Sjezdové lyže nad 71 mm - Salomon S/Max N°12 2022/2023 - SNOWtest 2022/23 - Jakou lyži na pořádně upravenou sjezdovku? - SNOW.cz
Test lyží Salomon S/Max N°12 2022/2023
Kategorie: Lyže - sportovní | Značka: Salomon

Řada lyží S/Max patří již několik sezón mezi vyhlášené univerzálky, které zvládnou vše od sportovní jízdy až po rozbitou odpolední trať. Samozřejmě záleží, který z modelů zrovna zvolíte. Ty nižší budou vyhovovat spíše mírně pokročilým jezdcům, ty nejvyšší si naopak nezadají s vlastnostmi závodní řady S/Race.

A podobně je na tom i testovaná novinka S/Max N°12, navíc v dámském provedení, která stojí v kolekci označené dvojitým W nejvýše.

S/Max N°12 mají velmi zajímavou konstrukci. Dřevěné jádro z topolu je zalité do pěny a následně lisováno do standardní sendvičové konstrukce. Zní to neuchopitelně? Důležitý je výsledek. S/Max N°12 jsou nejlehčí sjezdové lyže s dřevěným jádrem na trhu! V páru přesáhnete s vázáním jen lehce hranici tří kilogramů, což se velmi blíží jen trochu širším skialpovým modelům v podobné délce. Nosit k lanovce půjdou snadno. Ale jak se na nich jezdí?

Co prozradil test:

V testované délce 155 cm mají pouhých 13 metrů poloměru. Pouhých? Na danou délku je to vlastně dost a lyže jsou tak předurčeny spíše k univerzálnímu použití, než že by se jednalo o přísně vykrojenou slalomku. Sportovní charakter se ale nezapře. Není to jen užší střed 72 mm, ale i standardní camberová konstrukce bez rockeru, nebo integrovaná podložka SL Edge Amplifier, kterou najdeme u závodních lyží řady S/Race. Nejvíce jim vyhovují střední oblouky. Do krátkých ji zmáčknete samozřejmě také, ale nějaké úsilí a techniku už to bude vyžadovat. Na dlouhé oblouky naopak vzhledem k délce zapomeňte, byť v delších verzích budou „esmaxy“ bez limitů zvládat i ty. Doma se cítí na pevnější a upravené trati, na ledu už trochu naráží na limity své ultralehké konstrukce. Naopak si testérky chválily, jak dobře si lyže poradily i s rozbitým odpoledním sněhem.

Závěr:

Jsou velmi klidné, snadno se ovládají, jsou hravé a živé, zároveň podřízené. Lyžařky s vysoce sportovními ambicemi se poohlédnou spíše v řadě S/Race, ale pro všechny sportovně zaměřené i středně pokročilé budou S/Max N°12 výbornou volbou. Navíc v unikátním designu, který jen tak nezestárne.

Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Ondřej Novák

Diskuze: Salomon S/Max N°12 2022/2023

K položce nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Armada Locator 96

Cena: 18790 Kč

Rossignol Escaper W 87 Nano

Cena: 15990 Kč

Blizzard Zero G 85

OCB FCTR M165