Test lyží Kästle RX12 GS 2022/2023
Kategorie: Lyže - sportovní | Značka: Kästle

RX12 GS jsou obřačky s tvarem převzatým od lyží závodních, ale přeladěné tak, aby vyhovovaly sportovním lyžařům, co do branek nejezdí. Jak se povedly?

Základ lyže tvoří klasická sendvičová konstrukce s jádrem z topolového a jasanového dřeva a titanalovou výztuhou, klasickým prohnutím (cambrem) s brzkým kontaktním bodem na špičce i patě. Celkový dojem dotváří technologie Hollowtech, tedy pro Kästle tak typická odlehčená špička.

Co prozradil test:

Spokojeným reakcím dominuje jeden společný jmenovatel: lyže se už od pohledu nezapře, navíc i v názvu má GS a to vzbuzuje respekt. Očekávání, že půjde o nezkrotnou a velmi náročnou lyži, se ale během testování vyvrátilo. Dojmy z jízdy byly daleko pohodovější než předchozí nekompromisní očekávání. Na obřačku je velmi agilní a tvárná, dokonce dokáže významně zkracovat oblouky. Samozřejmě její nejsilnější stránka je střední až dlouhý oblouk na upravené trati. Rychlost je jejich přirozenost, přitom jsou ale překvapivě snadno ovladatelné, v kontrastu s naším očekáváním.

„Poslušná, živá, hravá, klidná.“ „Závodní charakter, štíhlá, dlouhá a rychlá lyže, přesto nikterak náročná na vedení. Absolutně klidná a neprotestuje proti příkazu lyžaře.“ „Snadno ovladatelná a není zas tolik obřáková, dokáže i kratší oblouky.“ „Lyže je překvapivě snadno ovladatelná a točivá, vzhledem ke kategorii GS. Drží stopu a dobře vede i na zmrzlém podkladu. Chová se klidně i ve vysoké rychlosti. Příjemná je i její nízká hmotnost.“

Závěr:

RX12 GS v sobě skrývá nabušenou sportovní obřačku, ale pokud chcete, nabídne vám přesah až k výkonné univerzálce. Primárně poskytne dobrý zážitek zkušeným a ambiciózním jezdcům, ale zkrotí ji i technicky vyspělí lyžaři s nižšími ambicemi. Nepotřebuje tolik síly, nakolik vypadá. V řezaném oblouku umí i pohodově povozit, ale pořád je to nástroj pro ty, kdo umí a kdo se nebojí. Ovládne ji i drobnější lyžař a doma je samozřejmě na dobře upravené otevřené sjezdovce.

Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Lukáš Vavrda

Diskuze: Kästle RX12 GS 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Atomic Redster Q6

Salomon MTN 86 Pro

Cena: 14000 Kč

Kästle MX75

Cena: 26490 Kč