Sjezdové lyže do 71 mm - Salomon S/Race GS 12 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - Jakou lyži na pořádně upravenou sjezdovku? - SNOW.cz
Test lyží Salomon S/Race GS 12 2022/2023
Kategorie: Lyže - závodní | Značka: Salomon

Tak tohle je opravdová novinka. Žádný „rebranding“, ale úplně nové lyže s úplně novými technologiemi. Zapomeňte na osvědčenou technologie Edge Amplifier, nebo si ji běžte vyzkoušet do modelů řady S/Max. Poctivé závodní náčiní má totiž od letoška zcela novou konstrukci, kterou navíc zdobí technologie Blade. A nejen zdobí.

O tom zdobení bychom možná mohli polemizovat u opravdových závodních lyží pro Světový pohár. Ale pro nás běžné sportovní lyžaře se dělají lyže trochu jinak a často je doprovází vychytávky, které nám jízdu usnadňují a zpříjemňují. Jednou z nich je Blade. Části polymerního materiálu jsou vloženy do horní vrstvy titanalu a umožňují tak lyže snadněji prohnout a udržet řezané oblouky i na strmějším terénu, kde už byste na velmi tuhých lyžích museli trochu driftovat.

Co prozradil test:

A světe div se, funguje to přesně tak, jak v předcházejících řádcích tvrdil výrobce. Nové S/Race GS 12 se prohýbají velmi snadno, a i přes absenci rockeru zahajují všechny oblouky velmi snadno. Nejvíce jim vyhovují ty střední a delší, ale dobrý lyžař je poměrně snadno zmáčkne i do krátkých. Doma jsou na pevné a vodivé trati, ale snadno si poradí i s ledem. Jejich torzní tuhost je příkladná, byť na první dojem působí spíše subtilně a jsou velmi lehké. Při vysokých rychlostech, které jim vyhovují nejvíce, jsou zcela klidné. Snadno se ovládají, velmi dobře přechází z jednoho poloměru do druhého a vzhledem k užšímu středu 68 mm i bleskurychle přehraňují.

Závěr:

Kdo byl zvyklý na přísný S/Race Rush, bude možná trochu překvapen. Ale předpokládám, že příjemně. Novým obřačkám od Salomonu zůstala dravost, sportovní charakter, ale přitom nevyžadují zdaleka tolik síly a agresivity. Jízda na nich je hravá, vyžaduje spíše technicky zdatného a lehčího jezdce, pod kterým bude lehčí konstrukce fungovat ukázkově. Těžší lyžaři by měli volit delší verze nad výšku postavy, nebo se poohlédnout ve vyšší řadě Pro. Za nás ale velký palec nahoru. Salomon ukázal zcela odlišný přístup ke konstrukci současných komerčních obřaček a vydal se novou rozhodně zajímavou cestou.

Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Ondřej Novák

Diskuze: Salomon S/Race GS 12 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy