učení se lyžovat závisí nejen na pocitové zpětné vazbě od vlastního těla, ale i na tom, co pro daného člověka funguje. Ne všechny lyžařské pohyby budou zpočátku vnímány jako přirozené, protože pro lidské tělo je přirozené chodit či běhat, ne klouzat po sněhu za nepřirozeně vysokých rychlostí.

Buď fit (11. díl): Krční a hrudní páteř (2)

Tentokrát dále rozvinu téma hrudní a krční části páteře a snad také osvětlím některé mýty týkající se „blokád“ a podobně. A navíc si i něco málo zacvičíme – tedy jenom ti, co nejsou moc líní...

Z lyží za mříže (5): Dva měsíce v cele za lyžařskou srážku

Kuriózní průběh měl nedávný případ srážky na sjezdovce v Krkonoších, při němž sražená lyžařka utrpěla vážné zranění. Soud obviněného nejprve zprostil obžaloby, následně jej však téměř poslal do vězení.

Buď fit (10. díl): Krční a hrudní páteř (1)

V posledních třech dílech jsem se věnoval bederní části páteře a postupně představil metody na její zpevnění ve všech směrech. Uvedené cvičení jsou základem pro pochopení toho, jak se bederní páteř pohybuje a proč by měl být hlavní cíl její stabilita. Páteř je ale mnohem komplexnější systém a dnes si krátce přiblížíme její horní části – krční a hru...

Obnovte si členství ve spolku Alpenverein!

Právě koncem ledna končí platnost ročního členství v rakouském alpském spolku Alpenverein, jehož součástí je i cestovní pojištění konfigurované pro pobyt ve vysokých horách – právě to je důvodem mnoha lyžařů, freeriderů či skialpinistů být členy spolku. Platnost je roční, vždy s měsíčním přesahem, proto právě teď je nejvyšší čas si členství obnovit...

Z lyží za mříže (4): Lyžař přecenil své schopnosti na skoku ve snowparku

Na okolnostech vedoucích k úrazu lyžaře může mít – přinejmenším domnělý – podíl i provozovatel areálu, na němž se poškozený domáhá kompenzace újmy na zdraví. Soud pak zkoumá, zda provozovatel splnil prevenční povinnost, tedy zda udělal vše pro to, aby se „nic nestalo“.

Buď fit (9. díl): Pevné jádro (3)

V dnešním díle dokončíme pojednání o „jádře“ a o zbývající třetí rovině pohybu páteře, tedy rotační. Doplníme tak mechanismy pohybu a stabilizace bederní páteře během různých pohybových vzorců, které vyvolávají síly působící ve zkrutu. Stejný zkrut my lyžaři řešíme i u lyží, kdy mluvíme o torzi a vyztužení titanalovými pláty. Ty zabezpečí lepší drž...

Desatero FIS: pravidla bezpečnosti pro každého lyžaře a jak jim rozumět

Lyžování se ve většině zemí řídí společnými pravidly FIS, známými jako desatero. Jaké jsou nejdůležitější a v jakých se nejčastěji chybuje? A jak by se měl chovat na sjezdovce lyžař, využívající naplno vlastností moderních carvingových lyží?

Buď fit (8. díl): Pevné jádro (2)

Naposledy jsme se začali zabývat „jádrem“, neboli populárnějším názvem „core“. Na pohyby a funkčnost této části těla je třeba se dívat ve třech navzájem souvisejících rovinách. Ukázali jsme si známé cvičení „plank“, u něhož mnoha cvičencům unikají podstatné detaily a ve výsledku pak cvik není vždy prospěšný. Dnes se podíváme na stabilitu jádra v bo...

Z lyží za mříže (3): Srážka závodnice s návštěvníkem při tréninku

I když povinnost řídit se desaterem pravidel FIS platí pro všechny lyžaře a snowboardisty, při organizovaném tréninku závodníci spoléhají na to, že trať je dostatečně zabezpečena, a tedy „volná“. Má v tu chvíli závodník „právo“ zanedbat pravidlo, přikazující přizpůsobit způsob a rychlost jízdy vzdálenosti, na kterou vidí?

Jak pít a nepít na horách

Vyjeli jsme na hory, konečně! A to se musí oslavit! Nic proti tomu, být s přáteli v Alpách, lyžovat a bavit se, to je pro celou řadu z nás prostě nejvíc. A pivko nebo sklenka schnapsu k tomu patří, to je jasná věc. Jenom pozor, aby nám neřízená konzumace alkoholu ty krásné dny na horách zbytečně nepokazila.

Plánujete lyžování v zahraničí? Bez kvalitního cestovního pojištění to nejde

Zima je tu co nevidět a spousta z vás jistě plánuje zimní dovolenou v zahraničí. Ať už jsou to Alpy či jiná destinace, kde si užijete sněhových radovánek, nezapomínejte před cestou na jednu důležitou věc. A tou je vhodně zvolené cestovní pojištění.

Lyžuj ve škole!

„Venku chumelilo a já musel sedět ve škole“, vzpomíná jeden z trenérů jabloneckého gymnázia. „To mě vždycky štvalo a tak jsem rád, že se teď můžu účastnit unikátního projektu a když venku chumelí, jít s dětmi lyžovat“, dodává.

Blog Mezi ušima #7: Vědomí těla

Když děti čelí nějaké neznámé dovednosti, typicky chvíli sledují, co se děje. Plně koncentrovaní doslova zírají na situaci a absorbují kompletní obrázek bez jeho dělení. Dítě pozorovanou zkušenost nesegmentuje, obvykle ji chce celou napodobit.

Buď fit (7. díl): Pevné jádro (1)

V předešlých částech jsme se věnovali kyčlím, konkrétně pohybům v předozadní rovině (flexe a extenze). Stručně připomenu, že obvykle máme v důsledku sezení zkrácené ohýbače a oslabené hýždě a uvedl jsem, jak začít s nápravou. Pro správné procvičení kyčlí je potřeba mít zpevněné břicho a záda...

Blog Mezi ušima #6: Učit se lyžovat zkušeností

Před časem jsem ve skiareálu potkal svou známou, jež se po letech opět postavila na lyže, aby naučila sjíždět svého šestiletého syna Jakuba. Sama profesí učitelka, zeptala se mě: „Jak bys takhle malé dítě učil?“

Blog Mezi ušima #5: Tišit mysl

Jakkoli není snadné konceptualizovat rozlišení mezi „já“ v hlavě a přirozeným „já“, není těžké zaznamenat rozdíl v lyžování prováděném pod těmito dvěma vlivy.

Jak se stravovat na lyžích

Vajíčka a hodně té krásně opečené slaniny! Provoněný jihotyrolský špek a támhle ještě… Pršut! A já vlastně nikdy neměl tu slavnou bílou bavorskou klobásu, s tou jejich divnou hořčicí. No a nedat si tenhle vyfešákovaný dortík, to by byla věčná škoda... Na dovolenou do Alp samozřejmě jezdíme za mimořádnými zážitky všeho druhu, ty kulinářské nevyjímaj...

Komerční tipy