Sjezdové lyže nad 71 mm - Scott Pure Free 90 Ti 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - Jakou lyži na pořádně upravenou sjezdovku? - SNOW.cz
Test lyží Scott Pure Free 90 Ti 2022/2023
Kategorie: Lyže - allmountain | Značka: Scott

Pamětníci vědí, že příjmení Pure se ke jménu Scott používá již řadu let, v našem případě si ale představíme zcela novou lyži. Je odvozena od již zavedené širší freeridové lyže, za jejíž konstrukcí stojí profesionální freeskier Jeremie Heitz. Jen zúžila svůj pas na 90 mm s cílem přidat na rozsahu použití a zároveň ponechat jízdní výkon.

V konstrukci lyže najdeme samé ověřené top materiály – duální dřevěné jádro vedoucí po celé délce lyže vyztužuje individuálně tvarovaný titanal, karbon či aramid. Jeremie Heitz prý ovlivnil zejména její tvar, který kombinuje kratší rádius na koncích s delším ve střední části lyže. Twin-tip rocker pak rozhoduje o délce aktivní hrany v závislosti na sněhových podmínkách.

Co prozradil test:

Na první pohled je znát, že záměrem bylo nabídnout lyži s poměrně vysokým výkonem a širokou škálou použití. V testu byla se skialpovým vázáním, což ji objektivně i pocitově zlehčilo, a i s ním se chová na sněhu velmi příjemně. Pokud ji sledujeme optikou sjezdovkového lyžaře, zjistíme, že je poměrně snadno ovladatelná, poslušná až pohodová. Na svou šířku až překvapivě, takže ji otočíte na pověstném pětníku. Co moc nemusí, je led, 90 mm je znát, ale stačí, když odměkne milimetr dva, a pak funguje parádně. Ideálně se chová v měkčích podmínkách, když se i špička lyže může trochu opřít do sněhové podložky.

Není to primárně lyže na skialp, ale i chůzi s ní zvládnete. Svým charakterem pak vyplní mezeru mezi čistě skialpovými lyžemi a ryzími freeridovkami. Nabídne mnohem širší, rychlejší a jistější požitek ze sjezdu, ačkoli s vyššími požadavky na techniku či nasazení.

Závěr:

Hledáte-li zcela univerzální lyži, která plnohodnotně zvládne freeride, sjezdovku a trochu i skialp, máte ji. Slalomku vám nenahradí, ale na běžnou sportovní jízdu v obvyklých podmínkách víc nepotřebujete. Se skialpovým vázáním pak dokáže zastoupit i skialpovou lyži, pokud vám nebude vadit hendikep hmotnosti pro stoupání, který se ale vrátí při nekompromisním sjezdu.

Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Petr Socha

Diskuze: Scott Pure Free 90 Ti 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy